Müzik Dağıtım, müzik eseriniz veya albümleriniz; CD, DVD, SD Kart, USB, LP, MC gibi çeşitli müzik eseri taşıyıcıları ile radyo ve televizyonlar için mekanik dağıtım hizmeti vermekteyiz.

Mekanik dağıtım, lisanslamayı da içererek, hizmetlerimizin kapsamındadır. Dijital ürünleri dağıtım ön koşul olduğunda, bu hizmetleri de ekstra hizmet olarak yanında vermekteyiz. Çoğaltım için gerekli olan tüm materyalleri inceliyor ve hak sahipleri için yasal olarak danışmanlık yapıyoruz.

Mekanik lisanslama ve dağıtım için ön bilgi önemlidir. Şartlar ve koşullar için mekanik dağıtım, mekanik lisans ve ticari lisans dahil olmak üzere her proje için gerçekleşen konuları anlatacağız.

Mekanik Dağıtım Nedir?

mekanik dağıtım

Mekanik dağıtım, müzik eseri parçası veya albümlerin, yapımcı ve üreticinin ödemekle yükümlü olduğu ücretin yasal olarak dağıtımı için ilgili kuruluşlarla dağıtılmasıdır. Genelde bu mekanik lisanslama telif ücretinin telif hakları müdürlüğünce tanımlanması ve yürürlüğe koyulması şeklinde yapılmaktadır. Mekanik dağıtım için ürünlerin cinsi, yüzdesi, hak sahipliği gibi konular göz atılarak incelenmektedir.

Mekanik dağıtım için lisanslanan her ürün veya müzik eserlerin cinsi, hak sahibi yüzdesi, ürün menşei, eser toplam miktarı, mekanik telif oranı, lisans tarifesi gibi hesaplamalar yapılır ve ücret tarifesi oluşturulur.

Mekanik dağıtımın çoğaltım cinsinden fiyatları aşağıdaki müzik eseri taşıyıcılarından belirlenir:

 • CD
 • SD Kart
 • USB
 • MC
 • LP
 • DVD
 • BLURAY

Ayrıca her müzik veya albüm için ücret tarifesi belirlenirken uluslararası hesaplama olan Published Price to Dealers (PPD Oranı / Mekanik Telif Oranı)’den yararlanmaktadır.

Radyo ve Televizyonlar için Mekanik Dağıtım Nasıl Yapılır?

mekanik dağıtım

Mekanik dağıtım hizmetimiz, radyo ve televizyonlarda çalınan şarkılar için ödenen telif ücretini de kapsamaktadır. Mekanik olarak dağıtım söz konusu olduğunda sanatçı, müzik üreticisi veya diğer meslek gruplarına ödenen telif ücretleri, 5846 sayılı fikir ve sanat eserleri kanunu ve 6112 sayılı radyo ve televizyonların kuruluş ve yayın hizmetleri hakkında kanunlar esas alınarak düzenlenmektedir. Bu nedenle paketlerimizden herhangi birini tercih ettiğinizde, mekanik dağıtımın radyo ve televizyonlara yapılması mümkün olmaktadır.

Müzik Dağıtım ile Mekanik Lisans Nasıl Alınır?

mekanik dağıtım

Mekanik lisans için bir takım ön koşul ve şartlar bulunmaktadır. Bu prosedürlere takılmadan ilerlemek için mekanik dağıtım ile ilgili aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Mekanik lisanslama hak sahiplerine doğru bir şekilde dağıtılması için albümler ve ticari lisanslar olmak üzere iki şekilde gerçekleşmektedir.

Müzik eseri veya albümlerin mekanik lisans alma adımları:

 • Hazır olan eserlerinin hak sahibi tespiti için Müzik Dağıtım firmasına iletilmesi
 • Müzik parçası, eserler veya albüm için hak sahiplerinin belirlenebilmesi adına yazılı izin
 • Albüm, müzik eserinde var olan tescil belgesi için ilgili kurumlar üzerinden firmamız aracılığıyla başvuru yapılması
 • Şahsen veya temsil başvuru ardından, belgelerin inceleme ve onay süreçlerinin tamamlanması
 • Müzik dağıtım tarifesine uygun olacak biçimde Müzik Dağıtım mekanik dağıtım için ücretlerin ödenmesi
 • Telif ödemeleri tamamlandıktan sonra çoğaltım için eser sahibi veya onu temsil eden kişiler tarafından izin verilmesi gerekmektedir

Ticari ürün veya gruplar için mekanik lisans alma adımları aşağıdaki gibi olmaktadır:

 • Ticari ürünleri içeren proje için resmi başvuruların tamamlanması
 • Müzik eserlerin kullanım listesinin tamamlanması
 • Eser ve/ya eserlerin hak sahibi izinlerinin yazılı veya dijital olarak firmamıza iletilmesi
 • Şartlar ve koşullar incelenip onay sürecine iletilmesi
 • Telif ödemesi sonrası müşteri için ayrıntılı fatura hazırlanması ve gönderilmesi
 • Ödemenin fiziksel veya dijital olarak ödenmesi
 • Lisans için izin alındıktan sonra üretime geçilmesidir

Müzik Dağıtım, bu süreçlerin incelenmesi, onay alması ve yol haritası belirlenmesinde de hizmet vermektedir. Bu süreçler gerçekleşirken teknik destek servisimiz aracılığıyla 7/24 destek alabilirsiniz.

Mekanik Dağıtım Ücreti Neden Var?

mekanik dağıtım

Müzik Dağıtım, müzik eser veya eserleriniz tüm süreçlerinizi takip eder ve raporlar. Fiziki ürünlerin çoğaltımı için gerekli olan kaynakları sizler için sunarak bu hizmetin karşılığı için ek ücret talep etmektedir. Mekanik dağıtım, fiziksel ürünlerin dağıtımı için teliflerden faydalanır. Bu neden telif ücretini çoğaltım için gerek duyulduğundan Müzik Dağıtım olarak sizlerden talep etmeyiz.

Müzik Dağıtım olarak tüm faaliyetlerimiz yasal prosedürlerden geçilerek, Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa göre hazırlanmış olup, telif hakkı kapsamında ilerlemektedir. Bu nedenle tahsil edilen mekanik telif ücretini, hak sahibi olan eser üreticilerine dağıtmaktayız. Fiziki ürünlerinizin dağıtımı söz konusu olduğunda yasalara uygun olarak ilerlediğimizden dolayı, aksi gerçekleştiği durumlarda bizimle 7/24 iletişim adreslerinden ulaşabilirsiniz.

Mekanik Dağıtım Yılda Kaç Kez Yapılmaktadır?

mekanik dağıtım

Mekanik dağıtım, Müzik Dağıtım aracılığıyla belirlenen ücret tarifesinin hak sahibi tarafından ödeme alınmasıyla gerçekleşen, albüm ve eser için dağıtım aşamaların bütünüdür. Mekanik dağıtım için tüm ön koşullar firmamız tarafından belirlenir ve adımlar müşteriye sunulur. Ardından farklı fiziksel müzik taşıyıcıların lisanslama ve dağıtım süreçleri gerçekleştirilir.

Mekanik lisanslama ve dağıtımın yılda kaç kez dağıtıldığını bilmek önemlidir. Mekanik lisanslama dağıtımı çalışması aşağıdaki gibi yapılmaktadır:

 • Eser veya albüm için mekanik dağıtımlar her ayın belirlenen günleri için yılda 12 kez yapılmaktadır.
 • Mekanik lisanslama sağlanacak ticari ürün, albüm veya eserin hak sahibi payı, cinsi, ücretler, bandrol sayıları, eser adedi uluslar arası standartlara göre ücretlendirilmektedir.
 • Tarife bedellerimiz, CD, DVD, USB, MC, SD Kart gibi fiziksel müzik taşıyıcıların türü ve miktarına göre belirlenir ve müşteriye bilgi verilir.
 • Mekanik lisanslama dağıtımı için tüm müzikler eşit olarak sayılmaktadır ve dağıtım için müzik türünün önemi yoktur.
 • Tüm müzik eser veya albümler, sistem içerisinden hesaplanır, incelenir, onaylanır ve dağıtılır.
 • Ardından tüm bilgiler, müşteriye sunulmak içi raporlanmaktadır.

Mekanik Dağıtım için Hak Ediş Nasıl Gerçekleşir?

mekanik dağıtım

Hak sahibine ait olan herhangi bir eser bir yapımda kullanıldığında işlemler biraz farklılık gösterilmektedir. Yapımcı firma bandrol onayı almak için Müzik Dağıtım firmamıza başvuruda bulunduğunda bandrol adedi ve mekanik dağıtım için telif ücreti alınmaktadır. Yapımcı firma tarafından tahsil edilen ücret, mekanik olarak dağıtım yapacağınız firma için adınıza ödenmektedir.

Dijital platformlarda yer alan herhangi bir eseriniz için yapımcı bir şirketle çalışıldığında mekanik telif alınmaktadır. Albüm ve eseriniz için mekanik telif alamadığınızda yapımcı firma, fiziksel çoğaltım için bandrol almamış demektir. Bu yüzden bunun gibi konularda destek almak istiyorsanız, eserlerinizin mekanik dağıtımı için Müzik Dağıtım firmasını tercih edebilirsiniz.

Mekanik Dağıtım için Telif veya Hak Ediş Sorunları ve Çözümleri

 • Görsel ve işitsel ürünler: Müzik Dağıtım, dijital müziğin dağıtımı, lisanslanması ve mekanik dağıtım gibi konularda hizmet vermektedir. Müzik içerikli eserlerin çoğaltımı ve fiziksel müzik eserlerinden telif ücreti toplanmaktadır. Bu nedenle belgeseller, oyunlar, filmler, animasyonlar, çizgi filmler, gibi görsel ve işitsel ürünler hizmet kapsamımızın dışına çıkmaktadır.
 • Bandrolsüz ürünler: Piyasa da bazı durumlarda hatalı veya izinsiz şekilde bandrolsüz ürünler satılabilmektedir. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda bizimle 7/24 iletişime geçebilirsiniz.
 • İzinsiz kullanılan eserler: İzinsiz kullanılan ürün, albüm veya eseriniz için iletişime geçmek istediğinizde gerekli destek ve danışmanlık için Müzik Dağıtım iletişim kanallarından bize ulaşabilirsiniz. Mekanik dağıtım için tüm süreçlerimiz, yasal yollardan geçmektedir ve bu koşulların nasıl sağlanacağı hakkında gerekli bilgilere sahibiz.
 • Yapımcısı olunan albümler: Yapımcısı olduğunuz albümlerde hak sahibi sizseniz, Müzik Dağıtım için ödenen ücreti vermek koşulu ile haklarınızdan feragat etmeniz gereklidir. Yapımcısı olduğunuz belirlenen belge, dokümantasyon, resmi evrakları tarafımıza iletmeniz gerekmektedir.
 • Dağıtım kriterleri: Mekanik dağıtım için kriterler eser sahiplerine ait listelere göre belirlenmektedir. Tüm dağıtım prensipleri, Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa göre bağlayıcı kararlar göz önüne alınarak düzenlenmektedir. Kurallar, dağıtım yönergesine göre hazırlanıp, bu yönde oluşturulan doküman ve belgeler yürürlüğe girmektedir.
 • Dağıtım raporları: Mekanik dağıtım veya dijital dağıtım için raporlarda eser kayıt numarası, telif için film veya dizide kullanılan eseriniz varsa film/dizi adı, mecra adı, hak sahibi rol kodu gibi bilgiler yer almaktadır.