Dünyanın hemen hemen her yerinde bulunan Orchard Music label şirketi Türkiye sınırları içerisinde bu yöntemler kullanılarak kurulabilmektedir.

Müzik şirketleri, dinleyiciye hitap eden müzikleri geniş kitlelere iletmeye sağlayan şirketlerdir. Sanatçının kitlesinin genişletmesi, kitle edinmesi, prestij sahibi olması gibi durumlarda bir plak şirketi ile çalışmak önemlidir.

Günümüzde Türkiye sınırları içerisinde plak şirketine ihtiyaç vardır ama bunu yapmanın yolunu bilmiyor olabilirsiniz. Türkiye sınırları içerisinde Orchard Music label şirketi kurmak için belirli bilgilere sahip olmanız gereklidir.

Müzik üreticileri, global bir sanatçı olmak istediklerinde bir noktada büyük çapta müzik dağıtım çatısı altında, şirketini kurmak isteyebilir. Bunu yapmanın amacı, iki farklı dalda ilerlemektir. Birincisi bağımsız bir müzisyen olarak kariyerine devam etmek, ikincisi ise güçlü plak şirketinde varlığını sürdürmektir.

Orchard Music Label Şirketi Nedir?

Orchard Music label şirketi

Orchard Music label şirketi, Amerika Birleşik Devletlerinde, medya, satış, pazarlama konusunda uzmanlaşmış, Sony Music’in yan kuruluşudur. 90’lı yıllarda New York’ta kurulmuş, 25 yıl boyunca müzik ve eğlence sektörüne hizmet vermektedir. Hizmet alanı dünya çapında olup, Türkiye sınırları içerisinde de ofisi bulunmaktadır.

Global düzeyde yerli ve yabancı müzisyenin Orchard çatısı altında label şirket faaliyetlerini sürdürmektedir. Müziğin yanında film endüstrisini de 1091 Media gibi katkıları bulunmuştur. Bir Orchard Music label şirketi kurmak için yasal koşullar, ücret tarifesi ve abonelik gibi işlemler gereklidir.

Orchard Music Label Şirketi ile Nasıl İletişime Geçilir: The Orchard Music Türkiye iletişim

Orchard Music label şirketi

Dünya çapında hizmet veren Orchard ile şarkılar, dijital platformlar veya Youtube ile yayınlamak mümkündür.

Orchard çatısı altında kendi markanızla ile yayınlamak istediğinizde aşağıdaki dijital platformlarda olduğuna emin olabilirsiniz:

 • Spotify
 • Deezer
 • Amazon Music
 • Tidal
 • Youtube

Köklü ve büyük şirketlerle çalışan Dijital dağıtım şirketini seçerseniz, bu ihtiyacınızı doğrudan çözebilirsiniz. Orchard Music Label şirketi, milyonlarca müşteriye hizmet etmektedir, o yüzden tüm bu müşterilerin önüne geçmeniz mümkün olacaktır.

Sadece Türkiye içerisinde internet e-postası veya diğer dijital haberleşme yolları ile başvuruların sonucu aylarca bekletilebilir. Fakat Müzik Dağıtım ile profesyonel çapta iş birliğinde olan müzisyenlerle çalıştığı için bu süre kısalabilir. Müzik dağıtım ile işbirlikleri güçlüdür ve kısa sürede plak şirketinizi açmanıza yardımcı olabiliriz.

Orchard Music label şirketi kurmak istiyorsanız kendilerine [email protected] mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Eğer siz de Orchard üzerinden Müzik Dağıtım hizmeti almak istiyorsanız Türkiye’de ekibi olan Müzik Dağıtım firmamız ile iletişime geçebilirsiniz. (Not: Bu hizmetten faydalanmak istiyorsanız; dağıtım gelirlerinizden komisyon kesilebilir.)

Orchard Music Label Şirketi Ücreti Nedir?

Orchard Music label şirketi

Dağıtım şirketleri söz konusu olduğunda aklınıza takılan birçok soru olabilir. Dağıtım şirketleri eser sahibi sanatçılar veya firmalar için abonelik ücreti, single başına ücret ve ekstra komisyonlar talep eder. Müzik Dağıtım seçtiğinizde ekstra ücretlere gerek duymadan en iyi hizmeti almak için sanatçıya uygun fiyat teklifinde bulunur.

Dijital platformlarda şarkılarını yayınlamak için Cdbaby, Tunecore gibi platformlar bulunmaktadır. Bu platformların destek sisteminin olmaması ve genel olarak çok fazla sayıda şarkı gönderimi  yapmaması nedeniyle her zaman kaliteli bir destek veremeyebilir.

The Orchard Music Türkiye Ne Yapar?

Günümüzde birçok platform, müziklerin dağıtımı için Spotify, Apple Music, Amazon Music, Tidal, Deezer, Youtube Music gibi müzik akış servislerine parça göndermektedir. Bunların her birine diğer anlamıyla dijital servis sağlayıcıları (DSP) denmektedir. Dijital servis sağlayıcıları, çeşitli müzik dağıtım şirketleri anlaşarak, müzisyenlerin veya diğer müzik ile uğraşan kişilerin oluşturulan müziklerin dağıtımını yapmaktadır.

Dijital servis sağlayıcıları, bu iş modelleri sayesinde dünya çapında ve belirli alandaki pazara odaklanmayı kolaylaştıran sistemler olmuştur. Sanatçılar, müziklerini The Orchard Music Disribution aracılığıyla göndererek, müzik akış servislerinden satış veya dinleme başına pay almaktadır. Bunu sağlayan birçok müzik dağıtım şirketi olmakla birlikte bu alanda Türkiye’de hizmet veren dağıtım şirketi de Orchard music label şirketidir.

The Orcharc Music label şirketi 1997 yılında Richard Gotterher ve Scott Cohen tarafından kurulduğu bu yana kadar birçok işe imza atmıştır. İlk günlerinde pazardaki sanatçıların müziklerini küresel izleyicilere satmak amacıyla kurulmuştu. Bu basit misyonla kurulsa da şimdi dünyanın birçok yerinde hizmet vermektedir.

Dünya çapındaki ofislerinden birisi de Türkiye’de bulunmaktadır. 2015 yılında Sony Music almasından beri fiziksel ve dijital dağıtımının öncüsü konumuna girmiştir. Sizde Orchard music label şirketi kurmak istiyorsanız, Müzik Dağıtım ile iletişime geçebilir, kariyerinize yön verebilirsiniz.

Orchard, pazarlama, senkronizasyon lisanslama, reklamcılık, videolardan para kazanma gibi dijital müzik dünyasının vazgeçilmezlerinden birisidir. Pek çok plak şirketinin birlikte çalışmak istediği telif hakkı toplama ve pek çok konuda dijital olması ile uzmanlaşmış firmadır. Gelişmiş bir sanatçı veya plak şirketlerine hizmet veren bir firma konumunda olmak istendiğinde Müzik Dağıtım iletişim kanallarından ulaşarak Orchard Music Label şirketinizi kurabilirsiniz.

1.Fiziksel Dağıtım

Müzik piyasasında fiziksel dağıtım, CD, Vinil, USB gibi çeşitli fizlksel araçların kullanılmasıdır. Fiziksel dağıtım eskisi gibi gelişmiş olmasa da şuanda ABD ve Avrupa ülkeleri halen daha tercih etmektedir. Özellikle araba kullananlar fiziksel taşıyıcılara ihtiyaç duyar ve listelerini o şekilde yapmaktadır.

Orchard music label şirketi ile fiziksel dağıtımı sağlayabilir, ister araba için CD isterseniz de mekanik dağıtım olarak baskı yapabilirsiniz. Çünkü Orchard şirketi fiziksel dağıtım için tüm koşulları desteklemektedir. Müzik kanallarından yanı sıra şirket, film ve video dağıtımını da destekleyerek, satışlarınızı arttırmaya da yardımcı olmaktadır.

Bu nedenle bir label şirketi kurmak istediğinizde Sony Music yan kuruluşu olan Orchard music label şirketini tercih edin. Orchard benzeri label şirketi kurmak istediğinizde uzman ekibi bulunan Müzik Dağıtım firması kuruluş aşamalarında rehberlik edecek, süreçlerde yardımcı olacaktır.

2. Dijital Müzik Dağıtım

Dijital müzik dağıtım, Spotify, Apple Music, Amazon Music, Tidal, Deezer, Fizy gibi dijital servis sağlayıcılarına dijital olarak gönderilen sistemlerdir. Bu sistemlerde dünya çapındaki birçok kullanıcıya ulaşılarak, hayran kitlesi elde etmek kolay olmaktadır. The Orchard Music şirketi de küresel olarak müzik akış servislerine dağıtımını sağlamaktadır.

Orchard Music Label şirketi kurduğunuzda Sony Music’in beraberinde olduğu küresel çaptaki birçok pazara hakim olma gücünü elde edeceksiniz. Böylelikle hizmetleriniz sadece Türkiye’de değil birçok bölgeye hitap edecektir. Label şirketi kurmak artık eskisi gibi zor değil, Müzik Dağıtım ile bunu basitleştirebilirsiniz.

Orchard Music şirketi küresel olarak dijital servis sağlayıcılarla ile çalışmasının sebebi, uzman toplayıcı olarak bilinmesidir. Temelde bu, herhangi bir sanatçıya ihtiyaç duymadan direkt olarak küratörlük yaptıkları anlamına gelir. Bir müziğin öne çıkması gerekiyorsa, uzman ekibi sayesinde bunu yapabileceklerdir.

3. Gelişmiş Teknoloji

The Orchard, bağımsız sanatçılar, müzisyenler, müzik üreticileri (producers), label şirketlerinin vazgeçilmez özellikleri ile bilinmektedir. Bunun en büyük nedeni kullanıcı dostu ve kaliteli teknolojilerden bazılarına ev sahipliği yapmasıdır. The Orchard Workstation (The Orchard iş istasyonu) ile çalışan müzisyenler, içeriklerin nasıl performans gösterdiklerini görebilmektedir. Ayrıca eserlerinin pazarlama araçların ile kolayca yönetilebilmektedir.

The Orchard Music label şirketi kurduğunuzda sanatçılar ve müzisyenler için tüm hizmetlere erişilebilir ürünlere de ulaşılabilmektedir. Bu teknolojiler genellikle özel açılış sayfaları, videoları bir araya getirme özelliği,  özelleştirilmiş reklamlar gibi kampanya yapmanıza olanak tanıyacaktır. Böylelikle kitlelere belirli bölgeler için daha rahat ulaşabilir ve müziklerinizi geliştirebilirsiniz.

Gelişmiş teknolojilerine bir örnek ise sanatçıların sosyal trendlerini takip etmesine olanak tanıyan özelliktir. Bu özelliği kullanarak sanatçı hayranları ile etkileşim kurmayı sağlamaktadır. Ayrıca gerçek zamanlı çalma listesi, akış performansı, sosyal medya kullanımı gibi ek özellikler ile gelen OrchardGo uygulaması bulunmaktadır.

Sizde Orchard Music label şirketi kurmak ve bu özelliklere erişmek istiyorsanız, Müzik Dağıtım ile iletişime geçebilirsiniz.

4. Pazarlama Araçları ve Reklamlar

Müzik üretilirken belirli araçlardan faydalanarak (edit, mix, master vb.) eserler oluşturulmaktadır. Aynı şekilde müziklerin kitlelere ulaştırmak ve sanatçı hayranlarına etkileşime girmek için pazarlama araçlarına ihtiyaç duyulur. Pazarlama araçları ne kadar işlevsel olursa, reklamlar o denli güçlü olacaktır.

The Orchard Music label şirketi kurduğunuzda platformun size sağladığı pazarlama araçları ve reklamları kullanma imkanı tanınacaktır. Böylelikle bünyenize kattığınız, sanatçı ve müzisyenlere daha iyi hizmet etme şansınızı arttıracaktır. Orchard, sanatçılar için müziğin geniş kitlelere yaymak için bir dizi ek özellikler ile gelmektedir. Buna uygun olarak sanatçı kontrolü ve sayfalarının yönetimi için reklam kampanyaları sunar.

Sizde The Orchard Türkiye bünyesine katılmak istiyorsanız ve Orchard Music Label şirketi sahibi olmak istiyorsanız, Müzik Dağıtım ile iletişime geçebilirsiniz. Müzik Dağıtım, Orchard şirket kurulumu için tüm aşama ve bilgilere sahiptir ve size rehber olacaktır.

The Orchard Music Fiyat

Label şirketi kurmak istediğinizde tercihinizi Orchard Music’ten yana kullanmak isteyenler, The Orchard Music fiyat bilgisini merak etmektedir. Hizmet maliyetleri açısında tercih edilen şirketlerin arasına giren Orchard, dağıtımcılarda olduğu gibi genelde iki tip fiyatlandırmaya sahiptir. Müzisyenler, bağımsız sanatçılar, müzik üreticileri ve benzeri meslek grupları çalışmak istediklerinde herhangi bir peşin ücret almamaktadır.

Peşin ücret almamakla birlikte bunun yerine bireysel anlaşmaya dayalı işlemler yapmaktadır. Bu işlemler, sözleşmeye bağlı olarak satış gelirleri üzerinden %15 ile %20 kesinti olmaktadır. Bu fiyat yüksek görülebilir ancak Sony Music şirketinin yan kuruluşu olduğundan sağladığı tanıtım araçları daha etkili olacaktır.

Çoğu müzik dağıtımcısı satış gelirleri üzerinden belirli komisyonlar alır ve eserleri öyle dağıtmaktadır. Bazı dağıtımcılar ise eser dağıtımı söz konusu olduğunda kullanıcılara aylık veya yıllık şekilde paket satarak, %0 komisyonlu dağıtım yapmaktadır. The Orchard label şirketi kurmak istediğinizde de bu kesintilerden haberdar olmanız önemli olmaktadır.

Orchard music label şirketi kurduğunuzda dijital müzik dağıtım satış gelirlerinde sanatçılarınız olduğunda yaklaşık olarak %15 kesinti olmaktadır. Fiziksel satışlarda bu oran değişerek %25 olmaktadır. Ancak daha düşük komisyon sağlamak şirket ile anlaşmanıza bağlı olacaktır. Bu yüzden Orchard music label şirketi kurmak istediğinizde bugünden Müzik Dağıtım şirketi ile iletişime geçiniz.

The Orchard Music Ekşi: The Orchard Üye Ol

The Orchard Music Ekşi sözlükte popüler olması, 2015 yılında Sony Music bünyesine dahil edilmesi ile açıklanabilmektedir. Sony Music’in yan kuruluşu olması ile birlikte hem fiziksel hem de dijital olarak dağıtım yapmanıza olanak tanıyan şirkettir. Uluslararası şirketlerin arasında olması küresel çapta müzik dağıtımı yapmanıza ve belirli bölgelere hitap etmenizi kolaylaştıracaktır.

Orchard Music label şirketi kurmaya karar verdiğinizde platformun sağladığı gelişmiş teknolojilere erişiminiz kolaylaşacaktır. Sanatçı hayran kitleleri, trend sosyal medya sistemleri, tanıtım araçları, playlist çalma listeleri gibi gelişmiş özellikleri bilinmektedir.

The Orchard şirketine üye olmak istediğinizde veya bir label şirketi kurmak istediğinizde Müzik Dağıtım iletişim adresinden (The Orchard Music Türkiye iletişim için); 0 850 304 6767 numaralı müşteri hizmetlerinden ve [email protected] e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

Orchard Music Label Şirketi Kurduktan Sonra Youtube Telif Hakkı Talepleri Nasıl Alınır?

Youtube, video kaynaklarının olduğu ve müziklerin paylaşıldığı platformdur. Youtube var olan içeriklerin yaklaşık yüzde 50’si müziklerden gelen telif hakkı ödemelerinden gelmektedir. Bu yüzden Youtube’a yüklediğiniz müziklerden Orchard music label şirketi kurduğunuzda faydalanacağınız ve yöneteceğiniz kaynaklardan biri olacaktır.

Orchard music label şirketinin Müzik Dağıtım aracılığıyla kurduktan sonra The Orchard’a ait müzik, film, lisanslı içerik barındırdığınıza dair bildirim aldığınızda yapmanız gereken adımlar olacaktır. Bunları gerekli kriterler ve adımlar sayesinde uyguladığınızda sorunlarınızı çözmüş olacaksınız. Bu nedenle takip eden listeyi adım adım incelerseniz, sorularınızın da tam yanıtını bulabileceksiniz.

Not: The Orchard Music label şirketi kurduğunuzda hiçbir şekilde dava etme gibi durumlar yaşanmamakta olup, her bilgi video veya içeriklerin kaldırılmasını önlemek için vardır.

Youtube içerik kimliği sistemi, video’da var olan işitsel ve görsel bileşenleri inceler ve varsa telif hakkı sahibine bildirimde bulunulur. Bu genel olarak lisanslanan içerik The Orchard music label şirketine veya başka bir dağıtımcıya ait ise lisanslı içerik eşleşme bildirimi alırsınız. Bu gerçekleştiğinde Content ID içeren bir video içeriğinin; başka bir video’daki müzikle eşleştiğini gösterir.

Youtube Content ID sistemi, telif hakkı sahiplerini belirlemek, içerikleri tanımlamak ve yönetmek için oluşturulmuş platform kodudur. Algoritma yaptığı analizler sonucu, izinsiz kullanım sonucu eşleşme tespit ettiğinde çoğu zaman telif hakkı sahibine uyarmadan otomatik olarak içeriği silmektedir. Yalnız bazı durumlarda telif hakkı sahibine bildirim göndererek, yapması gereken adımları telif hakkı sahibinin yapmasını istemektedir.

Youtube’a yüklenene tüm içerikler, belirli algoritma yapısından geçerek yayınlanmaktadır. Youtube Content ID içeren bir videodaki görseller ile işitsel ögeler, dosya veri tabanına karşı taranmaktadır. Bu sayede Content ID, videolardaki bir dosyanın eşleşme durumunda içerik sahibi tarafından seçilen politikayı uygular veya içerik sahibine bildirim gönderir.

Bilgi Almak İstediğinizde Yapmanız Gerekenler Nelerdir?

Youtube telif hakkı merkezi, hak taleplerinin ve süreçler ile bilgi almak istediklerinde uğradıkları yerdir. Bu nedenle telif hakkı sebebiyle bir içerik tespit edildiğinde daha fazla bilgiye erişmek için bu yeri kullanabilirsiniz. Sizin için aşağıda bunu nasıl yapacağınıza dair bilgilere verdik, onları adım adım uygulayabilirsiniz.

Youtube ana sayfanıza ulaştığınızda ‘Profil’ kısmına tıklamanız ardından paylaşılan videonun hemen yanı başında © simgesini fark etmiş olabilirsiniz. Bu simge tam olarak Video yöneticisi altında var olan bir videounun hemen yan tarafında bulunan bir simgedir. Bu simgeyi bulduğunuzda ‘Telif hakkıyla korunan içerik içerir’ kısmına tıklayarak aşağıdaki adımları uygulayın:

 • Video yöneticisi ekranından, ‘Telif hakkıyla korunan içerik içerir’ kısmına tıkladığınızda bir ekran açılacaktır.
 • Açılan ekranda hak talebi, içerik eşleşmesi, davacı tarafından izlenen politikalar, hak talebinden bulunanların isimlerini göreceksiniz.
 • Çıkan sayfanın hemen altında bulunan ‘Detaylar’ kısmında ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Youtube Content ID için diğer bilgi kaynağına ulaşmak için Youtube Mcn ve Content ID sayfasından göz atabilirsiniz. Bu içerik özellikle Content ID’nin işlev ve özelliklerini anlatan yararlı bir kaynaktır.

Youtube’da telif hakkı nedenlerini ve durumunuzu inceledikten sonra Youtube yardım merkezinde olan ‘Content ID hak talebi nedir’ sayfasından aşağıdaki önerileri deneyebilirsiniz:

 • Müzik kaldırma işlemi: Bir kullanıcı, videodaki herhangi bir parça için hak talebinde bulunduysa, en iyi ihtimalle içeriği kaldırmaktır. Çoğu zaman video içerisinde geçen 5 saniyeden uzun parçalar telif yemektedir. Bunun önüne geçmek için var olan videodaki müziği silebilir, düzenleyebilir ve maksimum 5 saniye olarak hazırlayabilirsiniz.
 • Hiçbir şey yapmamak: Bu kullanıcılara sunulan hiçbir şey yapmama durumu tüm videolar için geçerli olan bir seçenektir. Eğer biri sizin kullandığınız parçayı kendi videosunda kullandıysa ve otomatik kaldırılmadıysa içerik için hak talebinde bulunmama seçeneğiniz olacaktır. Aynı şekilde biri videonuz için hak talebinde bulunduysa bildirimi kabul etmiyorsanız, hiçbir şey yapmamayı tercih edebilirsiniz.
 • Müzik düzenleme işlemi: Yüklediğiniz videoda bir kullanıcı hak talebinde bulunduysa en iyi seçenek müziği düzenlemektir. Youtube’da düzenlenen müzikler 5 saniye geçmedikçe telif yememektedir. Bu nedenle 5 saniyeden uzun olan lisanslı müzik türü var ise videodaki müziği (Youtube ücretsiz ses kitaplığından) değiştirebilirsiniz. Bu aynı zamanda sizin parçanızı başka içerik üreticisi kullandığında da geçerli olacaktır.
 • Telif hakkı talebine itiraz etmek: Bazı durumlarda içerik üreticisine yönelik asılsız iddialar olabilmektedir. Bu nedenle kullandığınız müziğin gerekli izin koşulları sağladığınızda / sizin tarafından müzik ise / ücretsiz müzik kitaplığından elde edildiyse duruma itiraz edebilirsiniz. Hak talebine itiraz etmek için gerekli izin, haklara sahip olmak, itiraz nedenin asıl kaynağını oluşturuyorsa bunu yapın.

Yapılması Gereken Diğer Koşullar Nelerdir?

Youtube kaynakları ve yardım merkezi Orchard label şirketi kurduktan sonra videolarınızda var olan hak taleplerinizin itiraz etme süreci bazı durumlarda yeterli olmamaktadır. Yeterli olmadığı durumlarda sorunuz olduğunda Youtube soru-cevap alanlarını ziyaret etmenizde fayda vardır. Youtube kaynakları yeterli olmadığında birçok kullanıcı, ‘Youtube Answer’ alanında şikayetlerini dile getirmektedir.

Orchard label şirketi kurulduktan sonra Youtube ile ilgili telif hakkı talepleri bazı durumlarda oluşabilir ve bu kaynakları inceleyerek önceden bilgi alabilirsiniz. Bu nedenle sizlere videoda var olan hak taleplerinin nasıl itiraz edileceğini ve hak taleplerinin hangi durumlarda geçersiz olacağını dile getirdik. Youtube ve diğer platformlardaki yapmanız gereken adımları öğrenmek için Blog sayfasındaki içeriklere göz atabilirsiniz.

Not: Telif hak talepleri veya daha fazla bilgiye ulaşmak istediğinizde ‘Telif hakları hakında daha fazla bilgi’ bölümünün altındaki ‘Sık sorulan Sorular’ bölümünü mutlaka ziyaret ediniz.

Telif Hakkı Talebi Durumuna İtiraz Etmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Youtube’da bir telif hakkı talebine itiraz etmeden önce dikkat edilmesi gereken bazı koşullar bulunmaktadır. Öncelikle çeşitli nedenler olduğu unutulmamalı ve bu nedenlerin taleplerinizle ne kadar geçerli olup olmadığında emin olmak gereklidir. Bunun için Youtube destek servisinde olan; Youtube Adil kullanım kılavuzu ve kamu malı gibi sayfalarını dikkatlice okumanız gerekli olacaktır.

Youtube’da var olan müziğin gerçek hak sahibi siz olmadığız durumlarda veya aksi halde istekleriniz dikkate alınmayacaktır. Doğru haklara sahip olduğunuza emin olmak için bir şarkının münhasır hakları ve video içeriğinin lisanslandığına dikkat ediniz. Eğer bu konuda yanlış olduğunu düşünüyorsanız, eşleşmelerin yanlış olması durumunda itiraz etmeniz gerekecektir.

Not: Bu adımların doğru yapılmadığı takdirde diğer hak sahiplerinin videonuz veya sizin tarafınıza karşı işlem yapmasına yol açabilmektedir.

Orchard label şirketi kurduktan sonra bu sorun ile ilgili olarak Youtube Telif hakları sorun gidericisini kullanarak ihtiyacınız olan araçlara ulaşabilirsiniz. Bu, sorularınız için ekstra kaynak aracı olmakla birlikte çoğu durumda Orchard label şirketi kuranların bilgi almakta faydalandığı sayfalardan birisidir.

Youtube için paylaşılan tüm kaynakları incelediğinizde halen daha hak talebinizin geçersiz olduğuna inanıyorsanız, belirli soruları yanıtlayarak Youtube anlaşmazlık formunu doldurmanız gerekecektir. Bu durumda sorun yaşamamanız için Müzik Dağıtım ile iletişime geçebilirsiniz. Doldurulacak alanlar kapsamlı olabileceğinde doğru doldurulması önemli olmaktadır. Böylelikle anlaşmazlıklarınızı Orchard label şirketi kurduktan sonra yaşayacağınız, tüm önlemleri almış olursunuz.