Hayran kitlenizi büyütmenin etkili yolu olan ve sır gibi paylaşılan Spotify Algoritmik çalma listelerinin nasıl yapıldığını tek bir listede öğrenin!

Spotify algoritmik çalma listeleri, platformun kendi yazılımı ile oluşturduğu ve kullanışına sunduğu otomatik çalma listeleridir. Bu şekilde oluşturulmuş çalma listeleri, son derece kişileştirilmiştir ve müzik dinleme alışkanlıklarına göre oluşturulur.

Spotify algoritmik çalma listelerinde yer almak, hayran kitlenizi büyütmenin ve olası hayranları bulmanın güçlü bir aracıdır.

Spotify’da en çok kullanılan 6 algoritmik çalma listesi bulunur. Bunlar sırasıyla; Daily Mix, On Repeat, Discovery Weekly, Release Radar, Repeat Rewind ve Spotify Radio çalma listeleridir.

Bunların her birinin ne anlama geldiğini ve şarkılarınıza nasıl uyarlandığını öğrenerek organik büyümenin şansını yakalayabilirsiniz. İşte en çok kullanılan Spotify algoritmik çalma listeleri ve nasıl yapıldıkları.

1. Daily Mix Nedir?

Daily Mix Nedir

Daily Mix, Spotify tarafından oluşturulan ve dinleme alışkanlıklarınıza göre her gün güncellenen kişiselleştirilmiş bir çalma listesidir. Spotify’da daha önce dinlediğiniz farklı sanatçıların ve türlerin şarkılarından oluşan bir koleksiyondur.

Daily Mix çalma listeleri, daha önce duymamış olabileceğiniz yeni şarkıların yanı sıra tanıdık parçaların bir karışımını sunmak için tasarlanmıştır. Daily Mix çalma listelerinin arkasındaki algoritma, müzik zevkinizi yansıtan bir çalma listesi oluşturmak için dinleme geçmişinizi, sevdiğiniz şarkıları ve kaydedilmiş albümleri dikkate alır.

Daily Mix Nasıl Yapılır?

Daily Mix’e girmek için seçenek, hayranlarınızdadır. Yani ne kadar çok hayran dinlerse Spotify Daily Mix çalma listesine girmenin o kadar şansı olacaktır. Bunu yapmanızın en iyi yolu Sosyal medyada veya çeşitli mecralarda sürekli şarkınızı tanıtmaktan geçer. Şarkınızı tanıtmanın etkili yolunu merak ediyorsanız, Müzik dağıtım promosyon servisini şimdi kontrol edin.

2. On Repeat (Tekrar Tekrar) Nedir?

On Repeat (Tekrar Tekrar) Nedir

On Repeat, Spotify tarafından oluşturulan, belirli bir süre boyunca art arda dinlediğiniz şarkılardan oluşan ve 30 şarkıyı içeren algoritmik bir çalma listesidir. Çalma listesi, dinleme alışkanlıklarınıza göre düzenli olarak güncellenir ve en çok tekrarladığınız şarkıları içerir.

Tekrar Etme çalma listesinin arkasındaki algoritma, belirli bir şarkıyı kaç kez çaldığınızı ve onu en son ne zaman dinlediğinizi hesaba katar. Şarkıları atlama, kitaplığınıza ekleme ve beğenme ya da beğenmeme gibi diğer dinleme alışkanlıklarını da etkiler.

On Repeat Nasıl Yapılır?

On Repeat, daha çok kişisel çalma listesidir. Bu listeye girmek için hayranlarınız sizi tekrar tekrar dinlemesi gerekir. Bu gerçekleştiğinde şarkılarınız algoritma tarafından listeye eklenme sürecine girer.

Kısaca girmek için çoğunlukla pek bir şey yapılması gerekmez ancak tanıtım ile şarkılarınızı öne çıkararak daha çok insanın tekrar tekrar dinlemesini sağlayabilirsiniz.

3. Discovery Weekly (Haftalık Keşif) Nedir?

Discovery Weekly (Haftalık Keşif) Nedir

Discovery Weekly, Spotify tarafından oluşturulan, dinleme alışkanlıklarınıza ve tercihlerinize göre her pazartesi yeni şarkılarla güncellenen kişiselleştirilmiş az bilinen çalma listesidir.

Discovery Weekly çalma listesi, dinleme geçmişinizi, takip ettiğiniz sanatçıları ve türleri, beğendiğiniz ve Spotify’a kaydettiğiniz şarkıları analiz eden bir algoritma kullanılarak oluşturulur. Daha sonra bu bilgileri, beğeneceğinizi düşündüğü her hafta 30 yeni şarkıdan oluşan bir çalma listesi oluşturmak için kullanır.

Discovery Weekly çalma listesinin amacı, başka türlü keşfetmemiş olabileceğiniz yeni müzikler bulmanıza yardımcı olmaktır. Yeni çıkanların; eski favorilerin bir karışımını içererek çeşitli türleri kapsar.

Discovery Weekly Nasıl Yapılır?

Discovery Weekly veya haftalık keşif, güçlü dinleyicilerinizi etkileyen önemli faktörlerden birisidir. Şarkınızın piyasaya çıktığı ilk haftadan beri kaydetme oranı bu çalma listesine girmenizi tetikleyen etmenlerden biri haline gelecektir. Şarkınızı haftalık keşifte olmasını istiyorsanız, tanıtımlarınızı yapmanız ve ihtiyaç duyulan desteği sağlamanız gerekmektedir.

4. Release Radar Nedir?

Release Radar Nedir?

Release Radar, herhangi bir Spotify kullanıcısının dinlemesi veya takip etiği düşünülen sanatçıların yayınların yanı sıra diğer sanatçıların yeni eserlerini barındırdığı çalma listesidir. Spotify algoritmik çalma listeleri düşünüldüğünde Realese Radar’a girmek her sanatçının hayalidir.

Release Radar Nasıl Yapılır?

Relesa Radar’a şarkınızı eklemenin en iyi yolu anlaştığınız dağıtımcı şirketiniz ile en az 7 gün öncesinden şarkınızı göndermektir. Editöryal çalma listesi ekiplerine göndermeyi başarırsanız, şarkınız Spotify algoritmik çalma listelerinden olan Release Radar çalma listesine eklenecektir. Editöryal listeye şarkınızı eklemeyi düşünüyorsanız, şimdi Müzik Dağıtım ile iletişime geçiniz.

5. Repeat Rewind (Çalmaya Doyamadıkların) Nedir?

Repeat Rewind (Çalmaya Doyamadıkların) Nedir

Repeat Rewind, Spotify tarafından eski favorileriniz olarak oluşturulan çalma listesidir. Toplamda 30 şarkı bulunur ve dinleyicinin takip ettiği, beğenme veya tekrar dinlenme olasılığına göre favoriye alınan şarkıları içermektedir. Dinleyicinin sıklıkla dinlediği şarkıların son bir aylık kayıtlarını alarak dinleyiciye sunulan liste olduğunu bilmek önemlidir.

Spotify Algoritmik Çalma Listelerinden Olan Repeat Rewind Nasıl Yapılır?

Repeat Rewind çalma listesine girmek On Repeat çalma listesi ile eş değer görünebilir. Repeat Rewind farklı olarak iki günde veya daha kısa sürede güncelleyerek dinleyiciler sunulur. Bu listeye girebilmek için dinleyicinizi iyi analiz etmek ve güçlü müzikler oluşturmak gereklidir.

Repeat Rewind çalma listesine girmenin yolunu arıyorsanız, mutlaka sürekli olarak şarkınızı sosyal medyada tanıtın. Şarkınızı öne çıkaran Müzik Dağıtım promosyon kiti basit ve hızlı çözüm sunacaktır.

6. Spotify Algoritmik Çalma Listeleri: Spotify Radio Nedir?

Spotify Radio Nedir

Spotify Radio, herhangi bir sanatçıyı, şarkıyı, çalma listesini veya albümü temel alan Spotify tarafından oluşturulan çalma listesidir. Yaklaşık 50 parçayı içererek belirli zamanlarda güncellenir.

Spotify Radio Nasıl Yapılır?

Şarkınızı Spotify Radio’ya eklemek için herhangi bir çaba göstermenize gerek kalmaz. Müzikler çoğunlukla sanatçı profilinizde veya başka çalma listelerinde görünür olabilir. Bunun en büyük nedeni algoritma tarafından diğer sanatçı profilinde ve çalma listesinde şarkılarınız, albümleriniz eklenebilmesidir.