Müzik Dağıtım vs Distrokid

Müzik Dağıtım vs Distrokid ile ödeme yöntemleri, dijital müzik platformları, müşteri hizmetleri, yayınlama hızları gibi özellikleri inceleyin.

Müzik yayınlamak, günümüzde bir sanatçı tarafından en çok tercih edilen araçlardan birisidir. Bir müzik yayınlamak istediğinizde bunu 10 sene öncesinde geleneksel yöntemler ile yapmanız ve güvenilir insanlara ihtiyacınız vardı. Ancak Müzik Dağıtım vs Distrokid gibi hizmetlere bakıldığında bunun artık dijital platformlara taşındığı belli olmaktadır.

Müzik Dağıtım vs Distrokid müzik dağıtımı servisleri ile eseriniz sorunsuz bir şekilde müzik akış servislerine iletmek için dikkat etmeniz gereken şeyler olabilmektedir. Bunlardan en önemlisi kaliteli ve işinde iyi bir müzik dağıtım şirketi tercih etmektedir. Müzik distribütörü (dağıtımı) önemli bir ihtiyaçtır ve eserinizi hayran kitlelere ulaştırmak için kesinlikle gereklidir.

Müzik Dağıtım vs Distrokid gibi müzik distribütörleri, müzik akış servislerine parçanızı iletmesinin yanında ek özellikler ile kullanıcıların, yönetim panelleri ekranlarından müzik için promosyon, istatistik gibi araçları kontrol etmenize olanak tanır. Böylece şarkılarınız üzerinde tam kontrol sağlamış olursunuz. Müzik Dağıtım vs Distrokid gibi şirketlerin benzerlik ve farklılıkları bulunmaktadır.

1. Ödeme Yöntemleri

Müzik Dağıtım vs Distrokid ödeme yöntemleri

Ödeme yöntemleri, temelde Müzik Dağıtım vs Distrokid gibi şirketler için sağladıkları hizmet ve yüklenen parçanın akış servislerinden elde edilen gelirin çekilmesinde kullanılan ödeme araçlarını oluşturmaktadır. Ödeme yöntemleri, para çekmenize olanak sağlasa da burada önemli olan Türkiye’de veya ülkenizde geçerli olan ödeme araçlarını destekleyen bir firma olmalıdır. Aksi halede paranızı çekmek için uğraştırıcı yollara başvurmanız gerekebilir.

Distrokid şirketi ile çalışmayı düşündüğünüzde Paypal, banka havalesi ve çek olarak çeşitli ödeme araçlarını kullanmaktadır. Paypal ülkemizde geçerli olmadığından ve çek almanın da sadece ABD’yi kapsadığından ötürü banka havalesi genel olarak kullanılmaktadır. Fakat banka hesabında direkt olarak paranızı çekmek istediğinizde uluslararası ödeme olduğu için yüksek komisyonlar çekilmesi demektir.

Müzik Dağıtım şirketi ile çalıştığınızda ise Payoneer ve Banka havalesi gibi çeşitli ödeme araçları sunar. Böylelikle ister banka hesabınız üzerinden isterseniz Payoneer aracılığıyla paranızı çekebilirsiniz. Müzik Dağıtım şirketini tercih edenler Türkiye’de ikamet ediyorlarsa genelde banka havalesi yöntemi daha çok tercih etmektedir.

2. Müzik Dağıtım vs Distrokid Fiyatlar

Müzik Dağıtım vs Distrokid Fiyatlar

Fiyatlar, Müzik Dağıtım vs Distrokid için hizmet satın almak için kullanıcılara özellikleri farkından sunulduğu talep ücretleridir. Bir müzik dağıtım şirketinden hizmet almadan önce fiyatların neleri kapsadığı bilmek önemli olmaktadır. Böylelikle yıllık veya aylık ücretlendirmeler ile çalışmak mümkün olmaktadır.

Distrokid ile çalışmayı düşündüğünüzde ücretsiz paketleri bulunmayıp sadece ücretli paketleri vardır. Tek sanatçı istediğinizde en az yıllık $19,99 ücret ödemeniz gerekir. Ayrıca satın alınan paketlerde herhangi bir müzik tanıtım araçları bulunmamaktadır. Fiyat olarak makul görünse de profesyonel olarak çalışmak isteyenler başka bir firma ile anlaşması gerekmektedir.

Müzik Dağıtım şirketi ile çalıştığınızda ise Türk müzik dağıtım şirketleri arasında ve fiyatlar Distrokid’e göre oldukça makuldür. Ücretsiz ve profesyonel paketleri ile %100 telif hakkı kazançları sizde kalır ve yüzlerce mağazaya müziğinizi dağıtabilirsiniz. Ayrıca 100’den fazla müzik akış servislerine dağıtım her paket için geçerli olmaktadır.

3. Yayınlama Hızı

Yayınlanma hızı Müzik Dağıtım vs Distrokid

Yayınlanma hızı, Müzik Dağıtım vs Distrokid gibi firmaların, müziğin platform aracılığıyla yüklenmesi ve müzik akış servislerinin yayına alması ile geçen süresi ifade eder. Bu süre ne kadar kısa ve makul olursa Spotify gibi editör listelerine girme hakkınız olacaktır. Bu nedenle yayınlama hızı yüksek veya güçlü bir firma ile çalışmak uzun vadede kazanımlar sağlatacaktır.

Distrokid ile çalışmayı düşünüldüğünde seçilen paketlere göre ortalama 3 ile 15 gün içerisinde parçalarınız yayınlanmaktadır. Paketler seçildiğinde (paketin özelliklerine göre) bu süre kısalabilmektedir. Fakat her paket için aynı özellik olmaması eksi faktörler barındırmasına yol açmaktadır.

Müzik Dağıtım şirketi ile çalıştığınızda ise yayınlama hızları 3 ile 15 gün sürmektedir. Yayınlanma hızları paketten pakete değişmez, her biri için aynı hızda olmaktadır. Bu sadece yayınlanma hızını arttırmak için ekstra çaba veya para harcamanıza gerek yoktur.

4. Kullanım Kolaylığı

Kullanım kolaylığı Müzik Dağıtım vs Distrokid

Kullanım kolaylığı, Müzik Dağıtım vs Distrokid gibi platformlar için kullanıcıya sundukları yönetim panellerinin basitliğini simgelemektedir. Bir panel, kullanıcı için tüm ihtiyaçlarını karşılamanın yanında erişebilir ve güvenilir olursa her müzik hayran kitlelere ulaştırılabilir. Bu nedenle yönetim panellerinin her zaman kullanıcı dostu olması ve herkese hitap etmesi gerekmektedir.

Distrokid şirketini tercih ettiğinizde paneli kullanmak için öncelikle bir paket satın almanız gerekmektedir. Paket satın alındığında, özellikler doğrultusunda size sunulan araçları kullanabilirsiniz. Yönetim paneli basittir fakat profesyoneller için gelişmiş tanıtım araçları içermemektedir.

Müzik Dağıtım şirketi ile çalıştığınızda ise yönetim panelini ücretsiz üye olarak kullanabilirsiniz. Basit bir ara yüze sahip olmasının yanında profesyoneller için de oldukça gelişmiş yapıdadır. Bu nedenle ürettiğiniz müzik parçanız varsa, Müzik dağıtım yönetim paneli ile istatistikler, raporlar, kazançlar, dağıtım, tanıtım araçları gibi birçok özelliği kullanabileceksiniz.

5. Müşteri Hizmetleri

Müşteri hizmetleri Müzik Dağıtım vs Distrokid

Müşteri hizmetleri, Müzik Dağıtım vs Distrokid benzeri şirketlerde kullanıcını sormak istedikleri direkt olarak sormak istediği iletişim kanalına bakan servistir. Müşteri hizmetleri ne kadar gelişmiş olursa o derece iyi hizmet verilir ve sorunlarınız hızlı bir biçimde çözülür. Bu nedenle Müzik Dağıtım vs Distrokid için müşteri hizmetleri, önemli bir faktördür.

Distrokid ile çalıştığınızda paketlerin seçimine göre müşteri servislerinin talebinize dönmesi mümkün olmaktadır. Distrokid genel olarak müşteri hizmetleri birçok firmaya göre hızlı olabilmektedir. Fakat bu alınan pakete göre değişebilir veya güncellenebilir.

Müzik Dağıtım şirketi ile çalıştığınızda ise müşteri taleplerinde dönmek daha hızlıdır. 7/24 aktif olarak çalışan müşteri servisleri ile 24 saat içerisinde geri dönüş yapma garantisi sunmaktadır. Seçilen paketten pakete değişmemekte olup, her paket için geçerli hizmet garantisidir.

6. Ödeme Limiti: Müzik Dağıtım vs Distrokid

Ödeme Limiti Müzik Dağıtım vs Distrokid

Ödeme limiti, Müzik Dağıtım vs Distrokid gibi müzik dağıtımı şirketleri ile anlaşmanın sonucu müzik gelirleri üzerinden nakit çekebilmek için kullanılan minimum eşik miktarıdır. Ödeme limiti ne kadar belirli ve az olursa o denli para çekmek mümkün olmaktadır. Bu sebeple Müzik Dağıtım vs Distrokid şirketleri tercih ederken ödeme limitlerini de göz önünde bulundurmak gereklidir.

Distrokid şirketini tercih ettiğinizde ödeme limiti uluslararası para transferi için $20, ABD doları olarak çekilecekse minimum hesabınızda $26 olması gerekmektedir. Banka hesabı komisyonlarının (uluslararası olduğundan) yüksek olmasından ötürü hesabınızda daha fazla parayı bekletmek zorunda kalabilirsiniz.

Müzik Dağıtım şirketi ile çalıştığınızda ise ödeme limiti her paket için 200 TL’dir. Bu, ödenecek miktarın döviz olması ve hesabınızda biriken paranın TL olması sebebiyle rahatlıkla para çekebileceğiniz anlamına gelmektedir. Ayrıca 100’den fazla müzik akış servislerine parçanız dağıtılarak daha fazla telif hakkı kazancı elde etmeniz anlamına gelir.

7. Müzik Dağıtım vs Distrokid Özellikler

Müzik Dağıtım vs Distrokid Özellikler

Özellikler, Müzik Dağıtım vs Distrokid gibi şirketlerden satın alınan hizmetin kullanıcıya sunulması ve erişmesidir. Özelliklerin fazla olması, yeterli olması, işe yarar olması gibi faktörler iyi incelenmelidir. Aksi halde Müzik Dağıtım vs Distrokid gibi şirketler hakkında birçok faktörü öğrenmekten aciz olursunuz.

Distrokid şirketi ile çalışmayı planladığınızda aşağıdaki özellikleri kullanabilirsiniz:

 • Youtube Content ID (Yıllık $4.95 + Youtube reklam gelirin %20’si)
 • 100’den fazla dijital müzik platformuna dağıtım
 • 3 ile 15 gün içerisinde yayınlanma hızı
 • Global çapta hizmet verir
 • Minimum ödeme limiti: $20 (Dolar olarak çekmek ise hesabınızda min. $26 olmalıdır)
 • Panel kullanımı basittir ancak tanıtım araçları bulunmaz
 • Cover şarkılar için yıllık $12 ücret almaktadır
 • Mekanik lisans
 • Beatport
 • Video dağıtım
 • Müşteri hizmetleri seçilen pakete göre hızlıdır

Müzik Dağıtım ile çalışmayı seçtiğinizde aşağıdaki özellikler ile ekstraları kullanacaksınız:

 • Youtube Content ID (Ücretsiz)
 • 100’den fazla Spotify, Amazon Music, Apple Music, Instagram gibi akış servislerine ücretsiz dağıtım
 • 2 ile 15 gün arasında yayınlanma hızı
 • Editöryal destek
 • Yerli ve Global çapta hizmet verir
 • Gelişmiş panel kullanımı (Ücretsiz)
 • Minimum ödeme limiti 200 TL
 • Cover, remix, sampler, bear destekler
 • Mekanik dağıtım
 • Video dağıtım
 • Promosyon
 • 7/24 aktif olarak çalışan müşteri hizmetlerinin 24 saat içerisinde geri dönüş hızı
 • Beatport (Manuel)

8. Telif Hakkı ve Kazançlar: Müzik Dağıtım vs Distrokid

Telif Hakkı ve Kazançlar Müzik Dağıtım vs Distrokid

Telif hakkı ve kazançlar, Müzik Dağıtım vs Distrokid gibi şirketlerin uluslararası geçerli olan UPC / EAN / ISRC kodları kullanarak lisanslanmaktadır. Telif hakkı sahibi, yayınlanan müzik akış servisleri üzerinden gelir elde etmektedir. Tüm müzik akış servisleri müzik dağıtım şirketleri ile çalıştığınızda ödeme alabilmeniz, raporları izleyebilmeniz için Müzik Dağıtım vs Distrokid gibi şirketlere ihtiyacınız vardır.

Distrokid ile çalışmayı planladığınızda yıllık ücretler ile şarkılarınızı yüzlerce platforma dağıtabilirsiniz ancak genelde 34 mağaza ile sınırlıdır. Telif hakları için kullanılan UPC ve ISRC kodları ücretsizdir fakat Youtube Content ID, Cover gibi eksta ücretler ödemeniz gerekir. Bu nedenle kazanılan miktar sanatçıya yansıdığında miktar düşmektedir.

Müzik Dağıtım şirketini seçtiğinizde ise 100’den fazla dijital platforma müziğiniz dağıtılmasının yanında %100 telif hakkına sahip olursunuz. Bu aynı zamanda telif hakkı sahibinin dağıtılan platformlar aracılığıyla daha çok kazanç elde etmesi anlamına gelir. Dağıtılan her müzik UPC / EAN / ISRC gibi özel kodlar ile korunmakta olup, yönetim paneli üzerinden istatistikler kullanıcı tarafından kontrol edilmektedir.

9. Dijital Müzik Platformları

Dijital müzik platformları Müzik Dağıtım vs Distrokid

Dijital müzik platformları, Müzik Dağıtım vs Distrokid gibi servislerle sağlanan anlaşmalar sonucu kitlelerin dinlemesine sunulan akış servisleridir. Müzik akış servisleri ne kadar fazla ise kazanç daha çok olmaktadır. Bu nedenle Müzik Dağıtım vs Distrokid gibi müziğin dağıtım şirketleri seçiminde bu kriterleri de göz önünde bulundurmanız gerekebilmektedir.

Distrokid ile çalışmayı tercih ettiğinizde 100’den fazla (Genelde 34 tanedir)dijital müzik platformlarına dağıtımınızı yapabilirsiniz. Panel kullanımı ekranında seçili olan müzik akış servisleri ile yapabilir, kazançlarınızı bank ekranından kontrol edebilirsiniz.

Müzik Dağıtım şirketi ile çalıştığınızda ise 100’den fazla Spotify, Apple Music, Muud, Deezer gibi popüler müzik akış servislerine eserinizi yayınlayabilirsiniz. Panel kullanımı ücretsiz olması, müşteri servislerinin hızlı olması ve ödeme limitinin oldukça düşük olması birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Yüzlerce dijital platforma dağıtılarak daha fazla kazanç elde etmek istiyorsanız, seçiminizi Müzik Dağıtım ile yapın.

  MÜZİK DAĞITIM Distrokid
ÖDEME YÖNTEMLERİ Payoneer, Banka Havalesi Paypal, banka havalesi, çek
FİYATLAR Ücretsiz (%100 Hak ediş) ve Profesyonel Paketler Musician paket ($19.99), Musician plus ($35,99), Label ($79,99)
YAYINLAMA HIZI 3 ile 15 gün arasında yayınlanır 3 ile 15 gün arasında yayınlanır
ÖZELLİKLER Yerli ve yabancı olmak üzere Global çapta hizmet verir. Global çapta hizmet vermektedir
KULLANIM KOLAYLIĞI Basittir ve herkes tarafından kullanılabilir Basittir ancak ek özellikleri yoktur
MÜŞTERİ HİZMETLERİ Maximum 24 saat içerisinde geri dönmektedir 24 saat içerisinde geri dönmektedir
ÖDEME LİMİTİ 200TL ‘dir. $20 (dolar olarak alınacaksa $26)
DİJİTAL PLATFORMLAR Apple Music, Spotify ve 100’den fazla mağaza (Yerli + Yabancı platformlar) Apple Music, Spotify ve 100’den fazla mağaza
LİSANS Cover şarkılar için mekanik lisans dahil olmak üzere tüm lisans türleri Cover ($12), remix, sample, beat
MEKANİK LİSANS Var Var
CONTENT ID Var Var
ALT KULLANICI Var Var
MAİL DESTEK Var Var
TELEFON DESTEK Var Yok
BEATPORT Var (Manuel) Var

Müzik Dağıtım vs Distrokid Hakkında İnsanların En Çok Aradıkları Konular

Dijital müzikler bir dağıtım şirketi aracılığıyla gönderimi yapılır. Gönderim esnasında platformların istediği meta veya veri bilgileri girmek önemlidir. Bu bilgileri sağlayarak müziğiniz, müzik akış servisleri veya mağazalarda yayınlanması tamamlanacaktır. Bunun için bir müzik dağıtım şirketi ile anlaşmanız ve bu doğrultuda eserlerinizi hazırlamanız önemlidir.

İnsanların dijital müzik servisi denildiğinde akıllarına genelde Müzik Dağıtım vs Distrokid gelmektedir. Sizler için yukarıdaki maddelerde iki dijital müzik dağıtımcısının avantaj ve dezavantajlarından bahsettik. Şimdi ise Google gibi arama motorlarını kullanarak insanların veya sanatçıların en çok sordukları soruların yanıtlarını bu listede veriyor olacağız.

Müzik Dağıtım vs Distrokid Ücreti Ne Kadar?

Müzik Dağıtım, tercih edeceğiniz hizmet kalitesi ve uygun fiyatlı ücretleri ile bilinen bir firmadır. Sanatçı veya müzisyen tarafından üretilen müzikler, müşteriye sunulan ücretsiz yönetim paneli ile girilen bilgilere göre dağıtımı yapılır. Dağıtım yapılan eserler platformun çalışma prensibine göre yayınlanır.

Müzik Dağıtım ücretlerine Fiyatlar menüsünden ulaşabilir size en uygun paketi seçebilirsiniz. Profesyonel paketlerin her biri güçlü iletişim desteği içerir. Yani Türkiye’de bulunun ya da bulunmayın 7/24 ulaşabilirsiniz. Ayrıca size en uygun paketi seçmenizin ardından promosyon seçenekleri ile şarkınızı büyük kitlelere ulaştırmak mümkün olacaktır.

Distrokid ücreti ise kişi sayısı veya Label şirketlerine göre değişiklik gösterebilen yapıdadır. Yukarıda paylaştığımız tabloda görüldüğü gibi Musician paket, Musician plus ve Label olmak üzere üç tip paketleri bulunur. Ancak yönetim panelinde her ne kadar gönderimin basit olsa da ekstra promosyon gibi seçenekler sunmaz. Kısaca promosyon gibi ekstra özellik kullanmanız için alternatif firmalara bakmak zorunda olursunuz.

Müzik Dağıtım vs Distrokid Kaç Günde Yayınlıyor?

Müzikler üretilmesinin ardından dijital müzik mağazaları veya akış servislerine iletmek için belirli bir zaman beklemek gerekmektedir. Bu süre Spotify, Apple Music, Youtube, Tiktok gibi müzik servislerine ve çalışacağınız şirkete göre değişiklik gösterir. Bazı platformlar için uzun vadeli yayınlamak iyi bir seçenek olsa da günümüzde hız önemli olacağından bunun kişisel olarak planlamak daha etkilidir.

Müzik Dağıtım, şarkıları 3 ile 15 gün arasında yayınlar. Birçok şirkete bakıldığında promosyon harici gönderim düşünüldüğünde hızlıdır. Genelde firmalar müşterilerine müzik yayınlama hızını 1 ay olarak belirler. Ancak müzik dağıtımda bu süreyi hızlandırabilir ve çıkış tarihi olarak planlayabilirsiniz. Bu size tanıtım ve pazarlama için zaman kazandıracak, böylelikle hayranlarınıza daha etkili ulaşmak için fırsat tanıyacaktır.

Distrokid ise müzikleri benzer olarak maksimum 15 günde yayınlamaktadır. Günümün internet çağında bu hız geçerli olabildiğinden ötürü birçok label şirketin tercihleri arasında bulunur. Ancak tanıtım veya promosyon seçeneklerinin bulunmaması ve daha az özelliği yapması sebebiyle alternatif firmalara erişmek eksi özelliktir. Yayınlanma süresi her ne kadar tek başına etkili olsa da diğer hizmetlerinin de olmaması boşuna zaman ve emek harcamanıza yol açacaktır.

Hız ve kaliteye önem veriyorsanız, Müzik Dağıtım’ı seçin. Böylelikle şarkınızı istediğiniz günde yayınlayabilir veya çıkış tarihinizi belirlemek için planlar yapabilirsiniz. Unutmayın, Müzik Dağıtım ile iletişime geçmek istediğinizde en iyi rehberiniz olacaktır.

Müzik Dağıtım vs Distrokid Ödeme Alma

Ödeme alma aşamaları bir dağıtım şirketi ile çalışıldığında sonuç almanın karşılığıdır. Az komisyon veya hiç komisyon kesmeyen firmalarla çalışmak kariyerinizi olumlu yönde etkileyecektir. Müzik Dağıtım vs Distrokid ödeme alma karşılaştırması yapıldığı iki şirketinde benzer özellikleri bulunur.

Müzik Dağıtım, ödeme alma aracı olarak banka hesabı veya Payoneer servislerinden faydalanır. Türkiye’de hizmet verme konusunda uzman firma aradığınızda Müzik Dağıtım en iyi seçenek olacaktır. Çünkü telefon numarası, e-posta veya direkt olarak ofisine gidip bire bir iş anlaşması sağlayabilirsiniz. Ayrıca Cdinle gibi Youtube kanalı ile müziklerinize yüksek kitle elde etmek veya klip çekimlerinde destek sağlatabilirsiniz.

Distrokid ödeme alma araçları olarak Paypal, banka havalesi ve çek kullanır. Ancak her ne kadar ödeme alma mekanizması %100 telif hakkı kazancı size ait olsa da yurtdışından gelen ödemelerin yüksek komisyon ile kesilerek size yansıtılır. 2022 yılında aktif olarak kullanılan banka hesabı gelse de 2023 yılında da komisyonun bir kısmı vergilere gidecektir.

Ancak Türkiye’de yaşıyorsanız ve yurtdışından alacağınız ödemelerde direkt hesabınıza ulaşmasını istiyorsanız, tercihinizi Müzik Dağıtım ile yapın.

Müzik Dağıtım vs Distrokid Giriş

Müziklerinizi gönderirken çalıştığınız şirketin giriş bilgilerine ulaşmak o siteye girmenizi sağlayacaktır. Müzik Dağıtım vs Distrokid servisleri karşılaştırıldığında her ikisi için giriş bilgileri değişiklik gösterir. Ancak giriş yaptığınızda her ikisi içinde hizmetlerini kullanabilirsiniz.

Müzik Dağıtım giriş yapmak için web site URL (https://muzikdagitim.com/kayit/) üzerinden kayıt işlemlerinizi tamamladığınızda ulaşırsınız. İlgili bağlantıya tıkladığınızda karşınıza Google formu çıkacaktır. Gerekli olan boşlukları doğru doldurduktan sonra en son ‘Gönder’ butonuna basarak kayıt için işlemleri tamamlarsanız. Ardında Müzik Dağıtım ekibi size e-posta servislerinden veya direkt olarak arayarak ulaşacak ve giriş bilgilerinizi iletecektir.

Distrokid Giriş sayfası doğrudan bağlantı olarak bulunmaz. Bunun için öncelikle web site URL (distrokid.com) üzerinden bağlanmanız gerekecektir. Web siteye giriş yaptığınızda sayfanın sol en üst bölümünde ‘Sign in’ kısmını göreceksiniz. O alana bir kez tıkladıktan sonra e-posta ve şifreniz ile birlikte giriş yapabilirsiniz. E-posta ile uğraşmak istemeyenler ise aynı sayfanın ‘kayıt’ bölümünde Google, Facebook, Apple üçüncü taraflar ile giriş yaparak ulaşabilir.

Müzik Dağıtım vs Distrokid Türkiye

Şarkılarınız olduğunda dijital platformlara yüklemek gerekir. Bunu da yapmanızın etkin ve basit yolu bir dağıtım şirketi ile anlaşmanız olacaktır. Ancak günümüzde özellikleri cezbedici ve iyi olan birçok firma vardır. Bunların arasında seçim yaparken Türkiye’de olup olmadığına dikkat edilmelidir. Türkiye’de merkezi bulunan bir dağıtım şirketine telefon veya e-posta harici bizzat görüşebilirsiniz.

Müzik Dağıtım Türkiye’de bulunan dijital müzik sağlayıcılarından birisidir. 100’den fazla müzik akış servislerine gönderim yapabilir, kazançlarınızdan yararlanabilirsiniz. Platformlar ödeme yaptığında gelen kazançlarınızdan %100 oranında yararlanma özgürlüğüne sahip olursunuz. Aynı zamanda promosyon, tanıtım ve pazarlama stratejileri sebebiyle müziğiniz hiç olmadığı kadar ön plana çıkacaktır.

Distrokid Türkiye’de bulunmayan ancak Türkiye’ye hizmet veren şirketlerden birisidir. Distrokid ile çalışmayı seçen birçok sanatçı yalnızca müziğin dağıtımı için tercih eder. Ancak müziğinizi dağıtırken herhangi bir promosyon içermemesi uzun vadede daha az kazanç sağlayacağınız anlamına da gelir. Öne çıkmak bir hedefiniz ise mutlaka daha iyi hizmet veren ve Türkiye’de bulunan şirketleri seçmek sizi bir adım öne taşıyacaktır.

Müzik Dağıtım vs Distrokid Nedir?

Dağıtım şirketleri Müzik Dağıtım vs Distrokid gibi eserleri dijital müzik akış servislerine ileten firmalardır. Bu firmaların amacı Spotify, Apple Music gibi sanatçıların yalnızca şarkılarını listelemesinde ötürü diğer ihtiyaçları üçüncü taraf şirketlere vermesinden gelir. Kısaca bir sanatçı; müzik akış servisi + müzik dağıtım şirketi ile birlikte çalışır.

Müzik akış servisleri sanatçının şarkılarını listelerken, dağıtım şirketleri ise sanatçının bilgilerini yayınlanma için müzik akış servislerine iletir. Aynı zamanda platformlar ödeme yaptığında Müzik Dağıtım gibi şirketlere gönderir. Bu şirketlerde sanatçıya direkt olarak belirlediği kurallar çerçevesinde ödeme yapar.

Kısaca Müzik Dağıtım, yüzlerce akış servisine müziklerinizin gönderildiği ve eserlerinizden direkt olarak ödeme alacağınız firmadır. 100’den fazla mağazaya gönderimin bulunması onu diğer şirketlerden benzersiz kılar. Çünkü ne kadar çok mağazada yayınlanırsa, kazançlarınız o derece güçlü olacaktır.

Distrokid ise benzer şekilde müziklerinizin dağıtıldığı üçüncü taraf şirketlerden birisidir. Giriş ekranından ulaşarak paketlerden herhangi birini seçerek dağıtım yapabilirsiniz. Ancak bünyesinde ekstra özellik bulunmaz ve şarkınızın tanıtımı olduğunda eksik kalmaktadır. Tanıtım ve pazarlama araçlarını kullanmaya öne gösteriyorsanız, başka şirketlere bakmanız daha iyi olacaktır.

Tanıtım, promosyon, Youtube Content ID hizmeti ve daha fazla özelliği kullanmak için tercihinizi Müzik Dağıtımdan yana kullanın.