Müzik Dağıtım ile Spotify şarkı yükleme kolaydır ve listede bulunan adımları takip ettiğinizde yapabileceksiniz.

Spotify şarkı yükleme işlemi, kendi parçalarınızı tanıtmanın ve kitle etkileşimi arttırmanın etkili bir yoldur. Spotify, içerisinde farklı tarzlarda şarkılar bulunduran dünyanın birçok yerinde aktif olan müzik yayınlama servislerinden birisidir. Sanatçı veya müzik üreticisi olarak parçanızı yayınlamanın yollarını arıyor olabilirsiniz.

Müzik Dağıtım ile bunu kolayca yapabilir, herhangi bir telif hakkı olmadan, müziğinizi güvenli bir şekilde Spotify müzik platformuna aktarabilirsiniz. Spofiy şarkı yükleme ücreti ve/ya Spotify ücretsiz şarkı yükleme hizmetimiz hakkında daha fazla bilgi için listemizi takip edebilirsiniz.

Müzik Dağıtım ile Spotify’a Şarkı Yüklemek Ücretli Mi?

Spotify şarkı yükleme

Bağımsız müzisyen veya sanatçı iseniz, Spotify aracılığıyla şarkı yüklemek zor olabilir. Müzik Dağıtım firmamıza özel seçtiğiniz herhangi bir paket ile kolayca Spotify’a şarkı yükleyebilirsiniz. Spotify şarkı yüklemek ücretsiz görünse de eserinizi bir müzik dağıtım servisi ile yapabilirsiniz.

Dünyanın birçok yerinde hizmet veren Spotify’a şarkı yüklemek istediğinizde genelde TuneCore, Cd Baby gibi üçüncü parti dijital toplayıcı servislerini kullanmak gerekir. Fakat arada herhangi bir aracı olmadan paketlerimizden herhangi birini seçtiğinizde Müzik Dağıtım olarak parçalarınızı Spotify artist hesabı ile birlikte 15 -21 gün içerisinde yayınlıyoruz.

Spotify’da Olmayan Şarkı Nasıl Yüklenir?

Spotify şarkı yükleme

Spotify’da olmayan şarkı, kendi oluşturduğunuz veya Label şirketleri tarafından piyasaya çıkmayan parçaları içermektedir. Spotify aracılığıyla henüz başka bir platformlarda yayınlanmayan şarkı yüklenebilir. Bunu yapmadan en kolay yolu Müzik Dağıtım paketlerimizden herhangi birini seçip aşağıdaki adımları uygulamanızdır:

 1. Öncelikle Müzik Dağıtım hesabınıza giriş yapın.
 2. Açılan ekranda panelin sol üst kısmında ‘Müzik Ekle’ bölümünü seçin.
 3. Katalog başlığının altında ‘Sürüm ayrıntıları’ bölümünün altındaki gereken yerleri doldurun.
 4. Kapak resmi için 3000×3000 boyutlarında görsel seçip, yükleyin.
 5. Parça Yükleme alanı için ‘wav’ dosya formatı içeren müzikleri bu alana yükleyin.
 6. Parça ayrıntıları kısmında ‘Sanatçı adı, yardımcı sanatçı adı’ bilgileri doldurduğunuzdan emin olun.
 7. Tüm adımları tamamladıktan sonra ‘Kaydet’ butonuna basın.
 8. Açılacak ekranda, sadece Spotify seçeneğinin işaretli olduğuna emin olun.
 9. Son olarak sayfanın en aşağısında ‘İncele ve Dağıt’ butonuna tıklayarak, parçanızı yayınlanacaktır.

Kendi Şarkımı Nasıl Yayınlarım?

Spotify şarkı yükleme

Müzik Dağıtım ile kendi şarkılarınızı yayınlayabilirsiniz. Platformuz, raporlama ve editöryal çalışma yaparak, 100’den fazla müzik servis ağlarına dağıtım yapar. Panelimizi kullanarak, yayınladığınız her şarkı ayrıca gelir elde edebilirsiniz.

Platformumuzu daha önce kullanmadıysanız, aşağıdaki adımlar ile kolayca müziğini istediğiniz servise dağıtabilirsiniz:

 • Müzik Dağıtım üzerinden e-posta ve Google ile hesap oluşturun ve oturum açın.
 • Paketlerimizden herhangi bir tanesini seçin ve panele giriş yapın.
 • Panelin sol üsteki ikinci sekmede bulunan ‘Müzik Ekle’ bölümüne tıklayın.
 • Karşınıza ‘Katalog’ kısmı görünecektir.
 • Bu alanda geçerli olan; Sürüm ayrıntıları, kapak resmi, parça yükle, dağıtım alanlarını doldurun.
 • Her bölümü eksiksiz doldurduktan sonra son bölüm olan ‘Dağıtım Alanları’ kısmından istediğiniz müzik servislerini seçin.
 • Yukarıdaki ‘Tüm Satış Noktalarına Dağıtın’ ve altındaki kutucu işaretlemeyi unutmayın.
 • Son olarak sayfanın en altında bulunan ‘İncele ve Dağıt’ seçeneğine tıklayarak, işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Spotify Müzikleri Hangi Formatta?

spotify şarkı nasıl yüklenir

Dünyanın her yerinde kullanılan Spotify’e atılan şarkılar FLAC ve/ya WAV biçiminde iletilir. Ses dosyaları bozuk olup, olmadığı kontrol edildikten sonra yayınlanan şarkılar, çeşitli şekillerde kodlanır. Kodlanan dosya formatları, AAC (128, 256 kbps), HE-AACv2 (24 kbps), Ogg/Vorbis (96, 160, 320 kbps) şeklindedir.

Müzik Dağıtım ile şarkılarınızı WAV olarak yükleyebilirsiniz, bu aşama Spotify platformunu bağlamaktadır. Kısaca bu aşama da bunları bilmeniz yeterlidir. Ayrıca Spotify ses şiddet ayarlarını ITU 1770 standardına göre yapmaktadır.

Spotify’a Müzik Yükleme Ne Kadar Sürmektedir?

spotify şarkı nasıl yüklenir

Müzik Dağıtım kullanarak, eserlerinizi telif hakkı sorununu düşünmeden kolayca Spotify’a yükleyebilirsiniz. Bunu yapmak için platformumuzda ‘Müzik Ekle’ bölümünde adımları takip ederek kolayca yapabilirsiniz.

Platformumuzda yüklenen her bir şarkı maksimum 15 iş günü içerisinde yayınlanmaktır. Fakat doğrudan gönderim için en az 10 gün önce yüklenen eseriniz canlı hale gelmesi vakit almaktadır. Spotify için ise albüm veya parçanız zaman planlanması önemlidir, çünkü ortalama 15-21 gün sonrasında yayına girmektedir.

Spotify Ne Zaman Ödeme Yapar?

spotify şarkı nasıl yüklenir

Spotify üçüncü parti işletmeler ile birlikte çalışır ve müziğinizden gelen eserlerden gelir elde edebilirsiniz. Müzik Dağıtım panelini kullanarak ‘Ödeme’ sekmesinde gelirlerinizi kontrol edebilirsiniz. Sanatçılar için Spotify, plak ve dağıtım şirketlerine bağlı olarak ayda birkaç kez ödeme yapar.

Ödeme yapabileceği hak sahipleri aşağıdaki gibidir:

 • Besteciler
 • Birincil sanatçılar
 • Yardımcı sanatçılar
 • Bağımsız sanatçılar
 • Yayıncılar
 • Meslek Birlikleri

Bunların her biri sözleşme türlerine ve dağıtım şartlarına göre çeşitli ödeme sağlanarak yapılmaktadır. Spotify her sanatçı için ne kadar ödeme yapılacağını saklı tutmaktadır, o yüzden her sanatçı için gelir miktarı değişmektedir.