Apple Music artist hesabı açma işlemlerini gerçekleştirerek Türkiye’de sanatçı doğrulama işlemlerini yapabileceğinizi öğrenin.

Apple Music, tıpkı Spotify gibi müzik akış servislerinden birisidir. Buraya yüklenen müzikler dinleyicilere ulaştırılır ve dinlenme başına veya indirme başına sanatçıya telif ödemesi yapılır. Genel olarak tüm bu işlemlerin yapılabilmesi için Apple Music Artist hesabı doğrulanması gerekir.

Apple Music sanatçı hesabı doğrulama işlemi, belirli adımları gerçekleştirdiğinizde onaylanabilmektedir. Aksi halde hangi müzik distribütörü ile anlaşırsanız anlaşın, doğrulanmayacaktır. Bu nedenle bu rehber, aklınızdaki çoğu sorularınızın yanıtı olacak niteliktedir.

Apple Music’te Nasıl Sanatçı Olunur?

Apple Music'te Nasıl Sanatçı Olunur

Apple Music, diğer müzik akış servislerinde olduğu gibi müzik dağıtımı yapan firmalar ile çalışmaktadır. Anlaştığınız miktar üzerinde müzikler, şirketler veya üçüncü parti sağlayıcıları tarafından Apple Music gibi platformlara dağıtılmaktadır. Dağıtılan müzik, platformda görünmeye başlandığında ise sanatçı doğrulaması yapmanız gerekir.

Müzik Dağıtım şirketini tercih ederseniz, Apple Music Artist hesabı doğrulama için yardımcı olmaktadır. Bunun yanında Apple Music gibi 100’den fazla platforma parçanızı dağıtarak %100 Telif hakkı tamamen sizde kalır. Böylelikle sadece tek bir yerden değil yüzlerce platformdan müzikleriniz dinlendiği süre için gelir elde edersiniz.

Müziklerinizin ne kadar kazandığını görmek için profesyonel bir panele ihtiyacınız olduğundan şirket, sizlere ücretsiz bir şekilde paketlerden birini seçtiğinizde vermektedir. Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz yönetim paneli sayesinde Apple Music için müzik ekleme, istatistik kontrolü yapma, ödeme takibi yapmak basittir. İhtiyacınız olduğunda mutlaka Müzik Dağıtım firmasının fiyatlar ve promosyon sayfalarına göz atın.

Adım Adım Apple Music Artist Hesabı Doğrulama Nasıl Yapılır?

Adım Adım Apple Music Artist Hesabı Doğrulama Nasıl Yapılır

Apple Music Artist hesabı, hedef kitleyi anlamanın, müzik tanıtımı yapmanın, profil özelleştirmenin bir yoludur. Diğer müzik akış servislerinde olduğu gibi hayranlarınızla doğrudan bağlantı kurmayı sağlayarak analizleri kolay bir şekilde yapmanızı sağlamaktadır. Bu nedenle adım adım Apple Music Artist hesabı doğrulama yapmak önemlidir.

Apple Music Artist hesabı için sayfanıza erişim talep etmeniz gerekir. Bunun için öncellikle daha önce bir parçanız platformda yayınlanmış olması gerekir. Bu olduğunda çıkan profil için yetkilendirme yapabilirsiniz. Apple Music’te sanatçı yetkilendirmesi 30 gün ile sınırlıdır / işlem yapılmazsa talep reddedilebilmektedir.

1. iOS Uygulaması Kullanarak Apple Music Artist Hesabı Nasıl Talep Edilir?

iOS Uygulaması Kullanarak Apple Music Artist Hesabı

Apple Music Artist için daha önceden yayınlanan şarkınız olduğunuzda kayıt olmasanız bile şarkınıza ait otomatik sanatçı profili oluşacaktır. Şarkınız ile birlikte çıkan profili Sanatçı olarak doğrulamak için Apple Kimliğine (yoksa hemen bir tane Apple ID oluşturun) ihtiyacınız vardır.

 • App Store üzerinden Apple Music uygulamasını indirin ve açın
 • Apple ID (Apple Kimlik) ile oturumunuzu açınız (Apple ID e-posta yerine de kullanılmaktadır)
 • Uygulamaya geldiğinizde talep edilen bir albüm veya single’ı seçin
 • Sanatçı sayfanızı alabilmek için birincil sanatçı rolüne sahipseniz yapabilirsiniz
 • Albümü seçtikten sonra; rolünüzü seçin (Yönetici, Sanatçı veya etiket temsilcisi olmalısınız) ve istenen bölümleri doldurun
 • Bu alanın daha hızlı ve garanti olmasını istiyorsanız, Müzik Dağıtım firması ile iletişime geçin

Not: Bireysel Apple Music Artist hesabı doğrulama sürecinde bir müzik dağıtım firması ile çalışmak önemlidir. İşlemleri daha hızlı yapmasının yanında güvenilirlik katacağından talebe cevap verilecektir. Artist hesabı doğrulama işlemleri için mutlaka bugünden Müzik Dağıtım firması ile çalışmaya başlayın.

2. Apple Music Web Kullanarak Nasıl Sanatçı Hesabı Talep Edilir?

Apple Music Web Kullanarak Nasıl Sanatçı Hesabı

Web kullanarak Apple Music Artist hesabı doğrulama işlemini aşağıdaki gibi yapabilirsiniz:

 • Apple Music’e kayıt olun ve Apple ID’niz yanınızda olsun
 • Apple kimliğiniz yok ise ‘https://appleid.apple.com/account’ bağlantısı üzerinden hemen bir tane oluşturun
 • Apple kimliğinizi oluşturduktan sonra ‘https://artists.apple.com/a’ bağlantısı üzerinden giriş yapınız
 • Açılan ekranda ‘Sanatçı erişimi iste’ bölümüne tıklayın ve iTunes Store’de bulunan sanatçı sayfasını kopyalayarak bu alana yapıştırın
 • Sayfa bağlantısını bulmakta zorluk çekiyorsanız, arama alanına Sanatçı adınızı yazınız
 • Ardında seçili gelen profilin albüm veya single bağlantılarını seçin
 • Çıkacak ekranda; Sanatçı, Etiket temsilcisi, Yönetici rollerden birini seçin
 • Rol seçildikten sonra sizden istenen bilgileri doldurup ‘Gönder’ butonuna basınız

Not: Bilgilerinizi doldururken sosyal medya bağlantıları, dağıtım şirketi gibi bilgileri ne kadar detaylı verirseniz, o ölçüde doğrulama hızlı gerçekleşecektir. Bu nedenle bir distribütör ile çalışmak istediğinizde Müzik Dağıtım firmasını tercih edebilirsiniz.

Apple Music Sanatçılarına Ödeme Yapıyor mu?

Apple Music Sanatçılarına Ödeme Yapıyor mu

Apple Music Artist hesabı oluşturulduğunda müziklerinizi, istatistiklerinizi ve profil özelleştirmelerinizi kontrol edersiniz. Her platformda olduğu gibi Apple Music de sanatçılara ödeme yapmaktadır. Sanatçılara ödeme yaparken dinleyici abonelik, coğrafi bölgeler gibi etmenlerden etkilenir.

Müzik Dağıtım firmasını seçtiğiniz zaman yalnızca Türkiye değil birçok pazara eserleriniz gönderecektir. Böylece müziğinizi istediğiniz ülkede yayınlayarak, belirli bölge için Apple Music platformunda daha fazla para kazanabilirsiniz. Müzik Dağıtım ile Apple Music Artist hesabı doğrulama, kitle edinme ve birçok özelliği kullanabilirsiniz.

Müziklerinizi coğrafi ülkeden bağımsız olarak %100 telif hakkı geliri elde etmek istediğinizde Müzik Dağıtım şirketini tercih edin. Sanatçılara ödenen ücretlerden en iyisine siz sahip olun. Böylece dinlenme, indirme başına ödenen miktarı analizler ile kontrol edebilirsiniz.

Apple Music Artist Hesabı Açma Ücretsiz Mi?

Apple Music Artist Hesabı Açma Ücretsiz Mi

Apple Music Artist hesabı açma hakkında birçok insanın sorusu olabilmektedir. Çoğu kişi Apple Music sanatçı hesabının ücretli olduğunu düşünse de tamamen ücretsizdir. Sadece doğrulama alırken, bir müzik dağıtım şirketi ile çalışmak, sanatçı hesabı doğrulamalarında daha hızlı olmaktadır.

Müzik Dağıtım gibi firmalar ile çalıştığınızda Apple Music sanatçı hesabı doğrulamada yardımcı olacak olan ekip vardır. Böylece eksik veya yanlış bilgi doldurmadan direkt olarak irtibata geçebilir, yardım alabilirsiniz. Bazı durumlarda Apple Music Türkiye üzerinde geçen destek kısmında işlemler geçersiz olabiliyor. Bu nedenle tecrübeli ve uzman bir ekipten yardım almak her zaman işinizi kolaylaştıracaktır.

Apple Music Sanatçı İçin Ne Kadar Ödüyor?

Apple Music Sanatçı İçin Ne Kadar Ödüyor

Apple Music Artist hesabına sahip olduğunuzda, dinleme, indirmeye hayran kitlenizin takibi gibi birçok özelliğe erişebilirsiniz. Ayrıca roller ekleyerek profilinizin daha profesyonel şekilde yönetilmesini sağlayabilirsiniz. Birçok kişi Apple Music Artist için sanatçılara ne kadar para ödediğini merak ediyor.

Apple Music 2022 yılında 1 dinlenme başına 0,01 ABD doları ödemektedir. Bu miktar diğer akış servislerine göre oldukça yüksek bir rakam olmaktadır. Bu nedenle burası için hesap doğrulama sonrasında hedef kitlenize odaklanmanız için uzman bir ekipten destek alabilirsiniz. Uzman bir ekip aradığınızda yakınınızdaki Müzik Dağıtım şirketini tercih edin.

Spotify vs Apple: Sanatçılara Kim Daha Fazla Para Ödüyor?

Spotify ve Apple karşılaştırması yapıldığında Spotify’ın daha çok dinleme sağlamasının yanında Apple Music daha fazla ödeme yapmaktadır. Spotify mavi tik nasıl alınır içeriğinde olduğu gibi Spotify dinlenme başına $0,003 ile $0,005 arası ödeme yaparken, Apple Music $0,01 ödeme yapmaktadır.

Fakat şunları da bilmelisiniz ki, Spotify’da hayran kitlesine erişmek daha kolay olurken, Apple Music’te daha zor olmaktadır. Apple Music için $0,01 ödese de bu miktar, ülkeden ülkeye ve aboneden aboneye değişebilmektedir.

Spotify vs Apple ne kadar benzer ve farklılıkları olsa da ödenen miktar olarak Apple Music her zaman önde olmaktadır. Belirli ülkeler için akış başına daha fazla para kazanmak istiyorsanız, hedef kitlenizi belirlemede Müzik Dağıtım ekibi ile bugünden çalışmaya başlayabilirsiniz. Profesyonel, tecrübeli ve uzman ekip sayesinde sorunlarınızın çözümü için iletişim kanallarından 7/24 ulaşabilirsiniz.

Apple Music’te 100.000 akış Ne Kadar Para Eder?

Apple Music’te bir şarkınızın olmasını istiyorsanız, öncelikle bir Sanatçı hesabınızın olması gerekir. Apple Music Artist hesabı doğrulama işlemleri yaptığınızda bir müzik dağıtımı şirketi ile aracılığıyla müziklerini gönderebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken husus, müzikler yayınlandıktan sonra Apple Music sanatçı doğrulaması talep edilebilmektedir.

Sanatçı hesabı doğrulama işlemi yapmadan önce mutlaka bir dağıtıcı şirket ile anlaşmanız, parçalarınızı yayınlamanız gereklidir. Aksi halde yayınlanan müzikler olsa dahi, profil doğrulama işlemleri tamamlanamayacaktır. Çünkü birçok müzik akış servislerinde güncelleme talep edildiğinde dağıtım firması ile irtibata geçmeniz istenmektedir.

Apple Music’te yayınlanan bir parçanız var ise 2022 yılında 1 akış başına $0,01 para kazanırsınız. Bu miktar, hedef seçilen ülkeden ülkeye değişebilmektedir. Bu hesaplamaya göre 100.000 akış size $1000 para kazandıracaktır.

Apple Music’teki Akışlardan Daha Fazla Nasıl Para Kazanılır?

Apple Music Artist hesabı açmak yalnızca hesabınız üzerinden sizlere daha fazla kontrol sağlamaz. Aynı zamanda doğrulanmış bir hesaba sahip sanatçılara gelir arttırma ve ortalama akış başına kazanma oranını arttırmayı da sağlar. Bu nedenle doğrulanmış bir Apple Music Artist hesabına sahip olmak önemlidir.

Müziklerinizi bir distribütör aracılığıyla yüklemelerini tamamladıktan sonra en az 3 şarkı yayınlayıp, analizlerinizi kontrol edebilirsiniz. Dinlenme başına en çok hangi kitle varsa o alana yönelmek, dinleyicilerinizi arttıracaktır. Normal sanatçı hesabınız var ise ek özelliklere erişemediğinizden dolayı, dinleyici ve akış hakkında bilgileri elde edemeyebilirsiniz. Bu yüzden doğrulanmış Apple Music Artist hesabı özel erişim elde etmenin tek yolu olmaktadır.

Doğrulama tamamlandıktan sonra çok sayıda dinleyici kontrol etmek için ekip oluşturabilir, ekiplerinizi yönetebilirsiniz. Size sunulan tanıtım araçlarını daha etkili kullanabilmek için Müzik Dağıtım firması ile çalışabilir, telif hakkı gelirlerinizi arttırmanızın yolunu bulabilirsiniz. Sanatçı hesabınızda kendi simgelerinizi tasarlamak, parça önizlemeleri oluşturmak, sosyal medya bağlantıları saplamak gibi özellikleri kullanarak, hayran kitlenize hitap edebilirsiniz.

Apple Music Artist Hesabı Kaç Günde Doğrulanır?

Apple Music Artist hesabı ortalama 1-2 hafta içerisinde onaylanır. Bu süre bir müzik distribütörü ile çalışıldığında birkaç gün sürebilmektedir. Genelde 10 gün içinde onaylanmayan hesap için Apple Artist destek panelinde iletişime geçmeniz istenmektedir.

Apple Music sanatçı hesabı doğrularken yapılan yanlışlar aşağıdaki gibidir:

 • Apple Kimliği ile ilişkili e-posta kullanmamak
 • Hatalı Profil için doğrulama istemek
 • Henüz yayınlanmamış müziklerin için onaylama almak
 • Sosyal medya bağlantıları ve bilgileri eksik veya yanlış doldurmak

Not: Başvuru yapıldıktan sonra Apple ID ile ilişkili e-posta hesabına bildirim gelecektir. Bildirim, artist hesabı başvuru, doğrulama gibi haberleri alabileceğiniz yer olmaktadır. Eğer mesaj almıyorsanız, e-posta ayarları yapmak için Apple desteğe ulaşmanız gerekir.

Apple Music Sanatçı Erişimi Kaybedildiğinde Ne Yapılır?

Apple Music sanatçı hesabı doğrulama adımları, müziğiniz platformda yayınlandıktan sonra başlamaktadır. Bilgilerinizi doğru ve eksiksiz bir şekilde girdikten sonra 10 iş günü içerisinde e-postaya bildirim gelir. Böylelikle Apple Music sanatçı erişimi alırsınız.

Apple Music Artist hesapları için bazı durumlarda oturum açma işlemleriniz geçerli olmayabilir. Bunun için aşağıdaki adımları yaptığınıza emin olun:

 • Apple ID doğru girdiğinize emin olun (Sanatçı giriş sayfası kimliği)
 • Şifrenizi girerken Büyük-küçük harflerin doğru girildiğine emin olun
 • Apple ID ve şifreyi unuttuysanız, müşteri hizmetleri ile iletişime geçiniz (direkt olarak doğrulama, e-posta değişikliği olmamaktadır)

Yukarıdaki maddelerden herhangi biri olmadıysa (veya Apple Music sanatçı erişimi kaybedildiyse) ve hesabınızın biri tarafından çalındığını, giriş yapılamadığını, sistemsel hataları tespit ettiyseniz, mutlaka parola ve e-postanızı sıfırlamak için Apple Kimliği desteği ile iletişime geçiniz.

Müzik Apple Music’te Mevcut Değilse Ne Yapılır?

Apple Music gibi birçok akış platformu, dağıtım veya plak şirketleri ile çalışmaktadır. Dağıtım şirketleri müziklerinizi Apple Music gibi yüzlerce platforma dağıtır ve belirli sürede yayınlanmasını sağlar. Bu yayınlanma süresi, müzik akış servisine göre değişmektedir. Bu nedenle bazı durumlarda birçok popüler platforma yayınlanırken Apple Music’te görünmeyebilir.

Apple Music’te görünmeyen şarkınız için şunları yapabilirsiniz:

 • Bir süre daha bekleyerek şarkınızın diğer platformlarda yayınlamasını izleyebilirsiniz
 • ‘Apple Music Live’ ekranında görünmeyen yeni şarkınız var ise sorunu çözmek için çalıştığınız distribütör ile iletişime geçiniz
 • Sistemsel bir hata olduğunu düşünüyorsanız (daha önce görülen ve şimdi görülmeyen albümler), Apple Music’e ulaşmanız gereklidir
 • Yanlışlıkla başka bir sanatçı hesabına taşınan şarkınız var ise (bu genelde iki benzer profil alındığında ortaya çıkar) dağıtım şirketi ve Apple Music’le iletişime geçmeniz gerekir

Apple Music Artist Hesabı Açtıktan Sonra Profil Nasıl Yönetilir?

Apple Music Artist Hesabı Açtıktan Sonra Profil Nasıl Yönetilir

Apple Music Artist hesabını kullanmayı başladığınızda profilinizi çeşitli şekilde yönetebilirsiniz. Sanatçılar genelde onları destekleyecekler ekiplere ihtiyaçlar duymaktadır. Bu nedenle bir ekiple çalışmak, Apple Music’te öne çıkmanın anahtarı olmaktadır.

Apple Music Artist paneli sayesinde hesaplarınıza doğru kişileri ekleyebilirsiniz. Ekip, sanatçı profili kullanımında çeşitli yöntemler geliştirerek çalışmanızı güçlendirebilir. Apple Music kullandığınız süre zarfında çeşitli roller bulunmaktadır:

 • Profil Düzenleyiciler: Bu role sahip ekip üyesi, sanatçı resimleri yükleme, ayrıntıları düzenleme, iş birlik eklemek, soru-cevap oluşturma, doğum tarihi gibi kişisel bilgileri doldurur.
 • Analistler: Bir analist, Apple Music Artist hesabında sanatçı verilerini görüntüleyerek, hedef kitlenizi seçmede ve yol haritası belirlemenize yardımcı olur.
 • Yönetici: Kullanıcı rolleri oluşturabilir, değiştirebilen roldür. Yönetici rolüne sahip bir kullanıcı, hesabınızda tüm alanları görüntüleyebilmektedir.

Not: Bu roller ayrıca Apple Music Artist hesabı doğrulama işlemleri sırasında istenir (Yönetici veya Sanatçı olarak). Yönetici olan kullanıcı, yeni roller ekleyebilir, düzenleyebilir, istekleri kontrol edebilir.

1. iOS Kullanarak Apple Music Artist hesabında Kullanıcı / Ekip Üyesi Nasıl Eklenir?

İos uygulaması ile ekip veya kullanıcı eklemek istediğinizde aşağıdaki adımları takip ediniz:

 • Öncelikle Apple ID bilgileriniz ile uygulamada oturumunuzu açın ve yönetmek istediğiniz sanatçıyı seçin
 • Üç noktayı bulun ve dokunun
 • Ardından ‘Hesap’ bölümüne tıklayın ve oradan kullanıcılar alanına gidiniz
 • Çıkacak ekranda ‘Kullanıcıyı Davet Et’ bölüme tıklayın ve eklenecek kişinin e-posta bilgisini giriniz.
 • E-posta adresi eklerken kullanıcının da bir Apple ID’si olması gerekir, aksi halde gitmemektedir. Yeni eklenecek kullanıcının Apple ID’si yok ise almasını sağlayın.
 • Kullanıcıyı davet etmek istediğinizde aşağıdaki geçerli kullanıcı rollerinden birini seçin
 • ‘Davet Et’ butonuna bastıktan sonra istek gönderilecektir.

2. Web Kullanarak Apple Music Artist Hesabına Kullanıcı / Ekip Üyesi Nasıl Eklenir?

Web üzerinden veya İos alternatifi yol üzerinden işlemleri yapmak istiyorsanız, aşağıdaki adımlar ile ekip üyesi ekleyebilirsiniz:

 • Apple Music hesabı üzerinde oturumunuz açınız (Yoksa eğer bir tane Apple ID (kimlik) oluşturun)
 • Açılan ekranda ‘Hesap’ bölümüne ulaşın ve ‘Kullanıcılar’ bölümünde var olan ‘+’ simgesine tıklayın
 • Kullanıcı eklemek istediğinizde birden fazla role sahipseniz, dikkatli bir şekilde bu alanları seçiniz
 • ‘Kullanıcı Davet Et’ menüsünü gördüğünüzde kullanıcının e-posta adres bilgisini giriniz
 • Bu alan için Apple ID’si var olan bir hesaba yalnızca davet gönderebilirsiniz, o yüzden burası için dikkatli olun.
 • Ardından kişiye ekleyeceğiniz kullanıcı rolünü seçiniz
 • Son olarak ‘Kullanıcı Davet Et’ bölümüne tıklayın ve isteğinizi gönderin.

3. Apple Music Artist Kullanıcı / Ekip Üye İstekleri Nasıl Yönetilir?

Apple Music Artist hesabını kullandığınızda profil erişimi için mesajlar geldiğinde yeni istekler olduğunu görebilirsiniz. Çeşitli işlemler ile kullanıcı istekleri aşağıdaki gibi yönetilebilmektedir:

İstek erişimi kapatma: Sanatçı sayfasında belirli bir ek erişim isteğini kapatmak istemediğinizde:

 • iOS uygulamasından giriş yaptıysanız sırasıyla; sayfanın 3 noktalı simgesine dokunun, ‘Hesap’ bölümünü seçin, ‘Kullanıcıların erişim talep etmesine izin ver’ seçeneğine dokunduktan sonra işleminiz tamamlanacaktır.
 • Web üzerinden giriş yaptıysanız sırasıyla; Hesabınıza giriş yapın ve ‘Hesap’ sayfasının en altında bulunan ‘Kullanıcıların erişim talep etmesine izin ver’ onay kutusu seçimi kaldırın dediğinizde işlem tamamlanacaktır.

Ekibi güncel tutmak: Apple Music Artist panelini kullanırken ekibinizi ilerlemeye bağlı olarak yönetmek önemlidir. Bu nedenle yeni kullanıcılar ekleme, kaldırma alanında kendinizi geliştirin. Kullanıcıları kaldırmak istediğinizde, ‘Kullanıcı listesi’ ekranından ‘Kaldır’ seçeneğine tıklayarak bu işlemi yapabilirsiniz.

4. Apple Music Artist Hesabı Kullanıcı / Ekip Üye İstekleri Nasıl Kabul Edilir?

Yönetici veya Sanatçı tarafından davet edilen isteklerin haricinde, kullanıcı / ekip üyesi tarafından gönderilen istekleri kabul etmek önemlidir. Apple Music’te sanatçı hesabına eklenme sürecinde Apple ID’si olan bir kişi tüm süreçler için otomatik e-posta alacaktır. Davet edilen kullanıcının kabul etmesi için ‘Davet Al’ seçeneğine tıklaması gerekmektedir.

E-postaya gelen e-posta içerisinde geçen ‘Davet Al’ butonuna basıldığında Apple Music adresine yönlendirme yapılacaktır. Apple kimliği, e-posta adresi ile eşleşiyorsa, kullanıcı olarak kabul edilirsiniz. Eğer Apple kimliği yok ise bugünden bir tane oluşturun.

Sanatçı hesabını yönettiğinizde, e-posta göndermek / almak konusunda teknik sorun yaşıyorsanız, mutlaka Apple Destek sayfasına ulaşın. Bazı durumlar yaşanan sorunlar nedeniyle Sanatçının veya Yönetici ile iletişime geçilmesi istenmektedir. Bu durumları kendiniz yaşamak istemiyorsanız, Apple Music Artist doğrulama adımları için Müzik Dağıtım firması ile bugünden iletişime geçiniz.

Apple Music Artist Hesabı Üzerinden Nasıl Söz Eklenir ve Güncellenir?

Apple Music Artist Hesabı Üzerinden Nasıl Söz Eklenir ve Güncellenir

Apple Music Artist hesabı doğrulama işleminden sonra daha önce eklenen şarkılarınız için söz ekleyebilirsiniz. Genelde söz ekleme adımı, müzik dağıtım şirketleri ile başlar ve sözler eklenebilir. Fakat bazı durumlarda yanlış söz ekleme, eksik ekleme veya eklememe durumlarında Apple Music üzerinden gönderim yapılabilmektedir.

Not: Burada dikkat etmeniz gereken durum, eklenen sözlerin telif hakkı oluşturmayacağı ve Apple Music yönergelerine göre eklenmesi gerektiğidir.

1. Apple Music Şarkı Sözleri Ekleme

 • Hesabınızı Apple Music Web veya uygulama üzerinde açınız
 • Ardından sözleri olmayan şarkıyı seçin ve ‘+’ düğmesine basınız
 • Şarkı sözü ekle bölümüne tıklayın
 • Şarkı sözleri alanına Apple Music biçimlendirilen şarkı sözüne uygun bir şekilde kopyalayıp, yapıştırın

2. Apple Music Şarkı Sözleri Güncelleme

Bu adım genelde şarkı sözlerinin yanlış girilmesi, eksik girilmesi gibi durumlarda oluşur. Eğer durum buysa aşağıdaki işlemleri yaparak, şarkı sözleri bölümünü güncelleyebilirsiniz:

 • Sanatçı içeriği alanına girin ve güncellemek istediğiniz şarkıyı seçiniz
 • Şarkı sözlerinin hemen altında bulunan ‘Değişiklik İste’ alanını seçiniz
 • Şarkı sözü hakkında değişiklik yapmak istendiği alanı kısa açıklama halinde ilgili alana yazınız
 • Ardından Apple Music yönergelerine uygun olarak hazırlanmış şarkı sözlerini giriniz

Not: Şarkı sözleri güncellemesi yapıldığında 10 iş günü beklenmelidir. 10 iş günü içerisinde güncellenmeyen şarkınız olduğunda mutlaka Apple Music destek kanalları üzerinden iletişime geçmeyi unutmayın. Bu adımları yapmak istiyorsanız, Müzik Dağıtım platformunun sizin yerinize bu süreçleri takip etmenizi sağlayabilirsiniz. Unutmamalıdır ki her şarkı sözleri değişmez (Ülkeden ve bölgeden bölgeye değişiklik gösterir)