Dijital Müzik Dağıtımı Nedir? Dijital Müzik Platformları ve Daha Fazlası

Dijital Müzik dağıtımı ile eserler, çeşitli popüler müzik akış servislerine dağıtım yapılmaktadır. Bunun nasıl yapıldığını öğrenerek, parçanızı tanıtın. Dijital müzik dağıtımı veya dijital müzik servisleri, yasal olarak sanatçıya ait eserleri tanıtmanıza ve müzik akış servislerine iletmeyi sağlamaktadır. Müzik platformları sayesinde sanatçının, bağımsız müzisyenin veya diğer meslek grupları tarafından oluşturulan parçalar geniş kitlelere ulaştırması hedeflenir. Yasal […]

Dijital Müzik dağıtımı ile eserler, çeşitli popüler müzik akış servislerine dağıtım yapılmaktadır. Bunun nasıl yapıldığını öğrenerek, parçanızı tanıtın.

Dijital müzik dağıtımı veya dijital müzik servisleri, yasal olarak sanatçıya ait eserleri tanıtmanıza ve müzik akış servislerine iletmeyi sağlamaktadır. Müzik platformları sayesinde sanatçının, bağımsız müzisyenin veya diğer meslek grupları tarafından oluşturulan parçalar geniş kitlelere ulaştırması hedeflenir. Yasal olarak seçilen platformlar aracılığıyla da anlaşma şartlarına göre müzik üreticileri; ana sanatçı, yardımcı sanatçı, bestekar veya söz yazarı hak edişlerinin içerisinden gelir sağlamaktadır.

Dijital müzik dağıtımında geçen tüm süreçler yasal olarak işlenmektedir. Müzik Dağıtım platformlarında servis sağlayıcı tarafından gerekli raporlamalar yapılır ve müzik üreticisine sunulur. Telif hakkı sahibi veya diğer hak ediş içerisine girildiğinde hak sahiplerine gelirlerin bir kısmı dağıtılmaktadır. Dağıtılan bu gelirler, dijital müzik servislerine göre değişmekle birlikte %100’e kadar hak ediş sağlanmaktadır.

Dijital müzik dağıtımı servisleri çoğunlukla hak edişlerinin bir kısmını sanatçı tarafından oluşturulan eser üzerinden almaktadır. Eğer Müzik Dağıtım firmamızı seçerseniz, hak edişlerden gelen gelirlerin %100’ünü kazanırsınız. Tüm hak edişleri kazanmak için paketlerimizden en uygunu seçip, bugün başlayabilirsiniz. Her zaman aktif olan teknik destek ekibimiz ile tüm müzik dağıtım süreçlerine hakimiz ve takip ediyoruz.

Dijital Müzik Dağıtımı Neyi Amaçlar?

müzik dağıtım

Dijital müzik dağıtımı, popüler müzik platformları dahil olmak üzere 100’den fazla müzik akış servislerine tek panel üzerinden dağıtılmasını amaçlamaktadır. Tek bir platformda eserin yayınlanması geniş kitlelere ulaşmak açısından imkansız olabilmektedir. Bu nedenle tek bir panel aracılığıyla istenilen müzik platformları veya hepsi için dağıtım yapılmaktadır.

Dijital müzik dağıtımı geniş kitlelere hitap etmenin en etkili yoludur. Fiziksel dağıtıma kıyasla daha fazla hayran kitlesine erişilebilir. Sanatçıların ve bağımsız müzisyenlerin tek bir panel kullanarak, müzik satışları ve dinleme başına gelen ödemeleri kontrol etmektedir.

Aynı zamanda bir diğer amacı da telif haklarından doğan kayıpları önlemek, sanatçı ve müzisyenleri bilgilendirmektir. Çeşitli platformlarda özellikle Youtube üzerinden paylaşılan müzik söz konusu olduğunda Content ID sağlayıcı gibi özellikler barındırır ve böylelikle üretici, hak kayıplarına uğratılmaz. Kısaca müzikleriniz dünyaya dağıtılırken, telif haklarından korunmuş ve tek bir panelden tüm raporları incelemenizi sağlamaktadır.

Dijital Müzik Dağıtım Avantajları Nelerdir?

Dijital müzik dağıtım

Dijital müzik dağıtımın sanatçılar, müzisyenler ve Label şirketleri için sağladığı bazı avantajlar bulunmaktadır. Müziklerin çoğu popüler dijital dağıtım kanallarından aktarılır ve dinleyicileri sunulur. Yerli yabancı olmak üzere birçok müzik akış servisleri veya Apple Music, Spotify, Muud gibi dijital dağıtım kanalları mevcuttur.

Müziklerin dijital dağıtımı müzisyenler ve diğer meslek grupları için beklenen olumlu pek çok avantajı bulunmaktadır. İşte müzik dağıtım avantajları konusunda bazı ek bilgiler;

1. Telif Hakları

Müzik dağıtım

Müzik dağıtım şirketleri aracılığıyla gönderilen her eser, telif hakkı tarafından korunur. Özellikle dijital gelirlerden kazanç sağlamak isteyen bağımsız müzisyenler, sanatçılar için önemlidir. Bir Müzik dağıtım firması ile anlaştığınızda müzikleriniz yasal olarak korunur ve hak edişler doğrultusunda gelirlerin bir kısmı dağıtılır.

Hak ediş kazançlarını çoğu firma, komisyon olarak eser gelirinde almaktadır. Fakat Müzik Dağıtım firmasını seçtiğinizde hak ediş kazançlarınızı direkt olarak kendiniz alırsınız. Paketlerimiz, bağımsız müzisyenler, sanatçılar ve Label şirketleri olmak üzere çeşitli alanlar için oluşturulmuştur. Hangi paketi seçerseniz, seçin arada aracı üçüncü parti servis sağlayıcıları olmadan %100 hak ediş kazançlarınızdan yararlanabilirsiniz.

2. Dünya Çapındaki Platformlar

Müzik dağıtım

Dijital müzik dağıtım firmaları ile çalışıldığında oluşturduğunuz parçalar, dünya çapındaki popüler müzik platformlarına dağıtılmaktadır. Dünya çapında kabul görmüş, müzik platformlarına yayınlamak hayran kitlesi elde etmenin etkili bir yoludur. Tek bir panelden yüzlerce farklı dijital müzik platformlarına yalnızca Müzik Dağıtım gibi şirketler ile mümkün olmaktadır.

Emeğinizin karşılığını büyük ölçüde alarak dünya çapındaki Spotify, Apple Music, Youtube Music, Deezer gibi çeşiti platformlara dağıtımınıza bugün başlayabilirsiniz. Avantajlı paketlerimiz ile dijital dağıtımı kısa sürede yapmak istiyorsanız, 7/24 aktif olan ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

3. Çeşitlilik

Müzik dağıtım

Yüzlerce çeşitli müzik platformu bulunmaktadır ve her birinin farklı özellikleri vardır. Dijital dağıtım şirketleri dünyada kabul görmüş profesyonel dağıtım kanallarıyla anlaşmaktadır. Çeşitli platformlar arasında telif haklarından doğan kazançlar; dinlenme, indirme ve ücretli üyelik başına gibi gelirden sağlanmaktadır.

Dijital dağıtım kanallarında çeşitlilik sayesinde hak ettiğiniz değere sahip olmak daha kolay olmaktadır. Her platformun farklı algoritması ve çeşitli sistemleri vardır. Ön plana çıkma şansı hızla artmakla birlikte saygın sanatçılar arasına girmek mümkün olmaktadır.

4. Popülerlik

Müzik dağıtım

Dijital müzik platformları sayesinde popülerlik müziğin gelişimi ile doğru orantılı olarak mümkündür. Platformdaki diğer sanatçılara bakarak, kendi gelişiminiz kısa sürede iyileştirebilmektedir. Popüler olmak için kısa sürede hayran kitlesi elde ederek, gelecek daha etkili olabilmektedir.

Popüler müzik dağıtım kanalları; Spotify, Apple Music, Youtube Music gibi platformlar sanatçıya verilen değeri en üst seviyede tutmaktadır. Müzik Dağıtım gibi şirketler sayesinde tek bir panelden raporları yönetebilir, kısa sürede trendlerde yer alabilirsiniz. Müzik Dağıtım ekibi olarak seçtiğiniz paketlerden herhangi birinden sonra platformumuz aracılığıyla kolayca müziğini ekleyebilirsiniz.

Dijital Müzik Platformları Nelerdir?

Dijital müzik dağıtım

Dijital müzik dağıtım, sanatçı veya üreticiler tarafından oluşturulan eserlerin dağıtımını müzik akış servisleri veya dijital müzik platformları arasında dağıtmaktadır. Popüler müzik dağıtım kanalları ile diğer müzik platformları olmak üzere yüzlerce yer vardır. Müziği dünyaya dinletmek ve gelir kazanmak istenildiğinde aşağıdaki müzik platformlarına dağıtılmaktadır:

 • Apple Music: 30 binden fazla çalma listesi ile 90 milyondan fazla şarkı kütüphanesi sahip, ücretli üyelik barındıran dijital müzik platformları arasındadır.
 • Spotify: Dünya çapında milyonlarca şarkıya erişmeyi sağlayan müzik, video ve podcast hizmetidir.
 • Fizy: Yerli ve yabancı milyonlarca şarkı barındıran Türkiye’nin yerli dijital müzik platformudur.
 • Tidal: Çeşitli ücretli paketleri ile yüksek kaliteli ses kalitesi sunan, kişiye özgü müzik zevki sunan dijital müzik platformudur.
 • VEVO: Amerika Birleşik Devletlerinde kurulmuş Türkiye dahil olmak üzere çeşitli ülkelere genelde Youtube üzerinde yayın yapan video müzik platformudur.
 • Napster: Dünya çapında 40 milyondan fazla şarkıya sahip iHeartRadio ile ortaklığı bulunan bir dijital müzik platformudur.
 • Shazam: Müziklerin bulunmasını, keşfedilmesi ve satın almayı sağlayan Apple Inc. Şirketine bağlı dijital müzik platformudur.
 • Arghami: Kuzey Afrika ve Orta Doğu’da popüler olan müzik indirme ve paylaşma servisidir.
 • Pandora: Amerika Birleşik Devletleri 2000 yılında kurulmuş, abonelik tabanlı, bireysel şarkıları sınıflandıran dijital müzik platformudur.
 • Youtube Music: Bir milyardan fazla kullanıcıya sunulan müzikler aracılığıyla resim müzik kapakları ile para kazanmayı sağlayan dijital müzik platformu arasındadır.
 • Muud: Bilgisayar ve mobil dahil olmak üzere çeşitli cihazlarda yerli ve yabancı müziklere erişebilen yerli dijital müzik platformudur.
 • Simfy Africa: 16 milyondan fazla şarkıya ev sahipliği yapan, çalma listesine sahip, sosyal ağlarda paylaşılan çok yönlü dijital müzik platformudur.
 • 7Digital: Milyonlarca şarkıyı mobil veya masaüstü olarak dinlenebilen, müzikseverler tarafından oluşturulmuş dijital müzik platformudur.
 • Akazoo: Facebook ile tam entegre halinde çalışan, 15 milyondan fazla şarkı kütüphanesi bulunan müzik indirme ve dijital müzik platformudur.

Dijital Müzik Nedir?

Müzik üretimi günümüzde gelenekselden çok modern dünyaya evrildi. Önceleri müzik üretirken fiziksel şekilde bateri, gitar veya benzeri aletlere ihtiyaç vardı. Çoğunlukla fiziksel müzik aletleri ile kayıt yapmak zordu. Ancak artık fiziksele çok da gerek duymadan müzikleri Fl Studio gibi programlarla yapabilmek mümkün.

Fiziksel ortamda ve dijital olarak üretilen ses dosyalarına dijital müzik denir. Dijital müzik, sesleri doğrudan iletmeyi sağlayan; internet çağının vazgeçilmesidir. Bir müziğiniz olduğunda Spotify, Apple Music, Deezer gibi platformlara ileterek şarkınızı yayabilirsiniz.

Dijital müzik geliştikçe müzik akış servislerin artması, telif haklarının düzenlenmesi, yeni gelir kapılarını açması gibi durumlar meydana gelmiştir. Bu nedenle bir dijital müziğiniz yok ise kolayca evinizde veya stüdyonuzda üretebilir, müzik akış servislerine gönderebilirsiniz.

Dijital müzik veya fiziksel ortamda yapılan müziklerin her biri dijital akış platformlarına iletilmektedir. Müzik ve ses dosyalarını gönderimini tek başına yapamazsınız. Kısaca bir dijital müzik dağıtım şirketine ihtiyacınız olacaktır. Müziklerinizi popüler platformlara göndermek istiyor ve gelir elde etmek istiyorsanız, seçiminizi Müzik Dağıtım ile yapın.

Müzik Dağıtım, 100’den fazla dijital müzik akış servislerine eserlerinizi iletebileceğiniz dağıtım şirketlidir. Gönderdiğiniz her müziği size ücretsiz sunulan yönetim paneli aracılığıyla yapabilir, telif haklarınızdan %100 oranında faydalanabilirsiniz.

Şunu herkes biliyor ki müziğin sadece dağıtımı tek başına yeterli olmamaktadır. Bu nedenle şarkı tanıtım araçları kullanarak, sizin için en iyisi planlanmıştır. Bu servislerin neleri kapsadığını öğrenmek için web sitenin sayfalar bölümünden veya promosyon sayfasından detaylara ulaşabilirsiniz.

Dijital Müzik Dağıtım Şirketi Kurmak

Müzikleri iletmenin veya kendi eserlerinizi yayınlamanın bir yolunu arıyorsanız, kendi dijital müzik dağıtım şirketi kurmak bir alternatiftir. Bunun için çeşitli firmalar ile anlaşmanıza gerek yok. Bir firma kurma adımlarının neler veya nasıl olduğunu öğrenmek istediğinizde Müzik Dağıtım ile bunu yapabilirsiniz.

Kendi label şirketini kurmak veya kendi müzik şirketinizi açmak zor değil. Bilinmesi gereken tüm adımları öğrenerek, firmanızı açabileceksiniz. Bu nedenle daha önce buna rehber olacak şekilde hazırlanan aşağıdaki içerikleri kontrol etmenizde yarar var:

Dijital Müzik Dağıtım Fiyatları

Müzik üretildikten sonra hayran kitleye erişimini arttırmak önemlidir. Bununda en iyi yolu dijital müzik platformlarını kullanmaktır. Genelde bir müzik üretiminin ardından, eserler sırasıyla müzik dağıtım şirketlerine iletilir (ve onun aracılığıyla yayınlanır) ardından akış platformların süresine göre yayınlanmaktadır.

Yayınlanma sürelerin değişimi; platformun kurallarına veya yapısına göre değişmektedir. Ancak bazı şirketler, anlaşmanın şartlarına göre daha hızlı yapabilmektedir. Çoğunlukla bir müziğin dağıtımından yayınlanmasına kadar geçen süre 3 ile 6 hafta arasındadır. Spotify gibi popüler platformda müzik yayınlamakta kararlıysanız, editör listelere girmek için en az 20 gün beklemeniz önerilmektedir.

Her yayınlamada olduğu gibi belirli ücretlerle ile gönderim yapılmaktadır. Dijital müzik dağıtım fiyatları değişkenlik göstermektedir. Bir müzik, akışta yayınlandıktan sonra telif hakkı ödenir. Telif hakları ödemeleri yalnızca şirketler tarafında alınabilmektedir. Bu nedenle bir dağıtım şirketi arayışınız var ise Müzik Dağıtım’ı seçin.

Müzik Dağıtım’da aldığınız hizmetin kalitesine göre ücretsiz ve profesyonel paketler sunar. Ücretlerin neleri kapsadığını görmek için fiyatlar sayfasına göz atın.

Dijital Müzik Dağıtım Servisleri

Bir müzik eseri veya ses parçası, belirlenen servisler aracılığıyla yayın akışına gönderilmektedir. Müziklerinizden para kazanmak veya gelir elde etmek istiyorsanız, dijital müzik dağıtım servisleri ile birlikte çalışmanız gerekmektedir. Çoğu firma yalnızca belirli platforma müzik gönderir. Ancak Müzik Dağıtım’ı tercih ettiğinizde 100’den fazla akış platformunda parçalarınızı görebilirsiniz.

Müzik Dağıtım başlıca gönderdiği müzik platformları aşağıdaki gibidir:

 • Apple Music
 • Spotify
 • Fizy
 • Amazon Music
 • Tidal
 • Muud
 • Youtube / Youtube Music
 • Instagram / Facebook (Reels dahil)
 • Tiktok vb. 100’den fazla dijital müzik akış platformları

Görüldüğü üzere müzik parçanızı göndermek için yabancı şirketlere bakmanıza gerek yok. Ayrıca müziklerinizin tanıtımını yapacağınız promosyon sayfası sunulur. Promosyon hizmeti alarak sanatçı kimliğiniz, projeleriniz, konserleriniz veya eserlerinizi tanıtmanın ayrıcalıklı yolunu keşfetmiş olursunuz.

Dijital müzik dağıtım servisleri, müziğinizi güvenli bir şekilde iletmenin yoludur. Her müzik, yapıldığı andan itibaren (yayınlanırken) belirli lisansa sahip olur ve telif hakkı olarak nitelendirilir. Birçok müzik akış servisleri de platformun kurallarına göre ödeme yapmaktadır.

Ödemelerinizi çekmek istediğinizde güvenilir firma ile çalışmak önemlidir. İster müzik ile pasif gelir yapın isterseniz aktif bir işiniz olsun, bu gereklidir. Gelen ödemeler çoğunlukla dolar üzerinden olacağı için kazançlarınızı minimum 200 TL ile çekmek için Müzik Dağıtım’ı tercih edin.

Türk Müzik Dağıtım Şirketleri

Müzik eserinizi oluşturduğunuzda bundan para kazanmak önemlidir. Aksi halde müziğin üretiminde tüm çabalarınız boşa gidebilir. Bunu önlemenin en iyi yolu bir müzik dağıtım şirketi ile çalışmaktan geçer.

Bir şirketle çalışmadan önce onun güvenirliliği, referansları veya sağladıkları hizmete bakılır. Kaliteli ve profesyonel hizmet aldığınızda rakiplerinizin önüne geçmek basitleşir. Piyasada müziğin dağıtımını yapan çok çeşitli şirketler bulunmaktadır. Önemli olan size sağlanan faydaların büyüklüğüdür.

Yabancı bir şirketle çalıştığınızda müşteri hizmetleri veya hizmetleri kaliteli olsa da para çekme konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bunun en büyük nedeni çoğu firma Paypal üzerinden ödeme yapmaktadır. Paypa ülkemizde geçerli olmadığında diğer ödeme araçları kullanılır ancak yüksek komisyondan ötürü başka alternatifler aranır.

Başka alternatif aramanıza gerek yok! Çünkü Müzik Dağıtım’da ödemeler direkt olarak banka hesabına veya Payoneer aracılığıyla yapılmaktır. Türk müzik dağıtım şirketlerinden biri olarak paranızı hem yurtdışından hem de yurtiçinden çekebilirsiniz. Aradığınız cevap bu olabilir!

En İyi Müzik Dağıtım Şirketleri

Dijital olarak gönderim yapan en iyi şirketler Müzik Dağıtım, Distrokid, Tunecore gibi firmalardır. Müzikler üretiminin ardından yayın için hazır hale getirilmesi gerekir. Bu servislere dijtal müzik dağıtım şirketleri denir. Bu şirketler, eserlerinizi tek bir platformdan ziyade onlarca akış servisine iletmekle görevlidir.

Bir dağıtım şirketi ile çalışmadan önce politikaların neleri kapsadığını öğrenmek önemlidir. Uzun vadede hangi hizmetlere erişebileceğinizi bilmek size zaman kazandırır. Müzikleriniz platforma gönderirken yayına hazırlık aşamasında ana sanatçı, yardımcı sanatçı, yapımcı gibi bilgiler istenir. Bu bilgiler tamamlandığında gönderime hazır hale gelen müzik, çeşitli platformlara gönderilir.

Gönderim esnasında eksik veya yanlış bilgi girmediyseniz, müziğiniz kısa sürede yayınlanacaktır. Kısıtlı bilginiz var ise veya bu konuda yeniyseniz, işleyişlerin nasıl olduğunu öğrenmek için Müzik Dağıtım ile iletişime geçiniz. Böylece sorunlarınızı kısa sürede profesyonel ekiple çözüme kavuşturabileceksiniz.

Müzik Dağıtım’da müşteri hizmetleri oldukça gelişmiştir. Bir müziğin; müzik bilgisi, fotoğraf ekleme-düzenleme, şarkı formatı vb. bilgilerin nasıl ekleneceği konusunda yardım alabilirsiniz. Böylelikle sorunsuz bir şekilde platformlara müziğinizi iletmek mümkün olacaktır.

Birçok dijital müzik dağıtım şirketi şarkı veya eserlerin yalnızca gönderimi ile ilgilenir. Ancak Müzik Dağıtım’da müzik lisanslama konusunda yardım, eserlerin dağıtımı, mekanik dağıtım, promosyon gibi çok çeşitli özellikler ile birlikte gelir. Böylelikle tek bir hizmeti kullanarak birden fazla özelliğe aynı anda erişebilirsiniz.

Web sitenin fiyatlar sayfasından paket fiyatlarına göz atabilir, hizmetlerin neleri kapsadığını öğrenebilirsiniz. Kariyerinizde söz sahibi ve değerli bir sanatçı olmak istiyorsanız, profesyonel paketlerden herhangi birini seçebilirsiniz. Fakat müzik kariyerinize yeni başladıysanız, sınırlı bilgiler ile ilerlemeyi seçerseniz, ücretsiz paketi de tercih edebilirsiniz.

Dijital Müzik Distribütörleri

Dijital müzik distribütörleri müzikli ses dosyaların akış servislerine iletilmesi ve lisanslamasını yapan şirketlerden oluşmaktadır. Müzik oluşturduktan sonra dijital ortamda kaydedilir ve wav, mp3 gibi formatlar ile hazırlanır. Müzik piyasasında eser gönderimi esnasında çoğu firma wav formatını kabul eder çünkü şarkının kalitesi çoğunlukla bozulmaz.

Her müzik akış platformu kendine has yazılımları kullanır. Ancak wav formatında bütünleşmişlerdir. Wav formatından dijital ortamda belirli standartlar halinde kayıtlı dosyanız var ise müziğinizi akış servislerine gönderebilirsiniz. Müzik parçası ile akış platformu arasında aracılık yapan firmalar dijital müzik distribütörü olarak bilinmektedir.

Müzik distribütörleri tıpkı dijital müzik dağıtım şirketleri gibidir. Aynı işi yaptığı ve benzer olduğu söylenebilmektedir. Hiç şüphesiz şarkınızı dünyaya yaymak istiyorsanız, bir müzik dağıtım şirketi ile çalışmalısınız. Çünkü müziklerinden gelir kazanmak için telif haklarınızdan yararlanabileceksiniz.

Telif hakları, bir sanatçının eserlerini koruyan ve gelir akışını sağlayan resmi kayıtlardır. Bu nedenle dijital müzik platformlarda sürekli gelir akışı istiyorsanız, telif haklarınızdan yararlanabileceğiniz güvenilir firma ile çalışmak bir gerekliliktir. Müzik Dağıtım’da telif haklarınızdan %100 oranında yararlanabilir ve kazançlarınızı yönetebilirsiniz.

Dijital müzik dağıtım şirketleri veya müzik distribütörleri kendi arasında farklılıkları bulunur. Bu farkları öğrenerek uzun vadede iyi kazançlar sağlayabilirsiniz. Bu nedenle öncelikle müzik distribütörleri nedir, tanımlarını öğrenin!

Müzik Distribütörleri Nedir?

Müzik distribütörleri, şarkı ve müzikli ses dosyalarının gönderimini yapan şirketlerdir. Müzik distribütörleri denildiğinde akla ilk olarak Distrokid, Tunecore gibi şirketler gelmiş olabilir. Bunların her biri kendi sağladıkları hizmetleri dolayısıyla farklılıkları bulunur. Ama şu ortaktır ki; müziklerin dağıtımını yaparak, sanatçının telif haklarından yararlanmasını sağlar.

Bir müzik Fl Studio, Ableton Live gibi programlar ile kaydedilip hazır hale getirildiğinde hayranlara ulaştırmak için Spotify, Youtube, Apple Music gibi servislere ihtiyaç duyar. Bu servisler gönderilen müzikleri listeleyerek kullanıcının dinlemesini / indirmesini sağlar. Buradan ise dinlenen veya indirilen her müzik başına sanatçıya telif hakkı ödemesi yapılır.

Spotify, Apple Music gibi platformun ödediği kazançlar Müzik Dağıtım gibi şirketlere iletilir ve sanatçılarda oradan ödemelerini çekerler. Bu nedenle Spotify gibi platformlarda kazanç sağlamak istiyorsanız, müzik distribütörleri ile çalışmanız önemli olmaktadır. Bunların yanında her dağıtım şirketi kendi kurallarına göre hizmet eder ve çeşitlik özellikler sunmaktadır.

Müzik Dağıtım’ı tercih ettiğinizde ücretsiz veya profesyonel paketleri tercih ederek gelir akışınızı kontrol edebilirsiniz. 100’den fazla dijital müzik akış servislerine eseriniz ileterek telif hakkı kazançlarından yararlanabilirsiniz. Bu hizmetlerin herhangi birini seçtiğinizde %100 telif hakkı kazancına sahip olacaksınız.

Şu soruyu sormuş olabilirsiniz: ‘Diğer müzik distribütörlerin Müzik Dağıtım ile farkı nedir?’. Bu farkı belirlemek için Müzik Dağıtım vs kategorisinden dünya çapında ünlü platformları arasındaki farkları detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Böylelikle aklınızdaki tüm soruların cevabını bulabileceksiniz!

Ücretsiz Müzik Distribütör Nasıl Bulunur?

Müziklerde henüz yeniyseniz veya tam olarak dağıtım şirketlerine güvenmiyorsanız, müziğinizi dijital olarak yayınlayabilirsiniz. Bazı kişiler müziklerden telif hakkı kazancı elde etmeden para kazanmanın yolunu Youtube gibi platformları tercih ederek başlar. Ancak müziğiniz telifsiz olması ve başkalar tarafından kullanılması ile Youtube Content ID gibi kodlara ihtiyacınız olacaktır.

Herhangi bir lisans veya telifsiz bir şekilde müziklerinizi yaymak istiyorsanız, Youtube gibi platformları denemek seçenek olabilir. Ancak herhangi para vermeden telif hakkı kazançlarınızı paylaşacağınız (gelir komisyonu ile) başlangıç için iş modeli istiyorsanız, müzik distribütörü ile çalışabilirsiniz.

Ücretsiz müzik distribütör bulmak için başka bir yere gitmenize gerek yok. Müzik Dağıtım ile ücretsiz veya profesyonel paketleri seçerek, müziklerinizden gelir elde edebilirsiniz. Ayrıca her paket için müşteri temsilcisi aktiftir ve 100’den fazla dijital müzik akış servislerine müziğinizi iletebilirsiniz.