Youtube sanatçı kanalı ile hayran kitlenizi tek bir yerden kontrol edin ve yönetin. Sanatçı kanalı nasıl açılacağını bilmiyorsanız, kılavuzumuzu takip edebilirsiniz.

Youtube’da sanatçı kanalına sahip olmak istendiğinde bir takım özellikleri yerine getirmeniz gerekmektedir. Youtube sanatçı kanalı istenildiğinde tüm aboneler tek bir varlıktan kontrol edilmesi sağlanmaktadır.

Youtube’da sanatçı kanalı başvurusu yapmak için aranan en önemli özellik en az 3 adet albüm/single’ınızın Müzik Dağıtım hizmeti ile yayınlanmış olması gerekmektedir. Siz de youtube’da sanatçı kanalı başvurusunda bulunmak istiyorsanız hemen ücretsiz kayıt olabilir ve panelimizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

3 adet albümünüzü dijital platformlara gönderdikten sonra panelinizde bulunan “Başvurularım —> Youtube sanatçı kanalı başvurusu” adımlarını takip ederek başvuruda bulunabilirsiniz.

Önemli not: Firmamız başvuruda bulunan aracı partner şirket olup başvuru sonuçları tamamen youtube temsilcilerine aittir.)

YouTube Doğrulanmış Sanatçı Kanalı’nın avantajları Nelerdir?

 

Sanatçılar için özel olarak kullanılan Analiz dahil olmak üzere Youtube, sanatçılara yönelik farklı içerikleri yönetme gibi araçlar sunmaktadır.

Youtube sanatçı kanalı oluşturmanın sonucunda kazanılan bazı avantajlar bulunmaktadır:

 • Düzenlenen içerik: Herhangi bir içerik, müzik şirketinden gelse bile otomatik olarak bir albüm alanına dahil edilir. Resmi müzik videoları, otomatik olarak eklenen albüm bölümünde yeni bir oynatma listesi eklenerek yapılır. Bu alanda oluşturulan müzik veya müzik bölümlerini, müzik kanalınıza taşıyabilir, silebilir ve değiştirebilirsiniz.
 • Tek dijital varlık: Youtube’da oluşturulan bir video hesabı herkes tarafından oluşturulabilir ve genelde herhangi bir resmi belge istenmez. Youtube sanatçı hesabı ise tek varlıktır, benzersizdir ve hayranlar ile etkileşime geçilebilen resmi bir kanaldır. Youtube Music ile toplanan listeleri tek varlığınız üzerinden kontrol edebilir ve düzenleyebilirsiniz.
 • Sanatçılar için Analiz: Resmi sanatçı kanalına yüklenen, plak şirketi tarafından yüklene veya VEVO tarafından yüklenen videolar için Youtube, özel veri kullanır. Youtube aynı zamanda diğer kanallardaki videolar ile kısa videoları da gözlemlenebilen performans araçları sunan bütünsel analizler sunmaktadır.
 • Tanıtım: Resmi sanatçı kanalı hesabını kullanarak, dikkate değer içerikler paylaşılabilmektedir. Ayrıca ürün ve hizmet tanıtımları için konser, bilet satışı gibi öne çıkan gönderiler oluşturmak için sizlere ek avantajlar sunar.

Müzik Dağıtım olarak Youtube sanatçı kanalı başvuru hizmeti sunmaktayız. 7/24 aktif olan teknik destek ekibi ile iletişime geçebilir, zor açılan sanatçı hesabını uzman ekibimiz ile kolaylaştırabiliriz. Müzik Dağıtım ayrıca müziğin dağıtımını, telif haklarının korunması gibi bir takım özelliklerle birlikte gelir. Bunun gibi birçok özelliği tek bir platformdan kullanmak isterseniz, bizimle bir an önce iletişime geçebilirsiniz.

YouTube Sanatçı Kanalı (Oac) Nedir?

Youtube sanatçı kanalı

Youtube sanatçı kanalı, milyonlarca takipçiye tek bir adresten kontrol edilebilen, Youtube Music uygulamasına bağlı bir kanaldır. Youtube Müzik dahil olmak üzere birçok Youtube hesabı üzerinde tam kontrol sağlanır. Dünya ile etkileşime geçmenin ve hayran kitlesi oluşturmanın etkili yollarından birisidir.

Youtube sanatçı kanalı, bir müzik şirketine bağlı veya bağımsız olarak yönetebilen özellikler ile birlikte gelmektedir. Bunlara ek olarak Youtube sanatçı kanalı başvuru yapıldığında, hesabınıza özel bazı avantajlar sağlanmaktadır.

1. Youtube Shorts

Youtube sanatçıların, cep telefonları üzerinden kısa videolar çekmeyi sağlayan araçlar sunulmaktadır. Normal Youtube Shorts hesabına göre daha fazla etkileşim sağlanır. Sanatçı hesabında paylaşılan kısa videolar veya Shorts ile kullanıcılar tarafından müziklerin keşfedilmesi kolaylaşır. Keşfedilmesinin yanı sıra, takipçilerle bağlantı kurmak, müzik tanıtımı için de yenir bir yöntem sunmaktadır.

2. Canlı Yayın

Youtube sanatçı kanalı aracılığıyla, takipçiler, hayran kitlesi için kamera arkası görüntüler sunulabilmektedir. Canlı yayın ile aynı zamanda gerçek zamanlı duyuru yapılabilir ve milyonlara ulaşmanın etkili bir yolu olabilmektedir. Canlı yayın özelliğini kullanmak basittir, tek bir dokunuş ile takipçilerinizin size eşlik etmesini sağlayabilirsiniz.

3. Takipçiler

Youtube sanatçı kanalı oluşturulduğunda önemli olan takipçiler ile bağlantı kurabilmeyi başarabilmektir. Youtube, topluluk kuralları uyarınca videoları öne çıkarmak için çeşitli algoritmalar kullanmaktadır. Youtube, sanatçılar için oluşturulan kanal aracılığıyla milyonlarca takipçi ile etkileşime geçerek, müziğin etkisini arttıran benzersiz yollar sunmaktadır.

Youtube, topluluk kurallarına uygun olarak kullanılan metin, GIF, video, resim, canlı yayınlar ve diğer ögeler kullanarak hayran kitlesi elde etmenin önünü açmaktadır. Sanatçı kanalı sahip olan bir hesap, tek varlıktır ve özel mesajları, jenerikte yer alan videolar gibi ek özellikleri görmenizi sağlamaktadır.

4. Turneler

Youtube sanatçı kanalı kullanmak turneler hakkında takipçilerinize haber vermenin etkili bir yoludur. Canlı yayın, gönderi paylaşma veya canlı müzik seçeneği ile turneler hakkında takipçilerinize bilgi verebilirsiniz. Sanatçı kanalı ile turne tarihi ile öne çıkan özellikler gelmektedir. Böylelikle sayfalarınızda öne çıkararak turne için bilet satışı yapmak artık daha kolaydır.

YouTube Sanatçı Hesabı Nasıl Açılır?

Youtube sanatçı kanalı

Youtube sanatçı hesabı açmak istenildiğinde Müzik Dağıtım gibi şirketlerle birlikte çalışabilir veya ön koşulları sağlamanız gerekmektedir. Youtube, resmi sanatçı kanallar için uygunluk şartı ile birlikte topluluk kuralları dahil olmak üzere bazı ölçütler istemektedir. Bu ölçütlere yakından bakılacak olursa;

 • Youtube kanalı, topluluk kuralları, telif hakları ve hizmet şartları politikalarına uygun olması istenmektedir.
 • Youtube üzerinde bir müzik dağıtımcı, müzik şirketi tarafında en az 1 resmi parça veya albüm olması istenmektedir.
 • Grup veya sanatçı için Youtube kanalının gerçek sahibi olmak veya kanalı yönettiğine dair belgeler istemektedir.
 • Youtube kanalının, iş ortağı yöneticisi olan bir müzik şirketi ağının parçası olmak.
 • Müziğin, Youtube hizmetler dizini içerisinde geçen Müzik iş ortakları için bir müziğin dağılması istenmektedir.
 • Youtube iş ortağı programı üye olmak ve iş ortağı yöneticisi ile çalışmak.

Youtube sanatçı kanalı oluşturulduğunda topluluk kurallarına uyulması gerekmektedir. Telif haklarından dolayı kanalınız ihlal edilirse kapatılabilmektedir. Kanalın topluluk kurallarına hakim olması ve bu alanı yönetmesi önemlidir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da resmi sanatçı kanalları, standart kanallar gibi sınırlı özellik barındırması topluluk kurallarına aykırı olabilir. Program ölçütleriniz Youtube tarafından karşılanırsa, mevcut içerikleriniz resmi sanatçı kanalında kullanılmaya devam edilir.

Bunun gibi politikaları yönetme zorlanıyorsanız, Müzik Dağıtım şirketini tercih edebilirsiniz. Sadece müziğe odaklanmanızı ve diğer tüm şartları yönetmeyi teklif ediyoruz. Youtube resmi sanatçı kanalı güncel olması istenmektedir, tüm içeriklerinizi tek bir panel üzerinden kontrol edebilir veya sizlere başvuru esnasında danışmanlık sağlayabiliriz.

YouTube Müzik Kanalı Nasıl Büyür?

Youtube sanatçı kanalı

Youtube sanatçı kanalı oluşturulduğunda içerik üretici veya sanatçılarında bazıları, Youtube tarafından öne çıkarmaktadır. Youtube müzik kanalı olarak resmi bir sanatçı hesabınız varsa tüm dünya ile paylaşılabilmektedir. Böylece sanatçılar için çeşitliliği arttırmada ve hayran kitlesi elde etmenin önünü açmaktadır.

Yotube sanatçı kanalı ve içerik üreticileri aşağıdaki trendler ile öne çıkarmaktadır:

 • Yıldızı parlayan sanatçı: Müzik sanatçının her hafta gündeme gelen bir parçası hayran kitleye gösterilmektedir.
 • Yıldızı parlayan içerik üreticisi: Müzik dışı olan Youtube kanalı videoları her hafta gündeme taşınmak için öne çıkarılmaktadır.

Trendlere girilen videolar için sanatçılarda rozet görünmektedir. 24 saat boyunca trendlere girenlere Yıldızı parlayan sanatçı rozeti gösterilir. Böylelikle kısa zamanda Youtube’da popüler olabilir, hayran kitlesi kazanabilirsiniz. Bu özellik, sınırlı ülkelerde olup Türkiye’de resmi olarak bulunmaktadır.

Youtube yıldızı parlayan sanatçı rozeti aldığınızda bir e-posta hesabınız varsa, Youtube tarafından bildirim alırsınız. Ayrıca mümkün olduğunda Youtube ekibi Twitter hesabı üzerinden trend olmuş sanatçıları kutlamaktadır. Twitter hesabınız varsa bu, ekstra takipçi elde etmenin etkin bir yoludur.

Müziğinizi trendlere girmesini istiyorsanız, Müzik Dağıtım Youtube sanatçı kanalı başvuru servisimizi denemek isteyebilirsiniz. Paketlerimizi seçen her müşteri için özel haklar tanıyoruz ve 7/24 destek sağlıyoruz. Youtube sanatçı kanalı hesabı çeşitli özelliklerle ile birlikte gelir. Bunun gibi birçok özelliği yönetmek ve sürdürülebilir müzik kanalına sahip olmak istiyorsanız, Müzik Dağıtım ile bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Youtube Sanatçı Kanalı Hangi Bölümlerden Oluşur?

Resmi sanatçı kanalı bölümleri, hayran kitleye ulaşmak isteyen tüm sanatçı ve müzisyenler içindir. Eğer kanalınızı büyütmek istiyorsanız, bu bölümlerin nasıl çalıştığını bilmelisiniz. Resmi sanatçı kanalları içeriğinizin düzenlenmesi için bir dizi özellik sunmaktadır.

Resmi sanatçı kanalında var olan özellikler, standart Youtube hesabı ile birlikte gelir. Böylelikle hesap, hem iş otakları hem de Youtube MCN’ler için kullanılabilir. Youtube MCN terimini ilk defa duyuyorsanız, Youtube hesabınızı üçüncü taraf şirketleri tarafından yönetilmesidir. Müzik Dağıtım’da Youtube MCN hizmeti ile sanatçıların kitlelerini büyütmektedir.

Youtube sanatçı kanalı aşağıdaki gibi bölümlerden oluşur:

 • Resmi müzik alanı
 • Öne çıkan video alanı
 • Özelleştirilebilir alanlar
 • Albümler

Resmi Müzik Alanı Size Neleri Sağlar?

Resmi müzik alanı, standart hesaplardan farklı olarak, müziğinizi listelemeyi ve hayran kitleniz tarafından görülmesini sağlar. Youtube’a bir müzik dağıtım şirketi aracılığıyla paylaşılan müzikler sanatçı kanalınızda görünecektir. Bu görüntülenen videolar, Youtube algoritması tarafından otomatik olarak oluşturulur.

Ayrıca Youtube, Sanatçı kanallarına ek olarak paylaşılan her müzik videosunun altına ‘Youtube tarafından otomatik oluşturuldu’ etiketini ekler. Müzik Dağıtım şirketi ise resmi müzik alanındaki videoların altına telif hakkı içeren bilgiler ekler. Youtube Content ID aldığınızda ise başka kanallarda izinsiz paylaşım yapıldığında korunmuş veya paylaşılan videolardan gelir elde edersiniz.

Resmi müzik alanı, aşağıdaki kriterlere göre sıralanır veya düzenlenir:

 • Popülerlik
 • Video türü
 • Yükleme tarihi

Öne Çıkan Video Alanı Youtube Sanatçı Kanalında Nasıl Kullanılır?

Youtube standart içerik üreticilerinde olmayan ve yalnızca resmi sanatçı kanallarında olan özelliklerinden birisi de öne çıkan video alanıdır. Her ne kadar standart içerik üreticilerinde bu alan benzer olsa da resmi sanatçı kanalında abone veya takipçi hızlı kazanmaktadır.

Resmi sanatçı kanalı olduğunuzda ve hesabınız onaylandığında tik alırsınız. Bu etiket, müziğinizi paylaştığınızdan ve yayınlandığı itibaren kalıcı olur. Resmi sanatçı kanalında dilediğiniz videoya erişebilir ve sizin yüklemediğiniz öne çıkanları bile kullanabilirsiniz.

Öne çıkan video alanı Youtube sanatçı kanalında aşağıdaki gibi kullanıldığında etkili sonuç alır:

 • Yeni ziyaretçilere özel video oluşturmak
 • Takipçiler veya Katıl kullanan kişilere özel videolar eklemek
 • Her video yüklemesinde o alanı güncel tutmak

Özelleştirilebilir Alanlar Nelerdir?

Youtube, sanatçı kimliğe sahip kişilere birçok özellik sunar. Bunlardan birisi de her sanatçının kullanabileceği özelleştirilebilir alanlardır. Özelleştirilebilir alanlar albüm veya single videoları kendi isteğinizi düzenlemeyi sağlar.

Youtube sanatçı kanalı için özelleştirilebilir alanlar aşağıdaki gibidir:

 • Resmi müzik: Dağıtım şirketleri tarafından gönderilen ve algoritma tarafından otomatik oluşturulan müziklerdir ve yalnızca resmi sanatçı kanalında görülmektedir.
 • Albümler: Resmi sanatçı kanalında profil alanında görünür ve videolarının altında ‘otomatik oluşturuldu’ etiketi eklidir.

Not: Youtube sanatçı kanalında özelleştirilebilir alanları kullanmak için; albümler ve resmi müzik bölümlerinin altında seçtiğiniz herhangi bir oynatma listesi ekleyebilirsiniz.

Albümler Youtube Resmi Sanatçı Kanalında Nasıl Eklenir?

Youtube sanatçı kanalında müzik eklemek veya albümünüzü yayınlamak istediğinizde bir dağıtım şirketi ile anlaşmalısınız. Müziğinizi yükleyip ve dağıtmanızın ardından seçili olan müzik akış servisi (DSP) Youtube ise müziğiniz kanalınızda otomatik video olarak oluşacaktır.

Müzik yüklerken albüm veya single parça olup olmadığı kontrol edilmelidir. Aksi halde Youtube, müzikleri ayrı albümler şeklinde sıralayacaktır. Albümler Youtube sanatçı kanalınızda genellikle eskiden yeniye doğru sıralanır. Fakat bu işlemi isteğinize yönelik veya geri dönen abonelerinize göre düzenleyebilirsiniz.

Albüm veya single parçalarınızı yüklemek için bir şirket arıyorsanız, Müzik Dağıtım’ı seçin. Müzik Dağıtım; Youtube yanında 100’den fazla müzik akış servislerine müziğinizi dağıtan bir şirkettir. Müziklerinizden %100 gelir ve aynı zamanda yüksek kazançlar elde etmek istiyorsanız, hemen şimdi hesap oluşturabilirsiniz. Özelleştirilebilir alanlar sayesinde müziğinizi yönetmeniz için ücretsiz platform sunulur ve albüm, single gibi parçalarınızı kolayca yükleyebilirsiniz.

Youtube Sanatçı Kanalı Avatarı Nasıl Ayarlanır?

Youtube sanatçı kanalı kişisel olarak veya bir VEVO kanalı tarafından kullanılabilmektedir. Sanatçı kanalı tek başına düzenlemek yeterli olmayacaktır. Kişisel olarak kullanmak isteseniz bile markanız için yeterli büyüme elde edemeyebilirsiniz. Bu nedenle marka bilincini arttırmak takipçi, abone veya hayran kitlesi ile birlikte önemli olacaktır.

Youtube sanatçı kanalı, hayran kitleleri yönlendirmek veya yönetmek için sanatçı avatarı özelliği sunar. Youtube resmi sanatçı kanalınızda ilgi çekici görseliniz olduğunda şarkılarınızı kitlelere ulaştırmak kolaylaşacaktır.

Şöyle düşünün; şarkınızı beğenen bir hayranınız olduğunda mutlaka kanalınızı ziyaret edecektir. Profilinizi özelleştirilebilir hale getirip ilgi çekici yaparsanız, birçok hayranınız sıkı takipçiniz olacaktır. Youtube sanatçı kanalı bu nedenle önemli olacaktır.

Youtube sanatçı kanalında avatarlarınızı aşağıdaki gibi gösterebilirsiniz:

 • Sahipli kanal: Kişisel olarak başvuru yaptığınız ve yalnızca tek sanatçıya ait olan sahipli kanaldır. Youtube resmi sanatçı kanalında var olan tüm özellikleri kullanabilirsiniz ancak tüm başvuruları kendi yapmanız halinde tüm sorumluluklar size ait olacaktır.
 • Yönetilen kanal: Bir Youtube resmi sanatçı kanalını üçüncü taraf şirketler veya Youtube MCN hizmet sağlayıcıların yönetimine verilen sahipli kanaldır. Youtube sanatçı kanalını promosyon çalışması, avatar düzenleme, biyografi düzenleme gibi özelliklerin kullanımını bir şirketin yönetimine verebilirsiniz. Böylelikle promosyon çalışmalarına ayrıca uğraşmanıza gerek kalmayacaktır.
 • VEVO kanalı: Sahipli veya yönetilen kanala ait değilseniz, VEVO tarafından gösterilen avatarınız tüm profilinizde görünecektir. Eğer sizinde VEVO kanalında çekilen videonuzun bulunmasını istiyorsanız, Müzik Dağıtımla iletişime geçerek tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Not: Youtube sanatçı kanalında görülen 3 farklı madde için yönetimine bağlı olarak avatarınız görülecektir. Hangi işletmeye veya sahipliğe bağlıysanız, sanatçı kanalı avatarı ona göre olacaktır.

Youtube Sanatçı Kanalı Avatarı Nasıl Güncellenir?

Müziğiniz ile öne çıkmak için Youtube Sanatçı kanalı önemli olacaktır. Müziklerinize hayran kitlesine çekmenin yolu resmi sanatçı kanalı güncellemesidir. Youtube sanatçı kanalı avatarınızı nasıl güncelleneceğini bilmiyorsanız, aşağıdaki adımları takip ediniz.

Not: Resmi sanatçı kanalında yönetilen veya sahipli kanal resmi varsayılan resminiz olmaktadır. Youtube’da genel avatarı değiştirmek / düzenlemek / silmek için sanatçı kanalının olması zorunludur. Aksi halde Youtube sanatçı avatarınız güncellenmeyecektir.

Resmi sanatçı kanalı avatarı aşağıdaki gibi güncellenir:

 • Youtube’da sanatçı hesabınıza bağlı olan e-postanız ile oturumunuzu açın
 • Youtube Studio’ya ekranına ulaşın
 • Sol kısımda Özelleştirme ve ardından Temel Bilgiler kısmına tıklayın
 • Avatarınızı değiştirmek için sanatçı profilinizin üzerine gelin ve yükleyeceğiniz görseli seçin
 • Kanal avatarınızı için; 1:1 oranda (en boy oranı), en az 800 x 800 piksel çözünürlüğe ait JPG, PNG, GIF formatında görselinizi seçiniz
 • Son olarak ‘Yayınla’ butonuna tıklayın ve tüm işleminizi bitirin.

Not: Youtube sanatçı kanalı (Resmi sanatçı kanalı) avatarı güncellediğinizde onaylama süresi 24 saat sürebilmektedir.

Youtube Sanatçı Kanalı Nasıl Yönetilir?

Youtube, sanatçılara özel resmi sanatçı kanalı geliştirmiştir ve hayran kitleye erişmenin yolunu sunmuştur. Bu nedenle her platformda olduğu gibi kitleye ulaşmanın belirli kuralları ve kriterleri bulunmaktadır. Youtube politikalarına uygun ve etkili pazarlama çalışmaları ile marka bilincinizi arttırabilir, gelirlerinizi doğrudan etkileyebilirsiniz.

Müzik Dağıtım Youtube sanatçı kanalı yönetiminde profesyonel ekibi ile sorunlarınıza çözüm olmaktadır. Arama sonuçlarında videolarınızın görünmesi önemlidir. Aksi halde kanalınız kötü seçilir / bulunması seçilir veya negatif pazarlama ile boşuna zaman ve emek harcarsınız. Bu yüzden her zaman güvenebileceğiniz şirket seçmek önemlidir. Sizin için ihtiyaçlarınızı doğrudan belirleyen ve etkili sonuçlar almak için Müzik Dağıtım firmasını tercih edin.

Müzik Dağıtım Youtube sanatçı kanalı adınızı düzenlerken aşağıdaki adımları uygular:

 • Boşluklara uygun şekilde isim girmek: Youtube sanatçı kanalı için boşluklara uygun olarak isimler düzenlenmektedir. Örnek olarak; orijinal marka ‘Example’ olsun ve markayı kanal ismine yazarken ‘exam ple’ veya ‘EXAM PLE’ gibi bir ad kullanılmaz.
 • Büyük küçük harf uyumları: Youtube, büyük küçük harf uyumlarına dikkat eder ve sanatçı hesabı için önemlidir. Örnek olarak; orijinal marka ‘Example’ olsun ve markayı kanal ismine yazarken ‘example’ veya ‘EXAMPLE’ gibi bir ad kullanılmaz.
 • Ekstra kelimelerden kaçınmak: Ekstra kelimeler, sanatçı kanalının isminin yanında bulunan ‘Resmi’, ‘Kanal’, ‘Youtube’ gibi terimlerdir. Bu terimleri kullanmak hem alakasız hem de kuraldışı olur. O yüzden bu alanı, markanıza uygun olarak düzenliyoruz.
 • Birincil dile uygun isimler seçmek: Kitleniz yaşadığınız veya hedef ülkede bulunuyorsa birincil dile uygun isimler seçilmelidir. Örnek olarak; markanız ‘Örnek Kanal’ olsun ve kanal isminizi yazarken hedef ülke Amerika Birleşik Devletleri ise markanız ‘Ornek Kanal’ olarak kalmalıdır. Kısaca Example Channel’ gibi isimler kullanılmaz.

Not: Kanal isminizi düzenlerken sanatçı kimliğiniz markanızı temsil ediyorsa, marka hesabına aktarmanız gereklidir. Marka hesabı, Youtube benzersiz bir ad oluşturmanıza olanak tanıyacaktır. Marka hesabı aktarımı hakkında daha fazla bilgiyi Müzik Dağıtım iletişim kanallarından öğrenebilirsiniz.

Resmi Sanatçı Kanalı İçin Bildirimler Nasıl Yönetilir?

Youtube’da bir sanatçı kanalınız olduğunuz size abone olan veya takipçilerinizi bildirim alır. Bu bildirimler, her video yayınladığında düzenlenir ve izleyicilere otomatik gönderilir. Eğer bir müzik dağıtım şirketi aracılığıyla çıkış tarihini belirlediğiniz müziğiniz varsa takipçilerinize bildirim göndererek haberdar olmalarını sağlayabilirsiniz.

Şu unutulmamalıdır ki eğer Youtube hesabınıza bağlı standart ve resmi sanatçı kanalınız var ise takipçiniz hangi kanalı takip ettiyse ondan bildirim alacaktır. Özet akışınız ve izleyicilerinizi resmi sanatçı kanalınıza davet ederek, görüntülemeleri arttırabilirsiniz. Bunun için Müzik Dağıtım promosyon sayfasını kontrol etmenizde fayda var.

Resmi sanatçı kanalında aşağıdaki kurallar geçerlidir:

 • Youtube sanatçı kanalında alınan bildirimler, kanalların tercihlerine bağlıdır.
 • Başka bir konu ile ayarlanan tercihler diğer kanalları etkilememektedir.
 • Hayran kitleniz, resmi sanatçı kanalınızda zil bildirimlerini ayarladıysa, diğer kanallarınızdan da bildirim alabilmektedir.
 • Hayran kitleniz, standart kanalının bildirimini seçerse, resmi sanatçı kanalına abone olmakla aynı işlemi yapmış olacaktır.
 • Kitleniz, resmi kanalınızdaki öne çıkan bildirimleri almayı seçtiyse, diğer kanallardan da öne çıkan bildirimleri almaya devam edecektir.

Youtube Sanatçı Kanalı Analizler Nasıl Yönetilir?

Youtube’da standart içerik üreticisi veya resmi sanatçı kanalınız olduğunda analizler her daim Youtube Studio ile kullanılacaktır. Youtube Studio kullanarak, hayran kitlenizi coğrafi olarak inceleyebilir, şarkınız ile ilgili düşüncelere göz atabilirsiniz. Bu yönetim şekli sadece Youtube sanatçı kanalını değil, standart içerik üreticisi iseniz de geçerli olmaktadır.

Analizler, Youtube’da paylaşılan içeriklerin istatistiklerini gösteren grafiklerden oluşmaktadır. Analizlerinizi sanatçı olarak veya üçüncü taraf sağlayıcılarla birlikte yönetebilirsiniz. Analizde görülen veriler genel olarak; sanatçı müzikler, VEVO kaynakları, coğrafi izlenmeler, ülkeler, yorumlar, beğeniler gibi olmaktadır.

Youtube sanatçı kanalını etkili bir şekilde kullanmak veya yönetmek istiyorsanız, Müzik Dağıtım Youtube MCN hizmetine göz atabilirsiniz. Müzik Dağıtım, 100’den fazla müzik akış servislerine şarkılarınızı göndereceğiniz dijital müzik servisidir. Kazançlarınızı yönetebilir, promosyon yapabilir veya teknik konulardan destek alabilirsiniz. En uygun fiyatlar ile çalışmak için şimdi Müzik Dağıtım’a ulaşın!