TikTok’ta başarılı bir reklam kampanyası başlatmak için temel adımları öğrendikten sonra, en iyi performans gösteren reklamları oluşturmanıza yardımcı olacak TikTok hedef kitlelerini ve biçimlendirme seçeneklerini daha ayrıntılı olarak anlamak önemlidir.

Hazırladığımız listeyle maksimum sonuçlarla hedef kitlenize ulaşmak için akıllı hedefleme ve biçimlendirme seçeneklerini nasıl kullanacağınızı keşfedeceğiz.

Hedef Kitle Hedefleme Kriterleri

TikTok, çoğunlukla reklamcılık yaptığınız platformlardan daha spesifik olmasa da birkaç hedef kitle hedefleme seçeneği sunmaktadır:

  • Demografikler: Yaş ve cinsiyet gibi
  • Coğrafi konumlar: Reklamlarınızın gösterileceği bölgeleri seçin.
  • İlgi ve Davranışlar: Kullanıcıların platformdaki önceki etkileşimlerine dayanarak kategorilendirilir.
  • Kampanyalarınızı görüntüleyen ve etkileşimde bulunan kullanıcılar: Yeniden hedefleme için uygundur.
  • Harici web sitelerinizi ziyaret eden kullanıcılar (akıllı bağlantıya tıklama veya mağaza web sitenizi görüntüleme gibi): Yeniden hedefleme için uygundur.
  • Benzeyen kitleler: Çevrimiçi olarak sizinle etkileşimde bulunan profillere sahip kullanıcılardır.
  • Temel Hedef Kitleler: Konum, Sosyo-Demografik Özellikler, İlgi ve Davranışlar

Bu hedefleme seçeneği, kullanıcıların platformdaki etkileşimlerine dayanır. İzleme, beğenme, yorum yapma veya paylaşma gibi herhangi bir etkinlik; TikTok, bir kişinin etkinliğini analiz eder ve sonuçları kullanarak daha odaklı ilgi ve davranış gruplarına insanları kategorize eder, böylece daha hassas hedefleme yapılabilir.

Özel Hedef Kitleler – Etkileşimli Profil, Web Sitesi Ziyaretçileri

İşletme hesabınıza dayanarak son 30 gün içinde hesabınızı takip eden veya video içeriğinizi ziyaret eden, görüntüleyen veya etkileşimde bulunan kişilere yeniden hedefleme yapmak iyi bir seçenektir. Diğer sosyal platformlarda olduğu gibi önceki reklam kampanyalarınıza maruz kalan, görüntüleyen veya tıklayan kişilere de hedefleme yapmanız mümkündür.

Web sitesi trafiğini baz alarak Merchandise ürünlerinizi sattığınız bir siteyi ziyaret eden kişilere yeniden hedefleme yapın. Bunun için TikTok’un pikselinin sitenizde yer alması ve platformda önemli bir takipçi kitlenizin olması gerekmektedir.

Mevcut etkileşimli hedef kitlelerinizle ortak noktaları paylaşan kitle gruplarıdır. TikTok tarafından otomatik olarak oluşturulurlar, yapmanız gereken tek şey hangi etkileşimli hedef kitlenize dayanmasını istediğinizi seçmektir.

Akış İçi Video Reklamları

Akış içi video reklamı, özellikle başlangıç aşamasında TikTok’ta reklam yapmak için en ilgili ve erişilebilir formattır, çünkü herhangi bir amaç ve sanatçı stili için uygundur.

Bu reklamları başlatmak için herhangi bir TikTok hesabınızın olması bile gerekmez.

Spark Reklamları adı verilen organik gönderileri destekleyen reklamları veya TikTok’un reklam platformunda sıfırdan oluşturulan Koyu Reklamlar (Dark Ads) olarak adlandırılan diğer reklamları kullanabilirsiniz.

Reklamın TikTok hesabınızda görünmeyeceği anlamına gelir ve performans sonuçları sadece reklam platformunda değil, TikTok hesabınızın bir parçası olarak da sayılmaz.

Etkili Biçimlendirme

Çoğu reklam TikTok’un ‘Sizin İçin’ sayfasında yer alır ve tüm reklam formatları, kullanıcının akışında görünen video reklamları şeklinde gelmektedir. Ancak, standarttan premium seviyeye kadar değişen seviyeye bağlı olarak farklı özellikler ve faydalar da sunmaktadır.

Premium Reklamlar

Bütçenize ve amacınıza bağlı olarak TikTok, premium reklam formatları da sunmaktadır. Örneğin, ‘En İyi Görünüm’ reklamı, kullanıcıların uygulamayı açar açmaz görmeleri için gösterilir ve daha fazla dikkat çeker, böylece izleyicileriniz üzerinde kalıcı bir izlenim yaratmanızı sağlar.

Bu oldukça maliyetli bir seçenek olduğunu unutmayın, bu nedenle hayran kitlesini oluşturmaya yeni başlayanlar için şu anda standart bir besleme reklamını tercih etmek en iyi ve ekonomik seçenektir.

Daha Fazla Etkileşim Katmanı

TikTok, in-feed reklamlarınızı daha cazip hale getirmek için bazı etkileyici özellikler de sunmaktadır. Daha fazla etkileşim katmanı ekleyerek bunu çözebilirsiniz.

Etkileşimli Ekstralar

Etkileşimli ekstralar, besleme reklamlarınıza eklenebilen özelleştirilebilir varlıklardır ve izleyicilere gördükleri hakkında daha fazla bilgi sunmanıza, içeriğinizle daha derin bir etkileşim düzeyi sağlamanıza olanak tanır.

Geri Sayım Çıkartması

Albümünüzün 5. yıl dönümünü kutluyor musunuz? Oylama çıkartması burada iyi çalışır, izleyicileriniz arasında albümünüzün en bilinen iki parçası arasında oy kullanmalarını sağlayan bir anket başlatabilirsiniz. Kullanıcı geri bildirimi toplamak ve etkileşimi teşvik etmek için ideal bir fırsatlar arasındadır.

Müzik Paylaşımı

Spark Reklamları çalıştırıyorsanız, TikTok artık reklamlar içinde müzik tıklanabilirliği özelliği bulunacaktır. Kullanıcılar müzik disk simgesine tıkladıklarında, reklamla ilişkilendirilen sesle aynı müziği kullanan tüm TikTok’ları içeren bir ses sayfasına yönlendirilirler. Bu da daha derin bir kullanıcı etkileşimi sağlamak ve kendi içeriklerini oluşturmalarını teşvik etmek için harika bir özelliktir.

Oylama Çıkartması

Sürpriz unsuru eklemek mi istiyorsunuz? Bu özellikle videonuzun ‘beğen’ düğmesine tıklayan herhangi bir kullanıcının ekranında özelleştirilebilir varlıkların parlamasına neden olur. Bunun sonucunda yeni bir açılır pencerenin göründüğü bir iletişim kutusu açılır ve özel bir duyuru yapmak için kullanılabilir.

Örnek olarak; yaklaşan bir etkinlik olmasıdır. İçeriğinizde daha fazla beğeni elde etmeyi teşvik ederken bir sonraki gösterinizi duyurmanın harika bir yoludur.