Kitlenizle iletişim kurmak ve bilinirliğinizi arttırmak adına hayranlarınıza marka elçisi verme yolunun nasıl yapıldığını öğrenin!

Müzikleriniz olduğunuzda dijital platformlarda veya çeşitli yerlerde olduğunda hayran kitlesi önemli olmaktadır. Hayranlarınıza pazarlama alanında marka elçisi olma fırsatı verdiğinizde kitlenizle iletişim kurmanın önemini kavrayabilirsiniz.

Özellikle son projenizin için web sitesi kurarak takipçilerinizle gönderi paylaşmak geri bildirim açısından insanları teşvik etmektedir. Yalnızca farkındalık yaratmaya yardımcı olmaz aynı zamanda kitlenizi istediğiniz gibi yönetmenize sebebiyet verir.

Projeniz ile ilgili örnek olarak hayranlarınızla birlikte albüm kapağını tutarken veya fiziksel mağazaya giderken çekilmiş selfie olan bir web sitesi olabilir. Ardından oluşturmuş olduğunuz fotoğrafı web siteniz ile ilişkili olacak biçimde hashtag ekleyerek sosyal medyada paylaştığınızda insanların web sitenize dönmeleri için fırsat yaratacaktır.

Sosyal medyada gönderi paylaşırken hayranlarınıza bir ödül kazanmayı teşvik etme şansı sunarak projenize katkı sağlayabilirsiniz. Ayrıca ilgi çekici bir video yaparak sosyal farkındalık ve katılımı olduğundan daha fazla yapabilirsiniz.

Projenizde bilinirliği arttırmanın yolu olan marka elçisi yapmak ne kadar önemli ise müziklerinizi bir adım öne taşımak için Müzik Dağıtım promosyon servislerini kullanmakta önemlidir.

Müzik Dağıtım; Spotify, Deezer, Apple Music, Amazon Music, Youtube Music, Tiktok, Facebook ve Instagram gibi 100’den fazla müzik akış servislerine gönderen şirkettir. Dijital olarak gönderdiğiniz müziklerden %100 oranda telif hakkı kazancı elde edersiniz. Her müzikler maksimum 2 hafta ve minimum aynı gün içerisinde yayınlanır.

Diğer şirketlerde olduğu gibi herhangi bir telif pay ücreti tarafınıza kesilmez. Bu da şarkılarınız için tam kontrol hakkı sağlamanıza olanak tanımaktadır. Şarkınızı göndermek yanında promosyon servisini de kullanmak istiyor musun? O halde şimdi Müzik Dağıtım’ı (0 850 304 6767) numaralı telefondan arayın!

Marka Elçisi Nedir?

Marka elçisi, bir şirketin, markanın ürünlerini veya hizmetlerini belirli bir topluluk veya kitleye tanıtmak, pazarlamak için kullanabileceği kişi veya grup olarak tanımlanmaktadır. Bu kişiler genellikle sosyal medya, bloglar, podcast’ler ve diğer online platformlar aracılığıyla marka mesajını iletmeye çalışır.

Markanın kimliğini ve değerlerini yansıtan marka elçisi, aynı zamanda hedef kitlelerine uygun kişilerdir. Bu nedenle bir marka elçisi çoğunlukla bir şirketin veya markanın müşterilerinden veya takipçilerinden seçilir. Marka elçileri, markanın ürünlerini veya hizmetlerini tanıtmakla kalmayıp aynı zamanda müşterilerin sorularını yanıtlama, geri bildirimleri yönetme ve marka ile ilgili içerik oluşturma gibi görevleri de üstlenir.

Marka elçisi, bir markanın pazarlama stratejisinde önemli bir rol oynar çünkü gerçek dünyadaki insanların doğrudan ve samimi bir şekilde konuşmasına olanak tanırlar. Bu da markanın hedef kitleleriyle daha anlamlı bir ilişki kurmasına yardımcı olarak ve uzun vadede sadık müşteriler elde etmesine neden olur.

Peki marka elçisini pazarlama alanında nasıl kullanabilirsiniz? Bu pazarlama stratejisini kullanan Heinz firmasının nasıl yaptığına dair tüm detaylarını aşağıda paylaşıyor olacağız.

Heinz Müşterilerini Nasıl Marka Elçisine Dönüştürdü?

Marka elçisinin en büyük örneği ketçap ürünleri ile bilinen Heinz firmasıdır. Dünya çapında müşterileri olan Heinz’i bilmeyen yoktur. Türkiye’de de pek çok ürünü olup, sıkça tüketilen bir markadır.

Heinz müşterilerini marka elçisine dönüştürmenin yolunu paylaşarak, pazarlama alanında bir çığır açmıştır. Peki Heinz bunu nasıl yaptı?

Şirketin yapmış olduğu araştırmaya göre 4 Kuzey Amerikaların 3’ü özellikle dışarıda yemek yerken, ketçap içermeyen bir yemeğin hayal kırıklığı olduğunu düşünüyordu. Bu tip bulgulara ulaşmasının ardından şirket, ‘Tip For Heinz’ isimli kampanyasını başlattı.

Kampanya ile müşterilerini marka elçisi yapmak adına ülke çapındaki restoranlarda yer alan varlıklarını genişletmek amacıyla sunuldu. Böylelikle markanın sadık kitlesi ortaya çıkacak ve hayranlarının marka etrafında heyecan yaratmalarına olanak tanıyacaktı.

Müşteriler Marka Elçisine Nasıl Dönüştü?

Heinz markası özellikle restoranlarında ketçap sunmayan yerleri hedefleyerek, işletme sahiplerine müşterilerine verilen faturalarda ‘Heinz için 1 dolar bahşiş’ yazısını eklemelerini istedi.

Marka elçisi olma yolunda olan müşterilerde aşağıdakileri yaptı:

  • Yemeklerini bitiren ve faturalarda yazan ‘Henz için 1 dolar bahşiş’ satırını kopyaladılar
  • Fotoğrafı çektikten sonra kampanya web sitesine ulaştılar
  • Son olarak da Instagram’da ‘#TipForHeinz’ etiketi ile paylaştılar

Yukarıdaki adımları takip eden müşteriler, her gerçek fatura için fazladan doları ve tam bahşişi 20 ABD dolar kadarını iade ettiler. Şanslı insanlardan bazıları tüm faturaları ödeyerek Heinz’e geçiş yapan ilk 10 restorana bir yıllık ücretsiz ketçap tedarik edildi.

Heinz Ne Kazandı?

Her açıdan Heinz firması harika sonuçlar alınan bu kampanya sayesinde kazan kazan sistemi ile başarı sağladı.

Bir marka için tüketicilerin gerçek katılımı ile müşterilerin ilgisini çekti. Heinz ketçapına yönelik beklentiler 1 yıl içerisinde beklenmedik bir biçimde istek arttı ve ücretsiz tedarik kazanma çağrısı olan restoran sahiplerinin de dikkatini çekmiş oldu.

Markanız olduğunda kendi müşterilerinizi marka elçisi haline getirmek kampanyanın viral olması açısından önemli olmaktadır. Bu örnekte olduğu gibi Heinz markası da gerçek bağlılık ve sadakati güçlendirmiş oldu.

Müşterilerinizle bağı sıkı tutmak istiyorsanız sizde pazarlamanın marka elçisi olma yönün kullanın. Böylelikle hiç ummadığınız yerden müziklerinizi, albümlerinizi veya diğer hizmetlerinizi tanıtacak biri her daim olabilir.