Müzik Dağıtım vs Onerpm ile hangi hizmetleri sağladığı, özellikleri, yayınlama hızı, kullanım kolaylığı gibi birçok faktörü inceleyerek bu listede öğrenin.

Günümüzde çoğu müzikler mekanik dağıtım aksine dijital müzik akış servislerinde dağıtılmaktadır. Piyasada müzik dağıtımı yapan birçok şirket bulunmakta ve bunların hangi hizmetleri sağladığını bilmek önemlidir. Müzik dağıtım şirketlerinden Müzik Dağıtım ve Onerpm firmalarının hizmetlerini incelemek gerekmektedir.

Müzik Dağıtım vs Onerpm, sağladıkları hizmet ve kalite açısından birbirinden ayrılan farkları bulunmaktadır. Bu farkları inceleyerek sizlerin önerisine sunduk. Böylelikle arasından en iyi hizmet veren müzik dağıtım şirketini kolaylıkla seçebileceksiniz.

Müzik Dağıtım Şirketleri Ne Yapar?

Müzik Dağıtım vs Onerpm

Müziklerin dağıtımı için şirketler, oluşturulan müziklerin lisanslamasından, müzik akış servislerine dağıtmasına kadar birçok etmeni sizlere sunmaktadır. Ayrıca şirketlerin panelleri aracılığıyla sizlere rapor ve analiz seçenekleri sunar. Böylelikle müziğinizin dağıtımından çıkış noktasına kadar inceleyebilir, istatistiklere göz atabilirsiniz.

Müzik Dağıtım firmasını seçerseniz eğer, müziklerinizi kaliteli panel aracılığıyla dağıtım süreçleri dahil birçok lisans, telif veya telif hak ediş kontrolü yapabilmenize olanak tanımaktadır. Bunun gibi daha fazla bilgiyi öğrenmek istiyorsanız, Müzik Dağıtım vs Onerpm ile farklarını inceleyin.

Müzik Dağıtım vs Onerpm Hangisi Daha İyi?

Müzik Dağıtım vs Onerpm Hangisi Daha İyi

Müzik Dağıtım ve Onerpm müzik piyasasında tercih edilen müzik dağıtım firmalarından olsalar da farklı kılan özellikleri bulunmaktadır. Arasından en iyisini seçerek, buna kendiniz de karar verebilirsiniz. İşte sizin için Müzik Dağıtım vs Onerpm, onu iyi yapan özellikleri…

1. Müzik Dağıtım vs Onerpm: Kullanım Kolaylığı

Müzik Dağıtım vs Onerpm Kullanım Kolaylığı

Onerpm platformu kullanım kolaylığı açısında müzik üretmeye yeni başlayan sanatçılar pek hitap etmemektedir. Ara yüzünün karmaşık ve ayrıntılı olması sebebiyle herkese hitap etmemektedir. Ortalama düzeyde ve profesyonel bir sanatçı ve müzik üreticisi iseniz, sizlere göre olabilir.

Müzik Dağıtım platformu ise herkese hitap eden, basit, kullanışlı ve sade yapısı ile müziğe yeni başladıysanız bile kullanabilirsiniz. Ara yüzü karmaşık değildir ve ayrıntı bilmenize gerek yoktur. Ayrıca profesyonel bir sanatçı, müzik üreticisi, Label vb için de harici kaynaklar barındırması, işinizi daha hızlı yapmanıza olanak tanımaktadır.

2. Özellikler

Müzik Dağıtım vs Onerpm Özellikler

Onerpm platformu, müziğin lisanslama sürecinden ve dağıtımı kadar tüm süreçleri takip eder ve aşağıdaki özellikleri sunmaktadır:

 • Müzik Lisansı
 • Youtube Content ID
 • Mail Destek
 • %85 müzik gelirlerinden kazanç
 • Spotify, Apple Music, iTunes ve 100+ müzik akış servislerine dağıtım.
 • Müziğin dağıtımı için Latin pazarına odaklıdır.

Müzik Dağıtım platformu ise 7/24 destek, öğrenme kaynaklarının yanında, müziğin lisanslanmasından dağıtımına kadar aşağıdaki özellikleri sunmaktadır:

 • Müzik Lisansı
 • Mekanik lisans
 • Video dağıtım
 • Youtube Content ID
 • Mail destek
 • Telefon destek
 • 7/24 destek hattı
 • %100 gelirlerden hak ediş
 • Alt kullanıcı, Sanatçı ve Label ekleme
 • Spotify, Apple Music, iTunes, ve 100+ müzik akış servislerine dağıtım
 • Beatport yayınlama
 • Yerli ve Global çapta olmak üzere tüm pazara odaklıdır

3. Yayınlanma Hızı

Müzik Dağıtım vs Onerpm Yayınlanma hızı

Onerpm platformunda ücretsiz müzik yayınlamak mümkün olsa da müziklerin yayınlama hızı oldukça yavaştır. Genelde bu süreç, 20 günden daha fazla süreyi almaktadır. Spotify, Youtube music, Apple Music gibi müzik akış servislerinde profiliniz yoksa eğer bu süreç daha da uzamaktadır.

Müzik Dağıtım platformunda ise ücretsiz müzik yayınlamalarından %100 hak ediş sağlamasının yanında hızı diğer platformlara göre oldukça yüksektir. Genelde bu süreç, 3 ile 15 gün sürebilmektedir. Youtube Music, Instagram, Facebook, Tiktok gibi müzik akış servislerinde genellikle aynı gün içerisinde müziklerini yayınlanmaktadır.

4. Ödeme Yöntemleri

Müzik Dağıtım vs Onerpm ödeme yöntemleri

Onerpm ödeme yöntemlerinde banka hesabı bulunmaz onun aksine Paypal, payoneer, Tipali gibi üçüncü hizmet sağlayıcılara güvenmektedir. Paypal Türkiye’de durdurulduğundan bu yana payoneer gibi ödeme hizmetlerini kullanabilirsiniz. Fakat yüksek komisyon aldığından dolayı direkt olarak hesaba yatırılması daha mantıklıdır.

Müzik Dağıtım ise direkt banka hesabı veya diğer ödeme aracı Payoneer gibi hizmet sağlayıcılarından ödemenizi alabilirsiniz. Banka hesabı ödemesi sayesinde üçüncü parti ödeme araçlarının komisyonlarından kurtulmuş olursunuz.

5. Fiyatlar

Onerpm’de müzik yayınlamak ücretsiz ama her yayınlanan şarkı için; kazançlardan %15 komisyon almaktadır. Paypal gibi ödeme araçları kullanıldığından ötürü size gelen hak edişler azalmaktadır. Ayrıca payoneer hariç diğer ödeme araçları ülkemizde kullanılmaması tercihlerinizi kısıtlamaktadır.

Müzik Dağıtım’da ise müzik yayınlamak, paneli kullanmak ücretsiz ve profesyonel paketlerle birlikte gelmektedir. Ücretsiz paketi kullandığınızda bile gelirlerinizden komisyon almaz ve her zaman %100 hak ediş gelirine sahip olursunuz.

6. Müşteri Servisi

Müzik Dağıtım vs Onerpm müşteri servisi

One Rpm, müşteri servisi için gelişmiş panellere sahiptir. Fakat müşteri servisi için özellikler barındırsa da iletişim adreslerinden geri dönüşler zaman almaktadır. Bir maile geri dönüşleri 24-48 saat sürmektedir.

Müzik Dağıtım’da ise müzik servisleri için daha basit ve kullanışlı panellere sahiptir. İsterseniz, web sitenin iletişim kanallarından veya panel üzerinden teknik destek alabilirsiniz. Ayrıca direk e-mail veya Telefon ile de ulaşmak mümkündür. Müşteri destek hattı 7/24 aktif olup, genelde aynı gün içerisinde dönüş yapmaktadır.

7. Ödeme Limiti

Müzik Dağıtım vs Onerpm ödeme limiti

Onerpm, müziklerinizi ücretsiz dağıtmanın bir yolu olarak görülse de daha dar bir Pazar hitap etmesi ve kazançlarınızda %15 komisyon alması gelirlerinize doğrudan etki etmektedir. Aynı zamanda hesabınızdan parayı çekebilmek için minimum 200 USD birikmesi gerekmektedir. Bu, müzik kariyerinize yeni başladıysanız, müzik platformları arasında yüksek bir miktardır.

Müzik Dağıtım’da ise ister ücretsiz paketi seçin isterseniz de profesyonel paketlerden birini seçin kazançlarınızın %100’ü sizde kalacaktır. Müzik Dağıtım ayrıca sadece belirli bir pazara odaklanmaz, yerli ve yabancı dahil birçok pazarda söz sahibi olabilirsiniz. Ödeme limiti ise sadece hesabınızda 200 TL olması yeterlidir.

8. Dijital Platformlar

Müzik Dağıtım vs Onerpm dijital platformlar

Onerpm, müziklerinizi Latin pazarına odaklı olarak; Spotify, Apple Music, iTunes gibi 100+ fazla popüler müzik akış mağazalarına dağıtmaktadır. Birkaç popüler mağazalarına dağıtmak yerine kısıtlı pazara hitap ettiğinden dolayı pek bilinmeyen müzik akış servislerine dağıtabilmektedir. Belirli bölgeye hitap etmesi dolayısıyla müziğin istatistiklerini olumsuz etkilemektedir.

Müzik Dağıtım ise yerli ve Global pazara hitap eden pazarlar dahil olmak üzere Spotify, Apple Music, iTunes, Muud, Fizy Music, Amazon Music gibi 100’den fazla platforma müziğinizi dağıtmaktadır. Global pazara hitap ettiğinden istatistiklerinize olumlu olarak yansımaktadır.

9. Telif Hakkı ve Lisanslar

telif hakkı ve lisanslar Müzik Dağıtım vs Onerpm

Onerpm, telif haklarının korunması için panele girişte dijital imza ile kullanıcı girişi yapmaktadır. Telif hakları bulunduğu ülkenin ve uluslararası kurallara göre şekillenmektedir. Telif haklarınızdan kazanç elde etmek istediğinizde, Onerpm %15 komisyon almaktadır ve bu çoğu sanatçıya göre yüksek bir komisyondur.

Müzik Dağıtım platformu ise telif haklarının korunması için 5846 nolu Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa göre sanatçı, müzisyen eserlerini işleme almaktadır. Telif hakları ve lisanslarınız yasal olarak düzenlenmektedir. Kazançlarınızdan herhangi bir komisyon kesilmeden %100 hak ediş elde edersiniz. Müzikleriniz Global çapta yayınlandığından dolayı, uluslararası telif hakları yasaları geçerli olup, bundan da paneli kullanarak gelir elde edebilirsiniz.

Müzik Dağıtım firmasını tercih ettiğinizde lisanslar hakkında aşağıdaki özellikleri kullanmaya sahip olabileceksiniz:

 • Mekanik lisans
 • Dijital lisans
 • Video Dağıtım lisansı (NetD Müzik, VEVO, Netease, Jooxa, Amazon, Vibe, Tidal vb.)
  MÜZİK DAĞITIM ONERPM
ÖDEME YÖNTEMLERİ Payoneer, Banka Havalesi Paypal, Payoneer, Tipalti
FİYATLAR Ücretsiz (%100 Hak ediş) ve Profesyonel Paketler Ücretsiz (Kazançlardan %15 Komisyon alır)
YAYINLAMA HIZI 3 ile 15 gün arasında yayınlanır 20 gün ve daha fazla sürebilmektedir
ÖZELLİKLER Yerli ve yabancı olmak üzere Global çapta hizmet verir. Yoğunluk olarak Latin pazarına ve daha küçük pazarlara hitap etmektedir.
KULLANIM KOLAYLIĞI Basittir ve herkes tarafından kullanılabilir Panel kullanımı karmaşıktır
MÜŞTERİ SERVİSİ Maximum 24 saat içerisinde geri dönmektedir 24 ile 48 saat arasından geri dönmektedir
ÖDEME LİMİTİ 200TL ‘dir. Hesapta minimum 200 USD olmalıdır
DİJİTAL PLATFORMLAR Apple Music, Spotify ve 100’den fazla mağaza (Yerli + Yabancı platformlar) Apple Music, Spotify ve 100’den fazla mağaza
LİSANS Cover şarkılar için mekanik lisans dahil olmak üzere tüm lisans türleri Cover şarkılar için mekanik lisans yok
MEKANİK LİSANS Var Yok
CONTENT ID Var Var
ALT KULLANICI Var ?
MAİL DESTEK Var Var
TELEFON DESTEK Var Yok
BEATPORT Var (Manuel) Yok

Müzik Dağıtım vs Onerpm Hakkında İnsanların En Çok Aradıkları Konular

Şarkınızı göndermek istediğinizde bir müzik şirketi ile çalışmak, Apple Music gibi platformlara göndermenin etkili yoludur. Müzik şirketleri şarkınızla ilgilenerek kendi yazılımı ile doğrudan akış servislerine ileterek sizin yapmak istediğinizi yapacaktır. Böylelikle hayran kitlenizle doğrudan bağ kurmanız kolaylaşmış olacaktır.

Müzik piyasası günümüzde sıkı rekabet içindedir. Piyasada var olmanın kaliteli şarkı üretmenin yanında işinde profesyonel olan bir dağıtım şirketi ile çalışmaktır. Yukarıda sizler için Müzik Dağıtım vs Onerpm şirketleri birbiri ile karşılaştırdığımız liste hazırlamıştır. Yine de birçok insanı Google’da aradıklarına tam olarak yanıt bulamadıklarını keşfettik ve aşağıda bunlara kaynak olacak şekilde bir başka liste hazırladık.

Müzik Dağıtım vs Onerpm Nedir?

Müzik Dağıtım vs Onerpm şirketlerin tanımlarını öğrenmeden önce dağıtım veya distribütör şirketlerin çalışma prensibine yakından inceleyin. Dağıtım şirketleri, şarkınızı yüzlerce platforma tek tuşla yayınlayan dijital müzik servisleridir. Bir sanatçı müzik dağıtımı şirketleri ile çalıştığınızda telif haklarından gelen kazançlardan doğrudan yararlanır. Bazı şirketler telif hakkı komisyonu alırken diğerleri ise sunduğu paketler üzerinden ücretlerini talep ederler.

Müzik Dağıtım, 100’den fazla müzik akış servisleri veya DSP’lere dağıtım yapan şirketlerden biridir. Müzik Dağıtım ile çalışan bir sanatçı telif haklarından %100 oranda faydalanır ve böylelikle kazançları üzerinden doğrudan tüm haklarını kullanabilir. Müzik yüklemek ise size sundukları ücretsiz yazılımla birlikte onaylama ve yayınlama süreçlerini birlikte içerir.

Onerpm ise tıpkı diğer şirketler gibi müzik dağıtım şirketidir. Onerpm, Müzik Dağıtım’dan farklı olarak müzikleri ücretsiz yükler ve sanatçılardan %15 komisyon keser. Kısa vadede veya tek şarkı yükleyecekler için bu ücret sorun teşkil etmeyebilir. Ancak birden fazla şarkı veya albüm yüklerken her seferinden %15 komisyon alınması, vergi ve uluslararası gönderim ücreti düşüldüğünde sanatçıya az miktar kalması ile sonuçlanır.

Müzik Dağıtım vs Onerpm Pricing (Fiyatlar)

Pricing (Fiyatlar) bir müzik dağıtım şirketi ile çalıştığınızda hizmetleri karşılığında alınan miktarı göstermektedir. Şirketler ile çalışıldığında uzun vadeli iyi sonuçlar alabilmek için sanatçılara güvenilir ortam oluşturmak önemlidir. Müzik Dağıtım vs Onerpm için pricing (Fiyatlar) söz konusu olduğunu bizzat görebilmeniz için iki şirketin politikalarını inceleyebilirsiniz.

Müzik Dağıtım pricing (fiyatlar) olduğunda ücretsiz ve profesyonel paketler olmak üzere çeşitli özellikler ile sınıflandırır. Hangi paketi seçerseniz seçin, sizinle iletişime geçecek teknik personel ihtiyacı duyduğunuzda iletişimden ulaşabilirsiniz. Pricing hakkında daha detaylı bilgi için mutlaka seçmeniz için Fiyatlar sayfasına göz atınız.

Onerpm pricing (Fiyatlar) için belirli bir ücret bandı bulunmaz, dağıtım tamamen ücretsizdir. Ancak her sanatçıdan gelen telif hakkı kazancı üzerinden %15 komisyon almaktadır. Uzun vadeli projelerinizde eksi özellik olsa da kısa veya amatör çalışmalar için tercih edilebilir.

Müzik Dağıtım vs Onerpm Delete Account (Hesap Silme)

Sanatçı veya müzisyenler bir şirketle çalıştıklarında Delete Account (hesap silme) adımlarının açık olmasını beklemektedir. Hesap silme işlemleri etik olarak birçok şirkette aktif olsa da bunu direkt görmek çoğu zaman imkansızdır. Ancak Müzik Dağıtım vs Onerpm gibi şirketler, dilediğinizde hesabınızı güvence altına alacağınız ve gerektiğinde sileceğiniz müzik dağıtım şirketlerinden birisidir.

Müzik Dağıtım delete account (hesap silme) adımları size sunulan ücretsiz yönetim paneli aracılığıyla yapılmaktadır. Öncelikle bir hesap oluşturmanız ve giriş yapmanız gerekir. Paketlerden herhangi birini seçip, işlemlerinizi tamamladıysanız ve yüklediğiniz müzik yok ise 24 saat içerisinde hesabınızı silebilirsiniz. Eğer önceden yüklediğiniz müziğiniz var ise platformlardan kaldırılması 15 gün süreceğinden ortalama 2-3 haftada hesabınızı kalıcı olarak silebilirsiniz.

Onerpm delete account (hesap silme) adımları söz konusu olduğunda web sitesinde bununla ilgili kaynak bulunmamaktadır. Reddit gibi kaynaklarda kullanıcıların sorduğu sorulara da tam destek bulamayanlar, gerçekten de bu durumu çözememiştir. Bu nedenle Onerpm delete account sistemlerinin çalışmaması, şirkete olan güveni azaltmaktadır.

Müzik Dağıtım vs Onerpm Spotify

Spotify, müzik dağıtım şirketleri tarafından sıklıkla tercih edilen dijital akış platformlarından birisidir. Müzik Dağıtım vs Onerpm gibi şirketler, sanatçılara single veya albüm dağıtmak için Spotify’in yanında Apple Music, Deezer, Amazon gibi DSP’lerden yararlanır. Ancak bu şirketlerin Spotify ile hangi özelliklerinin kullanması ve çeşitliliklerini sınıflandırması önemlidir.

Müzik Dağıtım Spotify ve diğer müzik akış servislerine parçanızı göndereceğiniz dijital müzik servisidir. Spotify’a şarkınızı göndermenizin yanında hesap yönetme, mavi tik alma gibi hizmetlerinde beraberinde getirir. Ayrıca Spotify mavi tik nasıl alınır içeriğinde olduğu gibi teknik detaylara ulaşabilir, dilerseniz sizin de onaylı mavi tik hesabınız olabilir. Bunun için mutlaka Müzik Dağıtım iletişim adreslerinden şimdi ulaşın!

Onerpm Spotify kullanan dağıtım şirketlerinden birisidir. Apple Music, Deezer, Tidal gibi müzik akış servisleri ile birlikte çalışır ve içlerinde de Spotify vardır. Spotify için klavuz yayınlamışlardır; sanatçı profili yönetme, kullanma veya çeşitlendirme vb.

Müzik Dağıtım vs Onerpm Delete Album (Albüm Silme)

Dağıtım şirketi ile çalıştığınızda delete album özelliğinin olması daha önce yüklediğiniz şarkıları silmenizi yarar. Şarkılar genellikle çalıştığınız firmanın yazılımı ile yüklenmektedir. Yüklenen bir şarkı onaylanmasının ardından dileyen kullanıcılar albüm silme özelliğini kullanabilmektedir.

Müzik Dağıtım delete album özelliği size sunulan ücretsiz yönetim paneli ile birlikte gelmektedir. Ücretsiz yönetim paneli ile müzikler ‘Müzik Ekle’ bölümünden yüklenir ve ‘Müziklerim’ bölümünden düzenlenmesi yapılır. Delete albüm (albüm silme) özelliğini kullandığınızda ise yayınlanan şarkının 15 gün içerisinde kaldırılacağını unutmayın!

Müzik Dağıtım vs Onerpm delete albüm özellikleri birbirinden farklı şekilde işler. Onerpm şirketinin albüm silme politikalarına bakıldığında ise izlediği yollar genellikle aşağıdaki gibidir:

 • Kontrol paneline albüm, dağıtılmadıysa ‘Albüm Sil’ özelliği ile kaldırabilirsiniz.
 • Albüm eğer dağıtıldıysa, silinmez kısaca; şirketle çalıştığınız süre boyunca kalıcı olacaktır.

Müzik Dağıtım vs Onerpm Ekşi

Ekşi sözlük, müzik ile ilgili paylaşımlarının bulunduğu Türkiye’nin en çok kullanılan sözlük sitelerinden birisidir. Genelde insanlar bir firma hakkında eleştiri, görüş veya öneriyi buradan alır ve ona göre uygular. Bu nedenle sizin veya firmanız hakkındaki eleştiriler, hayranlarınızın sizi görmesi kadar önemlidir.

Müzik Dağıtım vs Onerpm ekşi kaynakları karşılaştırıldığında insanların genel olarak durduğu konular aşağıdaki gibidir:

Müzik Dağıtım Ekşi kaynakları söz konusu olduğunda 100’den fazla müzik akış platformu veya DSP’lere şarkı yayınlayan dijital müzik servislerinden birisidir. Genel merkez Türkiye’de olduğundan dileyen herkes ister İstanbul’daki ofisi ziyaret edebilir veya 0 850 304 6767 telefon numaralı hattan ulaşabilmektedir. Ayrıca kazanılan telif hakkı olduğunda %100 oranında faydalanması ile sanatçının müzikleri konusunda tam kontrol hakkına sahip olmasını sağlar.

Onerpm ekşi konuları araştırıldığında 2022 yılı ve öncesine ait herhangi bir bilgi bulunmaz. Ancak reddit gibi diğer kaynaklara bakıldığında genelde insanlar şarkı silme, hesap silme ve para çekme konularına değinmiş. Şarkı veya albüm silmek istediğinizde yukarıda paylaştığımız gibi platform yalnızca yayınlanmayan müzikler için silme özelliği kullanmanıza olanak sağlıyor. Para çekme kısımlarında ise ödeme aracı olarak Paypal, Payoneer ve Tipalti gibi servisleri tercih ediyor.

Müzik Dağıtım vs Onerpm Login (Giriş) Bilgileri Nedir?

Dağıtım şirketleri ile çalıştığınızda Login veya giriş bilgileri kontrol panellerine ulaşmanız etkili yoludur. Genellikle dağıtım yapan firmalarında kendilerine ait yazılımları bulunur. Yazılımlar aracılığıyla kullanıcı adı, şifre ve kişisel bilgiler sunucuda tutulur ve sanatçıya girmesi için bilgiler e-posta veya benzeri yollar ile verilir. Böylelikle sanatçı veya Label şirketleri müzik yüklemelerini kolayca yapabilir.

Müzik Dağıtım Login (Giriş) bilgilerine ulaşmak istediğinizde öncelikle (https://muzikdagitim.com/kayit/) URL üzerinden ilgili sayfaya ulaşmanız gerekecektir. Sayfa açıldığında ‘Kayıt Ol’ formuna ulaştıysanız, doğru yere geldiğiniz demektir. Bu alana sizden istenen bilgileri doldurup, kaydettikten sonra son olarak ‘Gönder’ tuşuna basarak, kullanıcı adı ve şifrenizin size gelmesini bekleyebilirsiniz. İşlemler doğru ise en kısa zaman teknik ekip size ulaşacak ve kolayca hesabınızı kullanacaksınız.

Onerpm Login (Giriş) bilgilerine ise web URL (https://dashboard.onerpm.com/login?r=%2F) üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu ekranı kullanmak istediğinizde eğer hesabınız daha önce tanımlı değilse (https://dashboard.onerpm.com/registration) bağlantıdan hesabınızı oluşturabiliyorsunuz. Hesap oluşturma ekranında e-posta ve şifrenizi yazdığınızda sizde gerekli olan bilgileri almak için e-posta onayı isteyecektir. Hesaplarınız hazır ise müziklerinizi yönetmek için Login kısmına tekrar gelip giriş yapabilirsiniz.

Müzik Dağıtım vs Onerpm Spotify For Artist Nasıl Kullanılır?

Spotify for Artist (Sanatçılar için Spotify) özelliği neredeyse her firma için kullanılabilir özelliktir. Spotify müzikleri listelerken sanatçılara aynı zamanda müziği yönetme hakkını vermektedir. Gerekli promosyon çalışmaları ile müziğinizi tanıtarak veya editöryal listeye girerek başarı şansınızı arttırmaktadır.

Müzik Dağıtım Spotify for artist için promosyon, tanıtım, özellik kullanımı, editöryal listeye girmek gibi çeşitli özellikler ile birlikte gelir. Çoğu firma yalnızca müzikleri Spotify veya benzeri platforma göndermek ile ilgilenirken, Müzik Dağıtım; Spotify için özelleştirilebilir içerikleri sanatçıya sunar. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 • Spotify mavi tik: Müzikleriniz Spotify hesabınızda yayınlandıktan sonra hayranlarınız doğrulanmış sanatçı veya mavi tik emojisi ile birlikte görmektedir.
 • Sanatçı erişimi: Spotify’a yüklenen şarkıların istenildiğinde sanatçı veya ekibi tarafından yönetmesi için sanatçı erişimi elde edilir.
 • Editöryal listeler: Algoritma veya bizzat editörler tarafından belirlenen müzikler, listeye alınır, böylelikle müzikler olduğundan daha fazla dinlencektir.
 • Promosyon veya tanıtımlar: İster direkt Spotify içi reklamlar isterseniz başka platformlarda Spotify reklamları yaparak hayranlarınızı arttırmanın yolunu yakalarsınız.

Onerpm Spotify for Artist için genel özellikler sunulsa da bunun nasıl gerçekleşeceği hakkında yeterli kaynak bulunmaz. Genellikle sanatçı erişimi hakkında yardım ettikleri veya destek sağladıkları bilinir. Diğer hizmetler söz konusu olduğunda firma bunu gizli yapmayı seçmektedir. Ancak Spotify hakkında genellikle profil düzenleme (resim ekleme, sanatçı seçimi, oynatma listesi vb.) konusunda kaynak sağlamaktadır.

Genel itibari ile Müzik Dağıtım vs Onerpm şirketlerin analizleri bu şekildedir. İnsanların Google’da yaptığı araştırmaları sonucunda elde etmek istedikleri soruların yanıtlarını verdik. Böylelikle uzun vadeli projelerde çalışmak istediğinizde arasından en iyisini seçme özgürlüğüne siz sahipsiniz. Ancak unutmamanız gerekir ki, müzikten başarılı olmak veya kalıcı olmak istediğinizde promosyon, tanıtım veya sizi öne çıkaracak bir müzik dağıtım şirketini tercih etmelisiniz.