Dijital dağıtım, müzikleri iletmenin etkili bir yoludur. Hayran kitlesini arttırmak isteyen birçok sanatçı, dijital dağıtım şirketlerini tercih etmektedir.

Dijital dağıtım yasal olarak sanatçı tarafından oluşturulan eserlerin Apple Music, Deezer, iTunes, Youtube Music, Spotify, Amazon Music gibi platformlarda dağıtılmaktır. Milyonlarca dinleyicisi olan müzik akış servislerinde sanatçının, müzik akış servislerindeki anlaşmaya göre dinlenmesini ve hayran kitle elde etmesini sağlamaktadır. Ayrıca ek olarak yayınlanan servislerden dinleme veya indirme başına gelir elde edilmektedir.

Dijital dağıtımın önemi gelişen teknoloji ile birlikte insanların internet dünyasında vakit geçirmesi ile başlanmıştır. Fiziksel dağıtım araçlarının önemini yitirdiği bu zamanlarda insanlar, Spotify, Youtube Music gibi dijital dağıtım platformlarında daha çok zaman harcıyorlar. Bu nedenle dijital dağıtım şirketleri aracılığıyla, sanatçı tarafından oluşturulan müzikler, daha geniş hayran kitlelere ulaştırılmaya amaçlanmıştır.

Dijital dağıtım önemlidir çünkü daha geniş bir kitleye ulaşmanızı sağlar. Müziğiniz istediğiniz formatta satışa sunulacak ve eserlerinizi dağıtacak çeşitli platformlardan seçim yapabilirsiniz.

Dijital dağıtım ayrıca sanatçılara eserlerinin nasıl ve nerede dağıtılacağı konusunda daha fazla kontrol sağlar. Örneğin, sanatçılar müziklerini hangi platformlarda (iTunes gibi) istediklerini ve bunun için ne kadar ücret almak istediklerini seçebilir. Ayrıca, şarkılarını sattıktan sonra ne olacağı üzerinde de kontrole sahiptir.

Dijital Müzik Ne Demek?

Dijital dağıtım

Dijital müzik, bant veya vinil gibi fiziksel medya kullanan analog medyanın aksine, ses dalgaları kullanılarak oluşturulan bir dijital dosya türüdür.

Dijital müzik 90’ların başından beri var, ancak tüketiciler arasında son zamanlarda popüler hale geldi. Analog muadili üzerinde birkaç avantajı vardır: örneğin, Facebook ve YouTube gibi platformlar arasında dağıtmak ve paylaşmak daha kolaydır. Dijital dosya biçiminde müzik, aynı zamanda sanatçıların çalışmaları üzerinde analog kullanmaya göre daha fazla kontrol sağlamaktadır.

Dijital Müzikler, kendisini tanıtmak isteyen her sanatçı için farklı kanallarda paylaşılır. Bunlar genelde Spotify, Youtube Music, Dezeer, Fizy gibi müzik akış servislerinden oluşmaktadır. Akış servislerine direkt olarak müzik aktarılmamakta ve çoğunlukla üçüncü parti kuruluşlar ile sağlanmaktadır.

Üçüncü parti aracı kurumlara gitmenize gerek kalmadan direkt olarak eserlerinizi paylaşmak istiyorsanız, Müzik Dağıtım servisimizi seçebilirsiniz. Sadece sanatçı değil, Label şirketleri ve müzisyenlere de hizmet vermekteyiz. Profesyonel bir hizmet aradığınızda 7/24 aktif olan Müzik Dağıtım ekibimizle her zaman yanınızdayız.

Çalışmanızı dijital formatta saklamak ve dijital olarak dağıtmak isteyen bir sanatçıysanız, bu hizmeti sağlayan Müzik Dağıtım ile bunu gerçekleştirebilirsiniz. Paketlerimiz, her sanatçı, label ve bağımsız müzisyenlere özel olarak hazırlanmıştır. Çalışmalarınızı, panelimiz aracılığıyla ‘wav’ formatında yükleyerek, 100’den fazla müzik dağıtım şirketlerine iletebilirsiniz.

Müzik Dağıtım Şirketi Nedir?

Dijital dağıtım

Müzik dağıtım şirketi, yasal olarak oluşturulan müziklerin çeşitli dağıtım kanalları ile dağıtan şirket yapısıdır. Eserlerin dağıtım yapılırken, üçüncü parti şirketler (TuneCore, Cdbaby vb.) veya direkt olarak Apple Music, Amazon Music, Deezer, Spotiy gibi müzik akış servislerine iletmektedir. Dijital dağıtım şirketleri aşağıdaki uygulamaları gerçekleştirmektedir:

 • Dijital dağıtım platformları veya müzik akış servisleri olan Spotify, Deezer, Apple Music gibi platformlara müziğin dağıtımında rol oynar.
 • Müzisyen, sanatçı veya mesleki kurumların şarkılar üzerindeki hak edişleri hesaplar ve gelirin büyük kısmını kazanç olarak iletir
 • Müziklerin onay işlemlerini, yardımcı araçlar veya platform üzerinden kontrolünü sağlar.
 • Çeşitli platformlar veya paneller aracılığıyla, raporlar sunmaktadır
 • Telif hakkından doğan; ana sanatçı, bestekar, söz yazarı, yardımcı sanatçı veya diğer meslek grupları için hak ediş kazançlarını hesaplar
 • Spotify, Apple Music gibi çeşitli platformlarda profili oluşturma, hakkında bilgisi doldurma gibi rolleri gerçekleştirmektedir.
 • Müziğin yayınlamasında sonra dağıtılan müzik akış servisleri için bildirim sağlar.

TuneCore, CDbaby gibi üçüncü parti kuruluşları veya Distribütörler, sanatçılar elde ettikleri gelirden pay olarak kendilerine istemektedir. Telif haklarınızı ve eserlerinizden gelen kazançların %100’ünü almak istiyorsanız, Müzik Dağıtım firmamızı tercih edebilirsiniz. Yıllık ve aylık olarak faturalandırılan paketlerimizin her biri müziğinizi dağıtmak için profesyoneldir.

Dijital Dağıtım Avantajları Nelerdir?

muzik dağıtım

Dijital dağıtım alanı, müzisyenler, sanatçılar ve diğer meslek grupları için avantajları vardır. Eserlerini müzik akış servisleri üzerinden dağıtmak isteyen sanatçı, güvenilir platformlar aramaktadır. Müzik dağıtım,  kişi veya kurumların telif hakkında oluşacak sorunların koruyan ve gelirlerini direkt olarak sanatçıya aktaran şirketlerdir.

Müzik Dağıtım olarak, paketlerimizden herhangi birini seçtiğinizde ister Label şirketi olun isterseniz bağımsız müzisyen olun, sizler için her zaman yerimiz var. Dijital dağıtım şirketi olarak bizimle çalıştığınızda sizlere sağladığımız bazı haklar vardır. İşte genel olarak sunulan dijital müzik dağıtım alanındaki avantajlar aşağıdaki gibidir.

1. Dünyadaki Popüler Platformlarda Yayınlanması

muzik dağıtım

Dijital dağıtım avantajların en önemlisi birçok popüler platformlarda yayınlanmasıdır. Milyonlarca kitle tarafından dinlenen platformların en büyük avantajı dünya çapında dinlenmesidir. Müzik Dağıtım, 100’den fazla platforma müziğinizi dağıtmaktadır ve kısa bunlar; Youtube Music, Apple Music, Amazon Music, iTunes, Spotify gibi dünya çapında hizmet veren müzik akış servisleridir.

Eserin emeğini en iyi almadan yolu farklı dijital platformlarda yayınlamaktır. Bunu da en iyi yapan Dijital müzik dağıtım şirketleridir. Dünyadaki çoğu sanatçı bu yöntemi tercih eder ve kısa sürede geniş kitlelere erişmeniz için özel bir haktır.

2. Müziklerin Gelişimi

muzik dağıtım

Müzik dijital dağıtım platformlarından müziğiniz ile ilgili bilgileri görmeniz ve incelemeniz mümkündür. Bu yüzden kitlenizin, hangi şarkılarınızı daha çok dinlediğini ve bu yönde gelişiminizi analiz etmek için panel üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Birçok dijital müzik platformları panelde müziklerin gelişimi ve kontrolü için daha az ek bilgi içermektedir. Müzik Dağıtım olarak paketlerimizden herhangi birini seçtiğinizde ek ücret olmadan sınırsız tüm özelliklere erişebileceksiniz. Aynı zamanda müziğinizin gelişimini gözlemleyebilir, bu yönde kendini geliştirebilirsiniz.

3. Değer Gören Müzikler

muzik dağıtım

Bağımsız müzisyenler bir platforma müziklerini yeni paylaştığında kendilerini tanıtmak için zaman harcarlar. Bir dijital dağıtım şirketi ile çalıştığınızda birden fazla dağıtım kanalları ile iletilen müzikleriniz daha çok değer görecektir. Böylece kısa zamanda değer gören müzikleriniz olabilir.

Müzik dağıtım platformları, müziğinizi dünyaya tanıtmanın en etkili yollarından birisidir. İster acemi ister profesyonel olun, kitlenizi yönetmek ve değeri korumak önemlidir. İşte dijital dağıtım şirketi olan Müzik Dağıtım ile bunları kolayca yapmanız mümkün olmaktadır.

4. Telif Hakkı ve Korunan Haklar

müzik dağıtım

Dijital dağıtım şirketleri müziği tanıtmanın, geniş kitlelere iletmenin en kısa yoludur. Yüzlerce müzik akış servisleri vardır ve tek bir yerden kontrol etmek basit hale gelmektedir. İnsanların merak ettiği konulardan birisi, telif hakkı ve korunan haklar üzerinedir.

Müzik Dağıtım, dijital gelirlerden elde edilen kazançların doğrudan sanatçı veya müziği yükleyen kişi ve kurumlara iletmekle yükümlüdür. Platformumuzun ‘Müzik Ekle’ bölümünden yüklediğiniz her parçada geçen, ana veya yardımcı kişiler için hak edişler dağıtılmaktadır. Eserlerinizi yasal yoldan iletmenin yolunu arıyorsanız, 7/24 aktif olan teknik destek ekibimizle birlikte bunu yapabilirsiniz.

Yüzlerce çeşitli platformlara dağıtılan eserlerinizde diğer platformlara göre %100 hak ediş kazanırsınız. Müzik Dağıtım olarak size uygun en iyi paketi seçtiğinizde aynı zamanda telif haklarınız korunur ve emeğinizin karşılığını tam manasıyla almış olursunuz. Ayrıca ekstra ücret almadan paketinize özel sağlanan paneli sınırsız özellikleri ile kullanabilirsiniz.

Dijital Dağıtım Önemi Nedir?

Dijital dağıtım fiziksel ortam kullanmadan içeriği taşıtma veya gönderme yöntemidir. Bu genellikle internet üzerinden tüketiciye mobil veya başka cihazlar üzerinden erişimi sağlanır. Kullanıcılarda çeşitli cihazlar yardımıyla içerik sağlayıcıları üzerinden dosyalara erişir veya dinleme / indirme / izleme gibi işlevleri yerine getirir.

Dijital müzik dağıtımda tıpkı dijital dağıtımda olduğu gibi sanatçılardan tarafından oluşturulan eserleri müzik akış platformlarına iletmektedir. Müzik akış platformları aynı zamanda internet ortamının içerik sağlayıcılardır. Buna en güzel örnek bir Youtuber kendini içerik üreticisi olarak tanımlıyorsa, Youtube’da kendini içerik sağlayıcısı olarak belirtir.

İçerik sağlayıcıları, yazılım, video, müzik, oyun, radyo yayını gibi çoklu ortam sağlayan dağıtıcı olarak nitelendirir. Ancak her içerik sağlayıcı bir içerik üreticisine veya listelemeye ihtiyaç duyar. Bu listeleme ne kadar fazla olursa; o derece öne çıkarak tıpkı Spotify gibi çeşitli dağıtım şirketler ile birlikte çalışır.

Dijital dağıtımın önemi internetin çıktığı ve gelişmeye başladığı dönemden itibaren gelmiştir. Geleneksel müzik dağıtımda fiziksel ortamlara ve mağazalara ihtiyaç vardı. Çoğunlukla müzikler CD veya plaklarda saklanır, sınırlı üretilir veya belirli bölge için dağıtılırdı. Bu sistemde sanatçıya düşen telif hakkı payı çoğunlukla plak şirketlerinin elindeydi.

Günümüzde fiziksel satışların yerine dijital müzik alınca şirketler de yönlerini dijital müziklere çevirmiştir. Özellikle aracı firmalara ortadan kaldırmış ve CD gibi çok az şarkı yüklenebilen kayıt cihazlarının alternatifi ortaya çıkmıştır. Normal bir USB taşıyıcı bile gelişmiş CD’nin yerine tutamazken, bunun üstüne internet ortamında yayın yapan içerik sağlayıcıları çıkınca müzik dağıtım gerekli haline gelmiştir.

İnternete bağlı bilgi işleyen bir cihazınız var ise müziklere veya diğer dosyaları erişmek artık mümkün. Eskiye nazaran daha fazla çeşit olduğunda müzisyenler de birbiri ile rekabet halindedir. Bu aynı zamanda sanatçıların ve dağıtım şirketlerin daha fazla PR yani promosyon yapmasına olanak tanımıştır. İyi bir reklam çalışması ile hayran kitlenizi arttırmak ve bu yönde gelişmek mümkündür.

Dijital dağıtım, modern dünyanın vazgeçilmezlerin arasındadır. Her sektörde olduğu gibi de müzikte de ilerlemek için promosyon çalışmasına ihtiyacınız olacaktır. Promosyon veya müzik ile ilgili özelliklere erişmek için Müzik Dağıtım şirketini seçin. Müzik dağıtım; 100’den fazla müzik akış platformuna eser dağıtımı yapan ve aynı zamanda gelişmiş tanıtım araçlarına sahip bir şirkettir.

Müzikte ilerlemek yoğun çaba gerektirir. Ancak bu çabayı minimalize etmek uzman ve profesyonel ekip ile mümkündür. Bu nedenle müziklerinizin dağıtımını yapacağınız ve bunların yanında ekşi sözlük, Wikipedia, İmdb gibi yerlerde tanıtım yapmak istiyorsanız, mutlaka Müzik Dağıtım web sitesine göz atın. Size uygun paketi seçerek hayalinizi gerçekleştirmekte yardımcı olacaklardır.

Dijital Müzik Pazarlama Önemi Nedir?

Dijital müzik pazarlamanın temel amacı potansiyel dinleyiciyi bulmak ve sanatçıya hayran kitlesi elde etmektir. Belirli istatistiklere sahip müzik olduğunda stratejik planlara yaparak analiz etmek doğru bir karardır. Ancak hedeflere ulaşmak için hedef kitle planlaması için özel pazarlama taktikleri geliştirmek de bir seçenektir.

Bir müziğe promosyon çalışması yaparken dağıtım kanallarını anlamak önemlidir. Dağıtım kanalları hedef kitleyi yakalamanıza olanak tanır. Böylelikle kısa ve uzun vadede hangi amaçlar ile kullanılabileceği belirlenmiş olur. Çünkü farklı özelliklere sahip fonksiyonlardan önceden bilgi edinilir.

Başarılı Dijital Müzik Pazarlama Türleri

Dijital dağıtımda pazarlama çalışmaları önemlidir ve bunun nasıl yapıldığını önceden bilgi sahibi olmak; ilerlemenize katkı sağlar. Başarılı bir dijital müzik pazarlama için genelde aşağıdaki yollar kullanır (Değişkenlik gösterebilir):

 • Araştırma: Araştırmak dijital müzik pazarlamanın il adımdır. Çünkü güncel bilgileri takip etmek ve son stratejiler belirlenmek için sanatçı veya müzik piyasası hakkında bilgi toplanır. Özellikle belirli bölgeye hitap eden sanatçılar için detaylı araştırmalar yapılır.
 • Ekşi sözlük: Google’da bir sanatçı hakkında arama yapmadan önce ilk olarak ekşi sözlüğe bakılmaktadır. Ekşi sözlük yıllardır aktif olan kişi veya markalar hakkında bilgi sahibi olacağınız platformdur. Bu nedenle dijital dağıtım için pazarlama çalışmaları, site için yapıldığında etkili sonuç alınmaktadır.
 • E-posta: Günümüzde dijital dağıtım şirketleri dahil dünyada çalışanların %58’i e-posta kullanmaktadır. Türkiye’den ziyade Amerika Birleşik Devletleri gibi bölgeleri hedeflediğinizde e-posta pazarlaması etkili bir sonuç alır. Örnek olarak müziğinizin ön çıkıi bilgisi veya hayranlarınızın e-posta listeleri kullanarak, ulaşmayı sağlar.
 • Blog: Blog yazıları markanın veya sanatçıya direkt ulaşılabilen ve projelerini sergileyeceği özel alandır. Yeni albümlerinizi veya şarkılarını listeleyebilir, kendinize yeni hayranlar katabilirsiniz. Ancak bu alan için SEO çalışması gerekli olup, uzun vadede iyi sonuçlar almanızı sağlamaktadır.
 • Video Dağıtım: Müzik dinlemenin bir alternatifi olarak video her zaman yer edinmiştir. Video dağıtım temelde klipli müzik veya videoda kullanılan telifli müziğ dağıtmaktır. Video dağıtımdan etkili sonuç almak için; ‘NetD Müzik Yayınlama’ yazısını mutlaka okuyun.
 • Wikipedia: Sanatçı iseniz sizi arayan hayranlarınızın Google veya Yandex üzerinden aramasını kolaylaştırabilirsiniz. Bunun en etkili yol Wikipedia (Vikipedia) profili oluşturmaktır. Wikipedia profilleri zor oluşturulan ve profesyonel ekiplerin işidir. Bunu bulduğunuzda güvenilir bir sanatçı imajı çizerek kitlenizi arttırabilirsiniz.
 • IMDb: Müzik akış servislerinden ziyade hedef noktanız film veya belgesel müzikleri ise ve kendinizi bu yönde tanımlamak istediğinizde IMDB profiline ihtiyacınız olacaktır. Bu nedenle burada bir profil oluşturmak hayran kitlenize veya projelerinizi sergileyerek ilerde müzik yapımcıları ile anlaşma şansınızı arttıracaktır.

Yukarıdaki maddeler ve daha fazlası ile çalışacağınız şirket arıyorsanız, seçiminizi Müzik Dağıtım ile yapın. Müzik Dağıtım, müziğin dağıtımının yanında promosyon çalışmaları, Youtube MCN hizmetleri çözümünde yardımcı olmaktadır.

Dijital Müzik Dağıtım Neden Yapılmalıdır?

Dijital dağıtım müzik piyasasında sanatçının kendisini ifade etmenin yoludur. Geleneksel dağıtım artık eskide kalmış ve geçerliliğini yitirmiştir. Bu nedenle dijital dağıtım alternatif olmaktan ziyade gereklilik olmuştur.

Çoğu müzik dağıtım şirketi, sadece gönderimler ile ilgilenir. Pazarlama söz konusu olduğunda bu genelde kullanıcıya veya sanatçıya bağladır. Ya da pazarlama çalışmaları makul seviyede olmayıp, kalitesi işler yapılmaktadır. Bu nedenle dijital dağıtımının yanında iyi bir pazarlama ekibi ile birlikte çalışmak kaliteli seçenektir.

Dağıtım ve pazarlama bütün halde ilerlediğinde gelecek vaat eden projeleri gerçekleştirmek sanıldığı kadar zor değildir. Planlı ve stratejik çalışmalar sonucunda hayranlarınızla doğrudan bağlantı kurmayı kolaylaştırır ve telif hakkı kazançları arttırır. Dijital dağıtım her ne kadar sanatçı veya dinleyicileri kolaylaştırsa da yeni bir zorluğu gündeme getirmiştir.

Bu zorluk ise çeşitliliğin çokluğu sebebiyle rekabetin artmasıdır. Promosyon çalışmaların eksikliği bu nedenle kolayca anlaşılabilmektedir. Eskiden bir şarkı çıktığında aylarca dinleniyor veya gündemden düşmüyordu. Bunun en iyi açıklaması hem rekabet azdı hem de müzik üretmek, kayıt etmek ve dağıtmak zordu. Ayrıca maliyet ve tanıdık kişilerinde gündeme geldiğinden dolayı çoğu kişi sanatçı olamıyordu.

Ancak günümüzde bir müzisyen veya sanatçı olmak kolaylaştı. Spotify ve benzeri platformlara müziğinizi gönderdiğinizde dijital olarak sanatçı olursunuz. Fakat müziğinizin sürekli dinlenmesi için reklam ve zamana ihtiyacınız olacaktır. Bu da dijital dağıtımın neden gerekli olduğu sonucuna götürüyor.

Rakiplerinizden öne çıkmak ve tanıtımını da birlikte yapmak için birden fazla müzik akış servislerinde eseriniz olması mantıklı seçenek olacaktır. Elbette belirli platforma odaklanarak, o alanın güçlü yapabilirsiniz. Ancak sadece tek platform değil, yüzlerce platforma aynı anda dijital dağıtım yapmak istediğinizde kazançlarınız artacaktır.

Telif hakkından %100 oranda faydalanmak istenildiğinde Müzik Dağıtım (Türk Müzik Dağıtım Şirketlerinden olarak) etkili seçenektir. Ödemelerinizi kontrol edebileceğiniz ücretsiz yönetim paneli ile birlikte gelir. Paranızı çekmek istediğinizde hem Payoneer üzerinden veya direkt olarak banka hesabınıza çekim yapabilirsiniz. Dijital dağıtım için pazarlama yapmak istediğinizde istatistikler ile hedef kitlesi belirleyebilmek mümkündür.

Ücretsiz Dijital Müzik Dağıtımda Dikkat Etmeniz Gereken Önemli Bilgiler

Ücretsiz dijital müzik dağıtımı denildiğinde çoğu insanın aklında kişisel olarak Soundcloud veya Youtube üzerinden paylaşılan müzikler aklına gelmektedir. Elbet, ücretsiz olarak bunlarda bir alternatiftir. Ancak müzikten (yani telif hakkından) doğrudan gelir elde etmek mümkün değildir.

Soundcloud üzerinden kişisel olarak ücretsiz hesap açabilir, kendi dağıtımınızı yapabilirsiniz. Ancak bu yöntem yalnızca sanatçı kimliğinizi sınırlı alanda yaymanızı sağlar. Ayrıca müziklerinizden de gelir sağlayamadığınızdan dolayı müzik yapmak hobiden öteye geçemez.

Youtube gibi platformlarda müziğinizi ücretsiz olarak dağıtımını yapabilirsiniz. Ancak bunu şirketler aracılığıyla değil, kişisel yükleme ile yaptığınızda müzikten size kalan telif hakkı olmaz. Kısaca biri videodaki müziği izinsiz kullanabilir veya lisanslayabilir (Çünkü telifsizdir). Para kazanmak istediğinizde ise Youtube 1000 aboneyi geçmek ve 4000 saat izlenmeyi geçtikten sonra video reklamlarından para kazanabilirsiniz (Müzikten değil!).

Bunların aksine dijital dağıtım ile Spotify, Apple Music veya benzeri platformlarda müziğinizi ücretsiz yayabilirsiniz. Ayrıca müziklerinizden (yayınlanan platformlara göre) telif hakkı elde etmek mümkündür. Böylelikle uzun vade de hiç para kazanamazsınız problemi önlenmiş olur. Genelde bu tip gelir yönteminde dağıtım şirketleri sanatçılardan gelir komisyonu keser (genellikle %8 ile %15) ve kalan miktarın ödemesini yapar.

Ücretsiz dijital dağıtımdan yararlanmak istiyorsanız, tercihinizi Müzik Dağıtım ile yapın. Müzik dağıtım; 100’den fazla müzik akış platformuna eserlerinizi gönderir ve dinleyici kitlesini arttırmayı amaçlar. Tüm istatistikleri (Ödemeler dahil) size sunulan ücretsiz yönetim paneli ile takip edebilir, ilerleyen zamanda hedef kitlenizi belirleyebilirsiniz.

Dijital Müzik Dağıtım Servisleri Niçin Önemlidir?

Dijital müzik dağıtım servisleri ile çalışmak size uzun vadede kazançlarınızın kontrolü için hak tanıyacaktır. Sadece internet üzerinden istediğiniz yerden müziklere erişmek nasıl kolay ise dağıtım şirketleri ile çalışmak o derece basit ve güvenlidir. Dijital dağıtım servisleri olmasaydı eğer müziğinizi Spotify gibi platformlarda yayınlamak için yüksek komisyon ödemek zorunda kalacaktınız.

Aracılar ve komisyonlar büyük oranda azaldığından dolayı artık sadece sanatçı – dağıtım şirketi – akış platformları kalmıştır. Sanatçı; dağıtım şirketini kullanarak promosyon, tanıtım, takipçi, profil düzenleme, dağıtım, lisans veya benzeri alanlarda hizmet alabilir. Kısaca müzik dağıtım şirketleri akış platformu ile sanatçı arasındaki güveni sağlar.

Dijital Dağıtım Şirketleri İle Çalışmanızın Önemi Nedir?

Dijital dağıtım şirketleri araştırıldığında piyasada distribütör, dağıtım şirketi gibi farklı isimleri bulunmaktadır. Temelde her birinin görevi sanatçı tarafından alınan bilgileri kaydedip, wav formatındaki ses kayıtlarını akış platforma göndermektedir. Çoğunlukla meta bilgileri doldurma, sanatçı bilgisi ekleme işlemleri sanatçıya bırakılır.

Not: Dağıtım esnasında doldurulacak bilgiler istenildiğinde Müzik Dağıtım gelişmiş müşteri hizmetleri ile bilgi alabilirsiniz.

Dijital dağıtım şirketlerinin neleri kapsadığını öğrenmek önemlidir. Çoğunlukla Müzik Dağıtım gibi kendi yazılımlarını sanatçıya (müşteriye) sunulur ve eserlerini buradan dağıtılmasını sağlanır. Bilgilerin toplanmasının ardından gerekli bilgiler saklanır ve Spotify, Apple Music, Amazon Music, Youtube gibi platformlara yayınlanması adına gönderimi yapılır. Platformda yayınlanma süresi çoğu zaman 3 iş günü olsa da Spotify gibi platformlar 20 güne kadar bekletebilmektedir.