Müzik Dağıtım, video içeriklerinizi için Youtube MCN ve Content ID hizmeti sunmaktadır. Bu hizmet ile eserlerinizi koruyabilir ve kontrolü sağlayabilirsiniz.

Youtube MCN ve Content ID hizmeti günümüzden sık kullanan telif koruma ve hesap yönetme gibi konuları içermektedir. Hizmet sağlayıcılarından veya Müzik Dağıtım üzerinden alınan servis ile bunu yapabilmek mümkündür. Hayran kitlenizi arttırmak yolunda müzik kliplerinizi yönetmek ve yasal olarak gelir sağlamak için Youtube MCN ve Content ID gibi servislere ihtiyacınız bulunmaktadır.

Dijital müzik dağıtım hizmeti sunmanın yanında sizlere müzikleriniz için Content ID ve Youtube MCN desteği vermekteyiz. Dilediğiniz paketleri seçebilir, ardından bir an önce bizimle çalışmaya başlayabilirsiniz. Youtube MCN ve Content ID hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacınız var ise yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Youtube MCN Nedir?

Content ID

Youtube MCN, içerik üretici ortak çalışmaları, dijital hak ve telif yönetimi, kitle arttırma, para kazanma gibi alanlarda hizmet sunan üçüncü taraf hizmet sağlayıcılarını içermektedir. Youtube MCN’nin diğer adı çok kanallı ağlar demek olup, Youtube kanalları ile ortak çalışmaktadır. Müzik Dağıtım firması da Youtube MCN hizmeti vermektedir ve kanalınız ve/ya kanallarınız için ortaklık kurarak, hesabınızı yönetmektedir.

Youtube MCN hizmeti veren bir üçüncü taraf sağlayıcısın hizmetlerini önceden bilmek önemlidir. Böylelikle ortaklık yapacağınız, çok kanallı ağların güvenilir olup olmadığına karar verebilirsiniz. Müzik Dağıtım olarak müzik videolarınızın yönetimi için Youtube para kazanma politikalarını uyar ve gerekli koşullar ile hareket etmekteyiz.

Youtube MCN Hizmeti Alan Kanallar Nasıl Yönetilmektedir?

Content ID

Youtube MCN hizmetleri kapsamının neleri içerdiğini bilmek önemlidir. Bu yüzden Müzik Dağıtım gibi şirketler dahil olmak üzere benzeri işletmeler Youtube ağlarını kullanmak için iki şekilde işlem yapmaktadır:

  • Satış ortağı kapsamındaki kanallar: Müzik dağıtımı Youtube MCN hizmeti, geniş ölçekte yönetme ve satış ortaklığı içeren içerik sahibi kapsamında yer almaktadır.
  • İşletilen veya sahip olunan kanallar: Youtube kanalı için haklar elde edilerek kanalın faaliyetleri, iş ortağı aracılığıyla yönetilmesi sağlanmaktadır. Kanalda olan özel içerikler, önceden yüklenmiş içerik hakları gibi kullanılabilir durumlar anlaşma sağlanan iş ortağını ilgilendirmektedir.

Bu konuda uzman bir şirket arıyorsanız, Müzik Dağıtım şirketimizi seçebilirsiniz. Böylelikle Youtube politikaları dahil olmak üzere adil biçimde yönetilebilir, gelir akışınızın kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Youtube MCN Hizmeti Almanın Avantajları Nelerdir?

Content ID

Sanatçı veya müzik üreticisi iseniz, bir Youtube MCN hizmetini içeren şirketle çalışmak önemlidir. İçeriklerinizin etkili bir şekilde yüklenmesi, hayran kitlesi oluşturma, abone arttırma, SEO, telif gibi durumları kontrol edebilir, sizlere raporlar sunabilmektedir. Bu yüzden birçok müzik üreticisi, Youtube video klipleri dahil olmak üzere kanal, reklamlar gibi özelliklerin kontrolü için Müzik Dağıtım gibi şirketlere güvenmektedir.

Gerçek, sürdürülebilir bir hizmet aradığınızda paketlerimizden herhangi birini veya ek olarak seçtiğinizde bu haklardan faydalanabilirsiniz. Dijital müzik dağıtım ve çeşitli hizmetler sağlayan firmamız Youtube MCN servisini tercih ettiğinizde aşağıdaki bazı avantajlara sahip olursunuz.

1. Hayran Kitlesi Geliştirme

Youtube başlangıç itibari ile yönetmesi zor bir platformdur. Müzik ve video klipleriniz olsa da hayran kitlesine elde etmek tek başına zor olmaktadır. Bu paketimizi seçtiğinizde müziklerin SEO çalışması, kitle analizini raporlar ile sizlere sunarak, hızlı biçimde bu konuda ilerleyebilir, hayran kitlenizi geliştirebilirsiniz.

2. İçerik Oluşturucu Araçları

Web sitemiz dahil olmak üzere panelimiz, teknik ekibimiz sizin tarafınızdan ve/ya bizim tarafımızda içerik oluşturucu araçları sunmaktayız. Böylelikle Youtube ve diğer sosyal medya platformlarınızı analiz ederek, içerik geliştirmenize yardımcı oluyoruz. Bunların yanından Facebook fan hesapları, rekabet analizi, kampanyalar gibi dış etkiye bağlı bir takım araçlarda kullanılmaktadır.

3. Network Yönetimi

Kullanılan sistemlerimiz Youtube gösterge panelleri için mümkün olan en iyi biçimde rakip analizi yapmaktadır. Bu sebeple Youtube, Twitter, Facebook gibi çeşitli platformlarda network yapınızı güçlendirebilirsiniz. Müzik içerikli videoların analizi için kazanılan gelir miktarı, analiz, etiket sayısı, etkileşim oranları gibi bir dizi araçlar sunmaktayız. Bu nedenle Network yönetiminizi geliştirmek daha hızlı olmaktadır.

4. Aboneler

Youtube müzik vidolarını izleyenlerin çoğu abone olmayan kullanıcılardan oluşmaktadır. Bu izleyici kitlesini abone olarak eklemek tek başına yapıldığında oldukça zor olmaktadır. Müzik Dağıtım, içerik oluşturucu, analiz ve diğer araçları kullanarak izleyicileri abone olarak geri kazandırabilmektedir.

5. Telifler

Youtube video içerik üreticileri bazı durumlarda sponsorluk anlaşması, markalarla işbirliği, tanıtım ve çeşitli şekilde anlaşma yaparak, videolarını kanalına yüklemektedir. Videolar içerisinde geçen herhangi bir video, müzik veya çeşitli ses parçaları telife neden olabilmektedir. Bir hak talebi olduğunda, yayından kaldırma, ihtar çözme gibi durumlarda danışmanlığımızdan faydalanarak yardım alabilirsiniz.

Youtube Content ID Nedir?

Content ID

Youtube Content ID, yüklenen bir videonun sesinde kullanılan müziğin lisanslanması sonucu veya videonun kendisi Content ID içerir. Content ID içeren bir videonun sahibi, izinsiz yüklenen kanal ve video hakkında hak talebinde bulunabilir. Content ID sahibi olmak size telif hakkınızın üstünlüğünü ve videolarınızı yönetmek için tam kontrol sağlamaktadır.

Müzik Dağıtım olarak Youtube Content ID hizmeti vermekteyiz. Doğrulanmış lisans sahibi olmak için Youtube Content ID ile video, müzikleri lisanslayabilir, hak talebinde bulunacağınız bir video için tam kontrol sağlayabilirsiniz. Bu hizmetlerimizin her birini sizler için basitleştirdik ve paketlerimizin içerisinde de bu bilgiler vardır.

Dilediğiniz paketi bugünden itibaren seçebilir, Youtube Content ID lisansı ile müzik videolarınızı lisanslayabilirsiniz. Lisanslanan bir video veya video içerisindeki müzik sayesinde eşleşen bir videodan, gelir elde edebilirsiniz. Bunların hepsi Müzik Dağıtım şirketi sayesinde tek panelden kontrol etmek sayesinde kolaydır.

Content ID Ne İşe Yarar?

Content ID

Youtube videoların her birinde onu tanımlamak için kimlikler (Content ID) kullanılır. Yüklenen bir video, başka bir Content ID sistemi ile eşleştiği zaman hak talebi oluşur. Yüklenen bir video telif hakkı ayarlarına bağlı olarak, Content ID’ye sahip olan içerik üreticisi şunları yapabilmektedir:

  • Yüklenen videonun görüntülenmesini engellemek
  • Videoların görüntüleme istatistiklerini izlemek
  • Videoda yayınlanan reklam geliri ve diğer gelirlerden faydalanmak
  • Coğrafyaya özgü engelleme ve para kazanma politikaları elde etmek
  • Farklı ülkenin belirli bölgelerinde video’yu engellemek veya gelir elde etmek

Müzik Dağıtım ile Youtube Content ID Hizmeti Alanlar Nasıl Faydalanır?

 

Müzik Dağıtım ile Content ID hak talebine sahip kişiler çeşitli avantajlara sahip olabilmektedir. Bu hizmeti aldığınızda videolarınız için farklı varyasyonlar talebiniz doğrultusunda sizin veya bizim tarafımızdan gerçekleşmektedir. Youtube MCN ve Content ID hizmetimiz videolarınızın yönetimi, telifler gibi konularda ilgilenmemizi sağlamaktadır.

1. İçeriği Kaldırmak

Yüklenen bir videonun içeriğinde telif içeren bir parça olduğunu düşünüyorsanız, hak talebinde bulunabilirsiniz. Dilerseniz, video yüklemek zorunda kalmadan direkt olarak içerik kaldırılabilmektedir. Başarılı bir şekilde hak talebi sunulduğunda Youtube tarafından otomatik olarak video kaldırılmaktadır veya aşağıdaki gibi işlemleri de yapma hakkınız bulunmaktadır.

  • Şarkıyı değiştirme: Videoda müzik eseriniz ile ilgili hak talebiniz bulunuyorsa, ses parçanızı kaldırabilir veya sesini değiştirebilirsiniz. Bu olduğunda içerik üreticisi, şarkıyı değiştirmek zorunda kalacaktır.
  • Segment kırpmak: Hak talebinde bulunulan bir video için segmentleri düzenleyebilme hakkınız bulunmaktadır.
  • Sessize alınan şarkı: Yüklenen bir video ile ilgili Content ID hizmetine sahipseniz, başka bir video içerisinden yüklenen size ait lisanslı müzik parçasının sesi kısabilir veya kapatabilirsiniz. Aynı zamanda şarkı ile birlikte videodaki tüm sesi de kapatma hakkınız bulunmaktadır.

2. Olduğu Gibi Bırakmak

Youtube’a yüklenen bir içerikte kullanılan eserleriniz veya videonun lisansı size ait olduğunuzu talep ediyorsanız, olduğu gibi bırakma hakkına sahipsiniz. Bu aynı zamanda daha sonra fikrinizi değiştirmeniz için size zaman tanınması demektir. Müzik Dağıtım ile hak talebinizi Youtube’a iletebilir, videonuz ile ilgili telif kurallarını inceleyebilirsiniz.

3. Gelir Ortaklığı

Youtube iş ortaklığı parçası iseniz, müziklerden hak talebi doğrultusunda gelir elde edebilirsiniz. Gelir elde etme sırasında aynı zamanda videonun görüntülenme istatistikleri de kontrol edilebilmektedir. Youtube’a yüklenen müzikler, lisanslı ve lisanssız olarak sınıflandırılmaktadır. Kısaca Content ID hizmeti alan bir içerik üreticisi, müzikleri başka bir hesap kullandığında ondan bir gelir elde etmektedir.

4. İtiraz Etmek

Bir videoyu itiraz etmeden önce tüm haklarınıza sahip olduğunuzu belli etmeniz gerekmektedir. Hak talebinizde bulunacağınız video, müzik veya ses parçası için itiraz etme konusunda destek almak istiyorsanız, Müzik Dağıtım firmasını seçebilir, Youtube MCN ve Content ID hizmetinden faydalanabilirsiniz.