İçerik Üretici Yapay Zeka modellerinde son tartışmalarda Amerika Birleşik Devletlerinde üç yazar tarafından Meta ve Open AI şirketine bir çift telif hakkı ihlali davası açıldı!

İddialara göre şunlar yer alıyor; Christopher Golden, Komedyen Sarah Silverman, Rischard Kadrey kitaplardaki verileri işleyerek yapay zeka modellerini eğitmek için izinsiz veri kullanımından dolayı kullandığını söyledi.

Joseph Saveri ve Matthew Butterick tarafından açılan web sitesine göre üçlünün avukatları aşağıdaki verileri paylaşmıştır:

28 Haziran’da Yapılan İçerik Üretici Yapay Zekalarına Yönelik İlk Şikayet

Yazarları korumak adına izinsiz kullanım ve telif haklarından dolayı ilk şikayet, 28 Haziran 2023’te yapılmış ve web sitesinde paylaşılan bilgilere göre aşağıda paylaşılmıştır:

Merhaba. Bu Joseph Saveri ve Matthew Butterick. Kasım 2022’de, benzeri görülmemiş açık kaynak yazılım korsanlığı üzerine kurulu bir AI kodlama asistanı olan GitHub Copilot’a karşı bir dava açmak için ekip oluşturduk. Ocak 2023’te, beş milyar dijital görüntünün soygunu üzerine inşa edilmiş yapay zeka görüntü oluşturucu olan Stable Diffusion’a karşı bir dava açtık.

OpenAI’nin ChatGPT sisteminin Mart 2023’te piyasaya sürülmesinden bu yana, yazarlardan, yazarlardan ve yayıncılardan, binlerce kitap da dahil olmak üzere telif hakkıyla korunan metin malzemelerinde bulunanlara benzer metin üretme yeteneğinden endişe duyduğunu duyuyoruz. Bugün, iki harika kitap yazarı Paul Tremblay ve Mona Awad adına, OpenAI’ye karşı ChatGPT’ye ve onun telif hakkıyla korunan eserlerini remiksleyen temel büyük dil modelleri GPT-3.5 ve GPT-4’e karşı binlerce kitap yazarı ve daha pek çoğu izinsiz, tazminatsız veya kredisiz erişildiğinden dolayı toplu dava açtık.

İçerik Üretici Yapay Zeka Araçlarına Yönelik İkinci Şikayet

Davayla ilgili web sitesinde paylaşılan bilgilere göre 7 Temmuz 2023’te açılan içerik üretici yapay zeka araçlarına iddialar aşağıdaki gibidir:

OpenAI’ye karşı üç harika kitap yazarı daha adına ikinci bir toplu dava açtık: Sarah Silverman, Chris Golden ve Richard Kadrey. İddialar, 28 Haziran’da yapılan ilk şikayete benzemektedir. Aynı üç davacı adına, kısmen telif hakkıyla korunan kitaplarda eğitilmiş bir dizi büyük dil modeli olan LLaMA’ya meydan okuyan Meta’ya karşı toplu dava açtık.

Open AI söz konusu olduğundan davaya göre istendiğinde yazarların kitap özetlerini oluşturan ChatGPT hizmet verileri içermektedir. Sadece bu, ChatGPT davacılarının telif hakkıyla korunan bir çalışmayı eğitilmesi durumunda söz konusu olan bir şeydir. Dava devam ederken bununla ilgili herhangi bir şekilde Meta ve OpanAI henüz bir açıklamada bulunmadı.

Gerçekleşen benzeri davalar müzik endüstrisini ilgilendiriyor mu? Aslında bakarsanız, evet. Bazı sektör hak sahipleri, kataloglardan izinsiz olarak üretilen müzikal yapay zeka modellerinin eğitilmesiyle ilgili sık sık endişelerini dile getiriyor. Özellikle bu tür davaları, medya sektöründen ve yaratıcı ekipler yakında takip etmektedir.

İçerik ve müziğin belirli sınırlamaları mevcuttur. İçeriklerin potansiyel eğitim ihlali belirleme açısından müzikten farklı bir şekilde çalışır. Herhangi bir yapay zeka modelinin içerik konusunda eğitim almamış kitabı özetleme konusunda nasıl özetleyebileceğiniz açıklamak zor olacaktır. Metin veya içerik konusu bu kadar zor olurken, Müzik ise daha fazla karmaşıklık sunar.

Son aylarda yapay zeka müzik girişimleri, modellerini yeterince eğitemediklerinden dolayı ve ticari müzik konusunda geri kaldıklarından sayıları azalmaya ve etkileri kaybolmaya başladı.

Yazarların davalarına bakıldığında herhangi bit yapay zeka müzik hizmetinin “Sanatçı adı” tarzında istemlerinin teşvik edilmesi veya şarkı sözlerinin analiz edilmesinde ne derecede riskli olduğunu bizlere hatırlatıyor. O yüzden müzik lisansı almak, sizleri oldukça koruyacaktır!