Apple Podcast Para Kazanma

Kendi ses kaydınızı Apple Podcast para kazanma aracılığıyla yayınlayarak ek gelir elde etme şansını yakalayın ve bu yöntemleri kullanın.

Podcast ile para kazanmak kendi sesinizi yayınlayarak para kazanmanın etkili yollarından birisidir. Podcasti tanımlarsak eğer; akış ve indirme için sunulan çevrimiçi kullanılabilir dijital ses dosyasıdır. Spotify podcast para kazanmada olduğu gibi sizde Apple Podcast ile ek gelir elde etme şansınızı yakalayabilirsiniz. 

Podcast’ler tipik olarak epizodiktir, yani herhangi bir sırada dinlenebilecekleri ayrı bölümlere ayrılırlar. Podcast’ler, haber ve politikadan spor ve eğlenceye kadar çok çeşitli konuları kapsar ve bir podcast uygulaması veya medya oynatıcı kullanılarak bir bilgisayarda veya mobil cihazda dinlenebilir. Genellikle bireyler veya kuruluşlar tarafından üretilir ve dinleyicilere ücretsiz olarak sunulur. İnsanların hareket halindeyken bilgi sahibi olma, eğlenme ve bağlantıda kalma yolu olarak son yıllarda giderek daha popüler halidir.

Öncelikle bir podcast yayınlamadan önce bunu en iyi nasıl yapacağınızı bilmeniz önemlidir. Apple podcast para kazanmanın 2021 yılında Türkiye’de geçerli olması sebebiyle bundan sonraki yıllarda ek gelir kaynağı olarak görülmektedir. Bu nedenle sizler için ayrıntılı liste hazırladık ve müziklerinize yan gelir olarak Apple Podcast para kazanma yöntemini kullanabileceksiniz.

Apple Podcasts Nedir?

Apple Podcasts Nedir

Apple Podcasts, kullanıcıların podcast’leri keşfetmesine ve dinlemesine olanak tanıyan, iOS ve mac OS aygıtları için ücretsiz bir uygulamadır. Tüm Apple cihazlarına önceden yüklenmiştir ve App Store’dan da indirilebilir. Haberler, spor, politika, eğlence ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli tür ve kategorilerden geniş bir podcast kitaplığına sahiptir.

Kullanıcılar podcast’leri arayabilir ve bunlara abone olabilir, ayrıca oynatma hızlarını ayarlayarak, sessizlikleri atlayarak dinleme deneyimlerini özelleştirebilmektedir. Apple Podcasts ayrıca, kullanıcıların sıraya girip bir podcast’in birden çok bölümünü art arda oynatmasına olanak tanıyan ‘Sıradaki’ adlı bir özelliğe de sahiptir. Kullanıcılar, podcast dinlemenin yanı sıra kendi podcastlerini oluşturmak ve paylaşmak için Apple Podcasts’i de kullanır.

Apple Podcasts para kazanma için 2023 yılında dinleyiciler aşağıdaki cihazlar ile podcastlere erişebilmektedir:

 • iPhone (Mobil cihazlar için)
 • iPad (Tabletler için)
 • CarPlay (Araç kullanımında dinlemek için)
 • Mac (Mac işletim sistemine sahip bilgisayarlarda)
 • Apple TV (Televizyonlarda)
 • Apple Watch (Akıllı saatlerde)
 • Ses sistemleri (Alexa özelliklikli hoparlörlerde)
 • Windows işletim sistemine sahip cihazlarda (Yalnızca iTunes üzerinde)

Kısaca kullanıcılar farklı cihazlar tarafından erişilebilir olması dinleyicilerinizin fazla olması ve böylelikle daha çok kazanmanıza yol açmaktadır. 

Apple Podcast Para Kazanma Nasıl Yapılır?

Apple Podcast Para Kazanma Nasıl Yapılır

Apple Podcast para kazanmayı yapmak için platformun size sunduğu özellikleri kavramanız ve anlamanız gereklidir. Aksi halde hazırlanmadan yola çıkmak hem zaman kaybına hemde psikolojik yönden stres altına girmenize yol açar. Bu nedenle sizler için Apple Podcast para kazanma adına tüm yönlerini inceliyoruz ve podcaster olmanız için küçük eğitim sunuyoruz.

Her platformun kendi has kuralları ve politikaları mevcuttur. Bu kuralları iyi analiz ederek ve nasıl kullanıldığını öğrenerek, ilerlemeniz veya yol kat etmeniz mümkün olacaktır. Apple Podcast’te dinleyici kitlesi ve sayısı milyonlarcadır, sırf bu nedenle birçok rakibiniz olacaktır. En azın başlarken bir adım öne çıkmak, sonraki adımlarınızda size rehber olacaktır.

Apple Podcast para kazanmak için platformun programına katıldığınızda aşağıdaki avantajları yaparsınız:

 • Abonelik satışı: Dinleyici kitlenize özgü içerikler oluşturabilir ve bunu ister ücretsiz, isterseniz de ücretli olarak sunabilirsiniz. Abonelerden geliri elde etmek için abonelik satışı yapabilir, ek gelir sağlayabilirsiniz. Ayrıca fiyatların ne olacağını da Apple podcast aracılığıyla aylık ve yıllık olarak gerçekleştirebilirsiniz.
 • Reklamsız dinleme: abonelik satışı size ek gelir sağlamanın yanında dinleyicilere özellikler sunmanıza yararaycaktır. Bunlardan biri reklamsız podcast dinleme özelliğidir. Bu özelliği kullanıcılarınıza bahsederek, yalnızca hikayeye odaklanmasını sağlayabilirsiniz.
 • Erken erişim: Oluşturduğunuz içerikler belirli kitleye hitap ediyorsa dinleyicilerinize bir dizi özellik sunabilirsiniz. Podcastinizi belirli bölümlere ayırarak veya yalnızca erken erişim kullanıcılara açabilirsiniz. Böylelikle belirli kitleniz daha fazla ödeme yapacaktır.
 • Ek bölümler: Apple Podcastin; Podcasterlara sunduğu özelliklerinden birisi de ek bölümlerin varlığıdır. Ek bölümler abonelerinize hitap etmeniz ve çeşitlilik sağlamanın etkili yoludur. Bölümleri şekillendirerek yalnızca belirli kullanıcılara açabilir veya fiyatlarınız konusunda ayrıcalık yaratabilirsiniz.
 • Arşivler: Apple platformun podcasterlara sunduğu özelliklerden birisi de arşivlere ulaşılabilir olmasıdır. Arşiv erişiminizi kısıtladığınız gibi belirlediğiniz veya özel kullanıcılara açabilir, onlar üzerinden gelir elde edebilirsiniz. Fiyatlarda özgür olmanız, daha çok kitle üzerinde çeşitlilik yapmanıza olanak sağlar.
 • Özel aboneler: Belirli kullanıcılarınız için fiyatları daha yüksek yaparak veya yalnızca o kullanıcılara hitapen oluşturduğunuz ses kayıtlarını sunabilir, para kazanabilirsiniz. Apple podcast, özel abonelerinizi destekler ve belirli programları yapmanıza olanak tanır. Böylelikle ek gelir yapmanın yanında niş konulara da daha çok değinebilirsiniz.

Apple Podcast para kazanma için abonelerinizden gelen gelirleri aşağıdaki gibi kontrol edersiniz:

 • Her abonenizden gelen gelirlerin %70 + gelen vergiler (vergiler hesabınızdan düşülür) şeklinde alırsınız.
 • Platformda belirli bir abonelik döngüsü bulunmaktadır: Aboneniz 1 yılı tamamladığında aynı aboneden gelen gelirin %85’ine sahip olursunuz.
 • Diğer podcast gelirleri olduğunda (abonelikler harici), reklamlar dahil kazancınızdan %100 oranında faydalanabilirsiniz.

Platforma katılmanız için Apple Podcasts Connect ayarlarını doğru yaptığınızdan emin olmanız gerekir. Apple Podcasts Connect ile ilgili nasıl katılınır, erişim nasıl sağlanır ile ilgili adımları aşağıdaki listemizde bulabilirsiniz.

Apple Podcasts Connect

Apple Podcasts Connect

Apple Podcasts Connect, programa erişmek için kullanacağınız bağlantıdır. Programa katılmak istediğinizde yıllık ücret karşılığında kullanılabilmektedir. Ücretlendirme, Apple kimliği ile üye olan kişiye ve şirket adına üyelik sağlamak içindir.

Podcast programına kayıt olan kullanıcılar Apple Podcasts Connect üzerinden ses kayıtlarını yükleyebilir ve doğrudan para kazanmaları sağlanabilmektedir. Connect programın amacı, aboneler gelen kazançları, dijital haklar yönetimi tarafından korunmasıdır. Kısaca kanal oluşturmak, abonelik avantajlarından faydalanmak veya profilinizi incelemeye göndermeniz için platform tarafından istenmektedir.Apple’ın istediği politikalara uygun olarak hazırlanan profil, kabul edildiğinde ses kayıtlarınızı yükleyebilir, Apple music artist hesabı doğrulamada olduğu gibi para kazanabilirsiniz.

Apple Podcasts Connect programına erişim sağlamak için aşağıdaki yolu deneyin:

 • Öncelikle Apple Podcasts Connect (https://podcastsconnect.apple.com/) üzerinden kayıt olun ve oluşturduğunuz hesabınız ile oturumunuzu açın
 • Ardından Apple Podcast programına (https://podcastsconnect.apple.com/account) bağlantısına tıklayın
 • Bağlantıya tıkladığınızda sözleşmeleri okuyup, onaylamanız istenecektir, bu adımları gerçekleştirin
 • Abonelik sesi ekranından; aboneniz için fiyatları ve program ayarlarını tamamlayın
 • Şovunuz (Show) için abonelik kısımlarını ekleyin ve bir kaç tane daha kanal oluşturun
 • Buraya kadar tüm işlemleri yaptıysanız, uygunluğu karşıladığınızda hesabınız açılacak demektir.

Apple Podcasts Connect Ekip Yönetimi

Apple Podcasts Connect Ekip Yönetimi

Apple Podcast para kazanma ayarlarını yapmak için platformun ekstra olarak sunduğu ekip yönetimini öğrenmek gerekir. İleride büyüdüğünüzde veya şirketiniz olduğunda ekip yönetimi ile işleriniz kolaylaşacaktır. Platformun ekip yönetimindeki rollere geçmeden önce sistem size neleri sağlıyor, aşağıda onlara göz atabilirsiniz:

 • Apple Podcasts connect erişimine sahip her kullanıcı herkes olmaktadır.
 • Ekibinizi yönetmek için platform sizlere belirli kullanıcıları atamanıza olanak sağlamaktadır
 • Her atanan kullanıcı, Apple Podcast için aynı bölümleri göremeyebilir bu da hesabınız üzerinden tam kontrole sahip olacağınız anlamına gelmektedir.
 • Eğer tek başınıza hesap oluşturduysanız ve kullanacaksanız, yönetici siz olursun ve tüm haklara erişirsiniz
 • Ancak her yetkiyi tek başınıza yönetmek yerine belirli sorumlulukları dağıtmak istediğinizde bunu davet linki göndererek yapabilirsiniz.
 • Ekip yönetimindeki roller için aranan şartlardan birisi herkesin Apple kimliği ile giriş yapma seçeneğidir. Kısaca hesabınızın yönetilmesi için ekleyeceğiniz kullanıcıları kendi Apple ID’leri olması zorunludur.

Apple Podcast para kazanma için birden fazla kullanıcı ile ekip oluşturmak istediğinizde platform sizlere 5 türde rol sunmaktadır:

 • Yönetici: Apple Podcast’te bir hesap oluşturduğunuzda içeriklerinizi yüklemek için profil ayarları dahil olmak üzere özellikleri kullanabilirsiniz. Ancak vergi, sözleşmeler ve bankacılığı yapamazsınız.
 • Yasal: Yönetici rolünden var olan; bölüm yönetme, ödemeleri görüntüleme, kullanıcıları görüntüleme, analizler, şov yönetim, abone fiyatlandırması, program yönetimi gibi özelliklerin yanında sözleşme, vergi ve banka ayarlarını yapar.
 • Analist: Kullanıcılarınızı hedef kitlenize göre istatiksel olarak kontrol etmek için yalnızca analizleri görüntüleyebilir.
 • Finans: Mali raporlar ve ödemeler dahil olmak üzere satış raporlarını görüntüleyerek size sunan roldür
 • Gösteri yöneticisi: Sovlarınızdan daha etkili kitleyi analiz etmeniz için; şov yönetimi, bölüm yönetimi, satış raporları ve ödemeleri görüntüleyen roldür. 

Apple Podcasts Connect için Kullanıcı Nasıl Eklenir: Apple Podcast para kazanma

Apple Podcast para kazanma adımlarını etkili yapabilmek için yönetici rolüne sahipseniz aşağıdaki adımları izleyin:

 • Öncelikle profil ekranından Hesabım menüsüne tıklayın. Kişilere geldiğinizde ekle (+) sembolüne bir kez basınız
 • Bu alan davet edeceğiniz kullanıcıyı tamamlayacak bilgilerdir ve ad, soyad, e-posta gibi bilgileri istenir. Gerekli bilgileri girerek rol seçme tuşuna basabilirsiniz. Ancak şunlar unutulmamalıdır ki; ekleyeceğiniz kişinin Apple ID’si ve iki faktörlü doğrulama içeren hesabı olmalıdır.
 • Bilgileriniz doğru ise ‘Davet Et’ bölümüne bir kez tıklayın ve kullanıcı kabul ettiğinde ekibe yeni kişi eklenmiş olacaktır.

Not: Eklediğiniz kişinin bir Apple ID’si yok ise otomatik olarak oluşturulması istenebilir. Çünkü platforma kayıt olup, kullanmak için zorunlu bilgilerden birisi de budur. Ayrıca iki faktörlü doğrulamayı da bazı durumlarda Apple istemektedir; bu nedenle her iki işlemi kullanıcıya yaptırmanızda fayda vardır.

Apple Podcast Profiliniz İçin Kullanıcı Rol Değiştirme

Apple Podcast para kazanma için platform kullanıcı eklemenin yanında rol değiştirme özelliği de vermektedir. Böylelikle kullanıcıların bazı bölümleri kullanmak istediğinizde rol değiştirme ekranından bunu yapabilirsiniz. Kullanıcı rolleri değiştirebilirsiniz ancak e-posta ve kullanıcı adları tekrardan değiştirmenize izin vermemektedir.

Yönetici iseniz aşağıdaki gibi rolleri değiştirin:

 • Öncelikle profilinizde ‘Kullanıcılar ve erişim’ bölümüne tıklayın. Ardından eklediğinizde kullanıcılar, ‘Kişiler’ sekmesinin hemen altında görünecektir.
 • Buradan düzenlemek istediğiniz Apple kimliğine bir kez tıklayın
 • Değiştirmek istediğiniz kullanıcının rolünü değiştirin ve gösteri erişimi düzenleyin
 • Ayarları tamamladıysanız, sağ üst köşeden ‘Kaydet’ tuşuna basınız.

Apple Podcasts Connect Kullanıcı Nasıl Silinir?

Yönetici iseniz, Apple Podcast Connect kullanarak aşağıdaki gibi kullanıcılar silebilirsiniz:

 • Profilinizden ‘Kullanıcı ve erişim’ kısmından, hesabınızdaki kullanıcıların listesini ‘Kişiler’ bölümünden görüntüleyin
 • Ardından düzenlemek istediğiniz Apple kimlikli kişiye tıkayın
 • Kullanıcıyı silmek için ‘Kullanıcıyı Sil’ bölümüne tıklayın; bu aynı zamanda iletişim kutusunu da silecektir.

Apple Podcast Ücretli Mi?

Apple Podcasts, Apple cihazlarında (iPad, iPhone, Mac, CarPlay, Apple Watch vb.) podcast’leri dinlemenizi sağlayan ücretsiz bir hizmettir. Podcastleri kullanma hizmeti için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmemektedir. Ancak, bazı podcast’ler bir ödeme duvarının arkasında (abonelik) içerir, bu da onlara erişmek için bir ücret ödemeniz gerektiği anlamına gelir. Ücretli bir podcast’e erişmek istiyorsanız, Apple Podcasts uygulaması veya podcast sağlayıcısının web sitesi aracılığıyla satın alarak kolaylıkla yapabilirsiniz.

Apple Podcastler Ne İşe Yarar?

Apple Podcastler, podcast’leri keşfetmek ve dinlemek için kullanışlı bir araçtır. Apple Podcasts ile kullanıcılar şunları yapabilir:

 • Haberler, spor, politika, eğlence ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli tür ve kategorilerden çok çeşitli podcast’leri keşfedin
 • Podcastlere abone olun ve yeni bölümler yayınlanır yayınlanmaz otomatik olarak alın
 • Oynatma hızlarını ayarlayarak, sessizlikleri atlayarak ve daha fazlasını yaparak dinleme deneyimlerini özelleştirin.
 • Sıraya girmek ve bir podcast’in birden çok bölümünü art arda oynatmak için ‘Sıradaki’ özelliğini kullanın
 • Kendi podcastlerini oluştur ve paylaş

Podcast’ler, insanların hareket halindeyken bilgi sahibi olmaları, eğlenmeleri ve bağlantıda kalmaları için popüler bir yoldur. Apple Podcasts, kullanıcıların farklı cihazlarda podcast’leri keşfetmesini ve dinlemesini kolaylaştırır.

Apple Podcasts Nasıl İndirilir: Apple Podcast Yükleme

Apple Podcast’te bir podcast indirmek için cihazınızda Apple Podcasts uygulamasının yüklü olması gerekir. Uygulama, iPhone ve iPad gibi iOS cihazları için App Store’da ve Mac bilgisayarlar için Mac App Store’da ücretsiz olarak mevcuttur.

Apple Podcasts uygulamasını kullanarak bir podcast indirmek için:

 • Uygulamayı açın ve indirmek istediğiniz podcasti arayın. Bir podcast bulmak için uygulamanın üst kısmındaki arama çubuğunu kullanabilir veya kategorilere göz atabilirsiniz.
 • İndirmek istediğiniz podcasti bulduğunuzda, podcast sayfasını açmak için üzerine dokunun.
 • Podcast sayfasında, mevcut bölümlerin bir listesini göreceksiniz. Bir bölümü indirmek için bölüm başlığının yanındaki ‘İndir’ düğmesine dokunun. Bölüm indirilmeye başlayacak ve uygulamadaki ‘Kütüphanenize’ eklenecektir.
 • İndirdiğiniz podcastlere erişmek için uygulamanın altındaki ‘Kütüphane’ sekmesine dokunun. Buradan, indirdiğiniz tüm podcast’lerin ve bölümlerin bir listesini görebilirsiniz.
 • İndirilen bir podcasti oynatmak için bölüm başlığına dokunun. Bölüm oynamaya başlayacak ve uygulamayı kapatsanız veya cihazınızı kapatsanız bile oynamaya devam edecektir.

Not: Podcastleri, podcasts.apple.com adresini ziyaret ederek ve indirmek istediğiniz podcasti arayarak Apple Podcasts web sitesinden de indirebilirsiniz. Podcast sayfasından ‘Abone Ol’ düğmesine tıklayarak podcaste abone olabilir ve yeni bölümleri yayınlandıkça indirebilirsiniz.

Podcast Abone Olmak Ücretli Mi?

Podcast Abone Olmak Ücretli Mi

Genel olarak, podcastlere abone olmak ücretsizdir. Podcastlere, Apple Podcasts veya Spotify gibi bir podcast uygulaması veya podcast sağlayıcısının web sitesi aracılığıyla abone olabilirsiniz. Bir podcaste abone olduğunuzda, yeni bölümler kullanıma sunuldukça otomatik olarak bildirim alacaksınız.

Ancak bazı podcastler, içeriklerine erişmek için abonelik ücreti gerektirebilir. Bu podcast’lere genellikle ‘özel podcastler’ denir ve abonelere ek özellikler veya özel içerik sunabilir. Premium bir podcast’e erişmek istiyorsanız abonelik ücretini ödemeniz gerekir. Özel podcast aboneliğinin maliyeti, sağlayıcıya ve sunulan içeriğe bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir.

Apple Podcasts Kaç TL?

Apple Podcasts; 2023 yılı Türkiye ve 170’ten fazla ülkede içerik oluşturucuları için 199,9 (3750 TL ’Aralık 2022 kuruna göre) ABD dolarıdır. Apple Podcast para kazanmak için kullanıcılar, Apple Podcasters programına katılmalıdır. Programa katılmak için Apple Podcasts Connect aracılığıyla kayıt işlemi yapması gerekmektedir.

Apple Podcasts Logo Ayarları Nasıl Yapılır?

Apple Podcast para kazanma için platformda logo ayarlarını yapmanız gerekmektedir. Logo ayarları dinleyicilere sunduğunuz Apple Podcasts web sitesi ve uygulamasının gerekliliklerinden birisidir. Logo ayarları podcast kapak resmi, kanal resmi, abonelikler ve bölümleri içermektedir.

Kapak resimlerini sanatsal ve ilginç yaptığınızda içeriklerinize kolayca dinleyici çekebilirsiniz. Ancak bunun için belirli kuralları yerine getirerek sizden istenen marka ve logoyu temsil etmek önemlidir. Programa katıldığınızda bu, yeni dinleyiciler, aboneler ve takipçilerinizi için görsel şölen; sizin için daha çok para kazanmanızdır.

Aşağıdaki görsel biçimlerinden kaçının:

 • Yer tutucu resimler
 • Apple ile ilgili logolar (Örn. Apple Podcasts logosu)
 • Açık dille yazılmış ifadeler
 • Bulanık, pikselleşmiş, tasarım hataları, uyumsuz resimler içeren
 • Apple aygıtları (iPad, iPhone telefon resimleri vb.)
 • Pazarlama metni veya logoları
 • Yasadışı uyuşturucu, şiddet yanlısı atıf, küfür gibi olumsuz öğeler

Apple Podcast para kazanma için istenen kapak resmi yönergeleri aşağıdaki gibidir:

 • Logo, şov adı, anahtar resmi 
 • Abonelik teklifleri veya label içermeyen görseller
 • 3000×3000 piksel boyutunda (Kare)
 • PNG veya JPEG formatı
 • Resminiz kaliteli ise min. 1400×1400 piksel kabul eder
 • Örnek şablonu bu bağlantıdan inceleyin

Apple Podcast para kazanma için istenen kanal resmi aşağıdaki gibidir:

 • Küçük yazılı veya ayrıntılı görüntüler kullanıcıların görmesini zorlaştırdığı için kabul edilmez
 • Resimde kullanılacak boyutlar kısaca okunaklı olması şartı istenmektedir
 • Her resim daire boyutunda kesileceğinden, kare olarak hazırlanan görseller ona göre kenarlarından boşluk yapılarak düzenlenmelidir
 • 3000×300 piksel ve kare boyutunda görsel istenir
 • PNG veya JPEG formatında kaliteli görsel
 • Örnek kanal resmi şablonu için bu bağlantıyı kullanın

Apple Podcast para kazanma için kanal logosu kriterleri aşağıdaki gibidir:

 • Yatay logolar kullanılması önerilmektedir
 • Şablon dışına taşmayan ve yamuk görünmeyen kanal logosu istenir
 • Ölçeklendirmeye dikkat edin (Böylelikle pikselleşme sorununu çözmüş olursunuz)
 • Renkler önemlidir (Siyah yazının üzerine siyah arka plan eklemek yazınızı görünmez yapacaktır, dikkat edin)
 • Kanal logosunun yerleşim yeri kanal sayfasında olmaktadır
 • İstenen boyut 3000×750 pikseldir
 • Transparan PNG formatı istenmektedir
 • Örnek kanal logosunu incelemek için bu bağlantıyı ziyaret edin.

Adım Adım Apple Podcast Kullanarak Para Kazanma

Apple Podcastlerini kullanarak para kazanmanın birkaç yolu vardır:

 • Premium içerik sunun: Apple Podcasts aracılığıyla para kazanmanın bir yolu, yalnızca abonelere sunulan premium içerik sunmaktır. Bu, özel bölümleri, bonus içeriği veya diğer özel özellikleri içermektedir.
 • Hizmet satın: Apple Podcasts aracılığıyla para kazanmanın başka bir yolu da podcast’inizle ilgili ürünlerin tanıtımını yapmak ve satmaktır. Bu, bir yazarın kitabını seslendirmek ile yazar üzerinden tanıtım yaparak para kazanmayı içermektedir.
 • Reklam yayınlayın: Podcast’inizde reklam yayınlayarak da para kazanabilirsiniz. Anlaştığınız şirket üzerinden size ödenen miktar ile dolaylı yoldan kazanç sağlayabilirsiniz (Ancak unutmayın; çoğu zaman Apple politikaları sebebiyle buna izin vermeyebilir ancak podcastinizde anlaşılmayacak şekilde yerleştirebilirsiniz; reklamlar hakkında bilgi edinmek için bu bağlantıyı kontrol edin).
 • Sponsorluk arayın: Ürünlerini veya hizmetlerini kitlenize tanıtmakla ilgilenen şirketlerden de sponsorluk arayabilirsiniz.

Apple Podcasts üzerinden para kazanmaya başlamak için bir podcast oluşturmanız ve bunu platformda yayınlamanız gerekecek. Ardından, bir kitle oluşturmak için podcastinizi tanıtabilir ve yukarıda listelenen yöntemlerden biriyle içeriğinizden para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Apple Podcast Önerileri

Apple Podcast Önerileri

2023 yılı Türkiye için popüler podcast önerileri aşağıdaki gibidir:

 • Kendine İyi Davran (Beyhan Budak): Klinik psikolog tarafından motive edici ve psikoloji ağırlıklı Youtube seslendirmeleri içerir.
 • Barış Özcan ile 111 Hz (Barış Özcan): Sanat, tasarım, teknoloji ağırlıklı ses kayıtları olan ünlü Youtuber’ın içerikleri
 • Merdiven Altı Terapi (Deniz Dürgenoğlu): Sağlık ve fitness kategorisinde insanın dertlerini anlatan podcast içerikleri mevcuttur.

Apple Podcast Dinle

Apple Podcast, podcastleri keşfetmenizi, bunlara abone olmanızı ve oynatmanızı sağlayan, iOS ve macOS aygıtları için ücretsiz bir uygulamadır. Haberler, spor, komedi, müzik ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli konularda podcast’ler bulmak ve dinlemek için Apple Podcasts’i kullanabilirsiniz.

Apple Podcast para kazanma için kullanmak, uygulamayı iOS aygıtınızdaki App Store’dan veya macOS aygıtınızdaki App Store’dan indirmek demektir. Uygulamayı yükledikten sonra, dinleyicileri analiz etmek için podcastleri konuya, başlığa veya yaratıcıya göre arayabilir ve ilginizi çekenlere abone olabilirsiniz. Ayrıca öne çıkan podcastlere göz atabilir ve diğer insanların ne dinlediğini görmek için en iyi listelere göz atabilirsiniz.

Bir podcast dinlemek için, oynatmak istediğiniz bölüme dokunmanız yeterlidir; uygulama sizin için akışa başlar. Siri ile sesinizi kullanarak oynatma hızını ayarlayabilir, ileri veya geri atlayabilir ve hatta oynatmayı kontrol edebilirsiniz. İnternet bağlantınız olmayacaksa bölümleri çevrimdışı dinlemek için de indirebilirsiniz.

Ayrıca Apple Podcast dinlemek için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz: