Akış dolandırıcılığı (Streaming Fraud) veya anormal akış etkinliği hakkında şimdi bilgi edinerek spam yaratacak olası durumlardan şimdi kaçının!

Müzik pazarlamasını etkin bir şekilde yapabilmek için bazı tanımları öğrenmeniz önemli olacaktır. Özellikle piyasada bulunan üçüncü taraf şirketleri veya hizmet sağlayıcıları, belirli ücret karşılığında oynatma listesi yerleştirme, akışlarınızı arttırma, takipçi elde etmek adına servis sağlayanlara dikkat edin. Böylelikle müzik pazarlamanızı etkin bir şekilde kullanabilirsiniz.

Belki de ilk defa duyacağınız ancak, müzik şirketlerinde sıklıkla karşılaşılan akış dolandırıcılığı nedir? Gelin birlikte neler olduğunu ve nasıl korunmanız gerektiğini öğrenelim.

Akış Dolandırıcılığı Nedir?

Akış Dolandırıcılığı Nedir

Akış dolandırıcılığı, gelir elde etmek veya yayınların popülaritesini grafiklerde, çalma listelerinde veya arama sonuçlarında manipüle etmek amacıyla izlenme, yayın, takipçi ve satışları yapay olarak şişirmektir.

Streaming platformlarında daha fazla izlenme, takipçi, indirme, olumlu çalma listesi yerleştirme veya genel olarak daha fazla maruz kalma elde etmenize yardımcı olması için tanıtım veya çalma listesi şirketine ödeme yapma şeklinde gerçekleşir.

Bu hizmetler size gerçek akışlar ve hayranlar sağladığını iddia ederken, muhtemelen şarkılarınızı çoğaltmak ve diğer popüler parçalar arasında konumlarını manipüle etmek için botları kullanır. İlk başta sonuçlar hayal gibi görünebilir, ancak bir süre sonra bir mağaza, yayınlamanızla ilişkili alışılmadık aktiviteyi keşfeder ve onu platformlarından kalıcı olarak kaldırır.

Spotify’nin Akış Dolandırıcılığına Karşı Yaklaşımı

Spotify’nin Akış Dolandırıcılığına Karşı Yaklaşımı

Spotify, Apple Music, Deezer ve diğer tüm akış platformları, hizmet şartlarını ihlal edildiğine inandıkları içeriği düzenli olarak kontrol etmesiyle ve kaldırmasıyla bilinir. Spotify’nin genel olarak kabul edilen “akış manipülasyonu” tanımı, “bir kullanıcı hesabı veya çalma listesi satmak veya başka bir şekilde bir hesabın veya çalma listesinin adını veya içeriğini etkilemek için herhangi bir tür maddi veya maddi olmayan karşılık kabul etmek veya teklif etmek” olarak açıklanır.

Layman’s kuralları olarak ifade edecek olursak, çalma listesi, takipçi veya dinlemeler için ödeme yapmak, Spotify’ın kurallarını büyük ölçüde ihlal eder ve bu durum, dinlenme verilerinizin ve telif hakları hesaplamalarınızın yeniden düzenlenmesine veya daha olası bir şekilde yayınınızın veya hesabınızın platformdan kaldırılmasına yol açmaktadır.

Spotify, yapay dinlemelerle ilgili tüm detayları, yapay dinlemelerle ilgili videolarında açıklar ve herhangi bir durumda kesinlikle izin verilmeyen faaliyetlerin tam listesini kullanıcı kılavuzlarında bulabilirsiniz.

Spotify, editörler tarafından fark edilmek için en iyi uygulamaların bazılarını bloglarında ayrıntılı bir şekilde ve yayınınızı bir Spotify çalma listesine yerleştirmeyi vaat eden herhangi bir hizmet için ödeme yapamayacağınızı ve yapmamanız gerektiğini açıklar.

Akış Dolandırıcılığını Bilmek Neden Önemlidir?

Akış Dolandırıcılığını Bilmek Neden Önemlidir

Akış Dolandırıcılığı yapmanız durumunda basit ve açık şekilde anlatılırsa, sahte yayın davranışları, müziğin kaldırılmasına ve yeniden dağıtımının yapılamamasına yol açmaktadır. Hatta bu durumlu istemeden veya kasıtlı olsun yine de fark etmemektedir. Müzik Dağıtım gibi çalıştığınız şirketlerden sahte olarak faaliyette bulunursanız, herhangi bir gelirden ödeme alamazsınız.

Müzik Dağıtım, herhangi bir sahte davranış meydana geldiğinde hesabınızı kapatabilir veya fonları çekme yeteneğinizi kısıtlayabilmektedir. Bu yüzden dürüst, açık ve güvenilir olmak her daim sizi zirveye çıkaracaktır.

Müzik Dağıtım Akış Dolandırıcılığı / Akış Manipülasyonu Şartları

Akış manipülasyonu veya dolandırıcılığı hakkında Müzik Dağıtım şartlarıyla ilgili akılda tutulması gereken noktalardan biri de aşağıdaki gibidir:

Akış manipülasyonunun, bir promosyon veya pazarlama şirketi, müzik şirketi veya müzik dağıtımcısı gibi üçüncü bir tarafın, bir sanatçı adına veya kendi adına hareket ederek gerçekleştirebileceği bir sonuç olabileceğini bilmelisiniz. Müziğinizi tanıtmak veya pazarlamak için görevlendireceğiniz veya istihdam edebileceğiniz herhangi bir şirketi veya bireyi araştırmanız ve değerlendirmeniz teşvik edilir, çünkü üçüncü bir taraf tarafından adınıza gerçekleştirilen Akış Manipülasyonu durumunda sorumlu tutulabilirsiniz. Şüpheye mahal vermemek adına, sizin adınıza veya kayıtlarınıza ilişkin olarak üçüncü bir taraf tarafından gerçekleştirilen herhangi bir Akış Manipülasyonu, bu Hizmet Koşulları’nı ihlal etmektedir.

Yukarıda yazan bilgileri ihlal etmeyi amaçlasanız da amaçlamasanız da, sonuçtan sorumlu olduğunuz anlamına gelmektedir. Şüpheye düştüğünüzde, unutmayın altın kural: akışlarınızı, takipçilerinizi artıracağını veya sizi bir mağazanın çalma listesine koyacağını vadeden hizmetler için ASLA ÖDEME YAPMAYIN.

Müziğinizi Öne Çıkarmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Müziğinizi etkili bir şekilde öne çıkartmak, zorlu koşullar olsa da önemlidir. Bu sebeple dağıtımınızı riske atmadan faydalanabileceğiniz özel listeler hazırladık. İşte faydalanabileceğiniz ayrıntılı kılavuzlar aşağıdaki gibidir: