TikTok reklamlarınızın maksimum etki yaratmasını sağlamak için yapabileceğiniz 6 önemli adımlar derledik. Bu öneriler, zaten pazarlama faaliyetleri için platforma yatırım yapmış olanlar için bir sonraki seviyeye geçmek isteyenler için geçerlidir.

1. Tiktok Reklamları İçin Hesabınızın Hazır Olduğundan Emin Olun

Tiktok Reklamları İçin Hesabınızın Hazır

Tiktok reklamınızı başlatmadan önce, bir kampanya yürütmek için gerekli tüm araçlara sahip olduğunuzdan emin olmak önemlidir.

TikTok iki farklı reklam seçeneği sunmaktadır. Bunlardan ikisi aşağıdaki gibidir:

  • Promote: TikTok’un uygulama içi reklam aracı olarak bilinmektedir. Platformdaki reklamlarla yeni başlıyorsanız ideal bir seçenek olmaktadır.
  • Ads Manager: Daha gelişmiş özellikler sunarak daha kesin hedeflemeye ve birden fazla yaratıcıyı tanıtmaya imkan verir. Bu seçenekte mevcut hesabınızdaki yaratıcılardan veya reklam platformu içinden doğrudan kampanya için yeni yaratıcılar oluşturabilirsiniz.

2. Kampanya Hedefinizi Belirleyin

Kampanya Hedefinizi Belirleyin

Kampanya hedefiniz, reklamlarınızı planlamadan veya başlatmadan önce düşünmeniz gereken ilk unsurlardan biridir. Hedef kitlenizin reklamınıza maruz kaldıktan sonra elde etmek istediğiniz sonuç veya eylemi belirlemek, başarılı sonuçlar görmek için bu erken aşamada önemlidir.

TikTok‘ta hedefiniz farkındalık oluşturmak, video izlenmeleri sağlamak, web sitenize trafik yönlendirmek, takipçi kazanmak ve profilinizi ziyaret ettirmek veya harici bir web sitesinde dönüşümler elde etmek olabilir.

3. Hedef Pazarınızı Belirleyin

Hedef Pazarınızı Belirleyin

Diğer sosyal platformlara kıyasla TikTok kullanıcıları hedefleme amaçlı olarak yüksek derecede kategorize edilmemiştir. Bunun yerine, keşif algoritması çok güçlüdür ve her kullanıcının platformdaki etkinliklerine dayanarak doğru kişilere içeriği paylaşmaya yardımcı olur, bu da TikTok’un başarılı hedefleme potansiyeli sunmasını sağlar.

‘İlgi ve Davranışlar’ kategorileri arasından seçim yaparak reklamlarınızı hedefleyebilirsiniz. Bu, “Eğlence” gibi çok genel ilgi alanlarından, belirli türde videolara veya belirli bir yaratıcının içeriğine ve hashtag’lerine olan etkileşimlere kadar çeşitlilik gösterir.

Takipçiler veya daha önce içeriğinizi görüntüleyen, görüntüleyen veya tıkladığı kullanıcılar gibi hesabınızdaki etkinliklere dayalı hedef kitleler oluşturma seçeneğiniz de bulunur. Kitlelerin boyutu nispeten dar olabilir, bu nedenle TikTok tarafından yeterince dengeli kabul edilen bir hedef kitle boyutuna ulaşana kadar bu seçeneği kullanmanız daha iyidir.

4. Bütçenizi ve Sürenizi Belirleyin

Bütçenizi ve Sürenizi Belirleyin

Daha fazla para yatırdığınızda, potansiyel olarak daha fazla kullanıcıya ulaşabilir ve kampanyanızı daha uzun süre çalıştırabilirsiniz. Minimum 3 günlük bir süre belirlemeniz için günlük en az 20 Euro harcamanız önerilir.

5. Tiktok Reklam Formatınızı Dikkatlice Planlayın

Tiktok Reklam Formatınızı Dikkatlice Planlayın

Hiç ‘Sizin İçin’ beslemesinde kaydırırken, birdenbire izlemeyi seçtiğiniz içeriğe mükemmel bir şekilde uyum sağlayan sponsorlu içerikler görür müsünüz? İşte bu bir ‘Akış İçi Video Reklamı’dır. Bu tür bir reklam, TikTok hesabınız olmadan veya hesabınızla birlikte başlatılabilir.

Bir hesabınız varsa, bu format mevcut içeriğinizi platformda desteklemek için iyi bir reklam formatıdır. Reklam içeriği hesabınıza bağlıdır, bu da kazanılan tüm etkileşimlerin (izlenmeler, beğeniler, yorumlar ve paylaşımlar) doğrudan orijinal videoda sayılmasını sağlar ve kullanıcılar içeriğinizi beğenirlerse profilinizi daha fazla keşfetme seçeneğine sahiptir.

TikTok ayrıca bu ‘Akış İçi Video Reklamları’ ekleyebileceğiniz bir dizi özellik sunar ve daha fazla etkileşimi teşvik etmenize yardımcı olur.

6. TikTok Reklamlarında Yaratıcılığın Gücü

TikTok Reklamlarında Yaratıcılığın Gücü

TikTok’taki yaratıcı etki reklamlarda geri dönüşün %80’ini temsil eder. Maksimum geri dönüşü elde etmek için, TikTok’un en iyi yaratıcı uygulamalarını aklınızda bulundurmanız gerekmektedir.