Dijital Müzik Dağıtım Nedir?

 Dijital Müzik Dağıtım (Müzik Dağıtım),  müziğinizi tüm dünyaya tanıtmanın ve üzerinden gelir sağlamanın en kolay yoludur.

Dijital Müzik Dağıtım

Dijital Müzik Dağıtım (Müzik Dağıtım), hizmeti eserlerinizi/müziğinizi müzik listeleme platformları aracılığıyla global olarak tanıtarak gelir elde etmenizi sağlayan bir hizmettir. Dijital müzik dağıtım hizmeti, küresel çapta Spotify, iTunes, Deezer gibi müzik listeleme servislerine parçalarınızı gönderebilmenizi sağlar. Böylelikle müziğinizi tek bir platform üzerinden 100’den fazla müzik platformuna gönderimini yapabilirsiniz.

Dijital Müzik Dağıtım servisi eserlerinizin dijital platformlardaki dinlenme ve izlenmelerinizden gelen telif haklarınızı toplayabilmeniz için kurulan aracı bir platformdur. Malesef dijital müzik listeleme platformları (Spotify, Apple Music vb.) herhangi bir dağıtımcı olmadan direkt olarak şarkı yüklemelerini kabul etmez ve meşrulaştırmaz. Bu nedenle birçok bağımsız sanatçı ve yapım şirketi aracı dağıtım firmaları ile işbirliği yapar.

Bir yapım firması, müzik yayınlama hizmeti için sizden yüksek komisyonlar talep edebilir ve/ya istatistiksel olarak raporlarınızı doğrudan erişim hizmeti vermeyebilir. Müzik Dağıtım paneli sayesinde artık tüm telif hakkı gelirlerinizi ve raporlarınızı tek bir panelden takip edebilir ve para çekme işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Müzik Dağıtım Sitesi Nasıl Kullanılır?

Dijital Müzik Dağıtım (Müzik Dağıtım), sizin için müzik servis ağlarının dağıtım, raporlama ve editöryal çalışmalarını yapar ve yayınladığınız her parça için gelir kazanmanıza yardımcı olur. Müzik dağıtım panelini/ sitesini kullanmayı bilmiyorsanız sizler için hazırladığımız rehberi kontrol edebilirsiniz.

Dijital Müzik Dağıtım (Müzik Dağıtım) sitesini kullanmak için müziğinizin nasıl ekleneceğini bilmek önemlidir. Müziğinizin nasıl ekleneceği ve ne zaman yayınlayacağı ile ilgili alt başlıklar halinde adım adım sizlere anlatacağımız kılavuzumuzu takip edebilirsiniz.

Başlamadan önce Dijital Müzik Dağıtım (Müzik Dağıtım) servisimiz aşağıdaki planları uygulamaktadır:

 • Single(Yıllık 100 TRY):  1 Adet Sanatçı oluşturmak, 1 adet tek şarkı yüklemek, %100 Telif Hak edişi, Tüm platformlara dağıtım ve Platformlardan geri çekme hizmeti ile birlikte bu paketimizi satın alabilirsiniz.
 • Album(Yıllık 150 TRY): 1 veya 1’den fazla Sanatçı oluşturmak, 1’den fazla adet şarkı yüklemek, %100 Telif Hak edişi, Tüm platformlara dağıtım ve Platformlardan geri çekme hizmeti ile birlikte bu paketimizi satın alabilirsiniz.
 • Artist (Yıllık 170 TRY): 1 Adet Sanatçı oluşturmak, Sınırsız şarkı yüklemek, %100 Telif Hak edişi, Tüm platformlara dağıtım ve Platformlardan geri çekme hizmeti ile birlikte bu paketimizi satın alabilirsiniz.
 • Etiket (Yıllık 500 TRY): Sınırsız Sanatçı, Sınırsız şarkı yüklemek,%100 Telif Hak edişi, Tüm platformlara dağıtım ve Platformlardan geri çekme gibi hizmetlerimize ulaşmak istediğinizde en çok tercih edilen paketimizi seçebilirsiniz.
 • Platinum (Yıllık 1500 TRY): Sınırsız Sanatçı, Sınırsız şarkı yüklemek,%100 Telif Hak edişi, Tüm platformlara dağıtım ve Platformlardan geri çekme ve alt-bayi, alt-etiket açma özelliğini kullanmak istediğinizde bu paketimizi  seçebilirsiniz.
 • Producer ücretsiz: Bünyenizde en az 10 sanatçınız varsa sınırsız ana sanatçı oluşturarak bu paketimizi seçebilirsiniz.

Ayrıca Dijital Müzik Dağıtım (Müzik Dağıtım) olarak tüm paketlerimizde aşağıdaki özellikler dahildir:

 • Sınırsız yardımcı sanatçı oluşturma
 • Sınırsız albüm, şarkı ve EP yükleme seçeneği
 • 100’den fazla tüm platformlara dağıtma
 • %100 telif hak ediş koruma özelliği
 • İstediğiniz eserleri platformdan kaldırma
 • Süresiz canlı destek hizmeti

Müzik Dağıtım Sitesinde Adım Adım Nasıl Müzik Eklenir?

Dijital Müzik Dağıtım

Dijital Müzik Dağıtım (Müzik Dağıtım) müzik eklemenin harika yoludur. Müzik eklemek için planlarımızdan herhangi birini seçtiyseniz, aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

 1. XX
 2. XX
 3. XX
 4. XX
 5. XX
 6. XX

Müziğiniz en erken Ne Zaman Yayınlanır?

Dijital Müzik Dağıtım

Dijital Müzik Dağıtım (Müzik Dağıtım), müziğinizi promosyonlu gönderimler hariç otomatik olarak onaylayıp birden fazla platforma gönderen bir sitedir. Platformların müziğinizi aktif hale getirmesi biraz zaman alabilmektedir. (Ortalama 5-10 gün arasında sürmektedir)

Müziğinizi Ne Zamana yayınlamalısınız? Spotify’da Editöryal çalma listelerine nasıl girersiniz?

Dijital Müzik Dağıtım (Müzik Dağıtım), eserinizi maximum 15 gün içerisinde yayına girmesi için doğrudan gönderim sağlar fakat 10 günden önce parçanız platformda canlı hale gelemeyebilir. Eğer Spotify için editöryal liste desteği istiyorsanız kesinlikle minimum 15 – 21 gün sonrasına olacak şekilde albümünüzü planlamanız gerekir. (Not: Bu özelliğin kullanılması şarkınızın listelere gireceğinin garantisini vermez, listeler tamamen bağımsız editörler tarafından düzenlenmektedir.)

Ek olarak 3000×3000 kapak görseli ve kapak görselinde kendi resminizin olması listelere girme şansınızı arttırmaktadır.

Müzik Dağıtım’da Türk Şirketlerinin Avantajları Nelerdir?

Dijital Müzik Dağıtım

Müzik Dağıtım, öncü şirketler ile işbirliği yapmaktadır. Birçok yapım şirketi veya sanatçı Distrokid, Tunecore veya Amuse gibi global şirketleri tercih edebilirler ama bu şirketler müzik platformlarının Türk temsilcileri ile doğrudan iletişim halinde olmadıkları ve aşırı derecede yoğun katalog gönderimleri yaptıklarından dolayı şarkınız ne kadar kaliteli olursa olsun dağıtımcının çalma listesi kontenjanının hemen dolması ve telif hak edişinizin daha düşük oranda değerlendirilmesi gibi bir çok sorunla karşılaşabilirsiniz.

Dijital Müzik Dağıtım (Müzik Dağıtım) şirketinin sağladığı bazı ek avantajlar aşağıdaki gibidir:

 • Bağımsız, yeni veya milyonlarca takipçiniz olsun müziğinizi yayınlayabilirsiniz
 • Kazancına ortak olacak şirketler yok, hepsi size ait
 • Zorunlu madde veya şartlar yok