Müzik Dağıtım vs Awal

Müzik Dağıtım vs Awal ile yayınlama hızı, müşteri hizmetleri, sağlanan özellikler, kullanım kolaylığı gibi faktörleri inceleyerek tek bir listede öğrenin.

Şarkı yükleme ve yayınlama istediğinizde müzikler, dağıtım şirketleri tarafından dağıtılmaktadır. Dağıtım şirketleri, müziği lisanslamadan ve dağıtıma kadar sorumlu olan firmalardır. Bir bağımsız müzisyen, Label, müzik üreticisi veya benzeri meslek grubuna aitseniz, güvenebileceğiniz firma ile çalışmak önemlidir.

Müzik piyasası her zaman birbiri ile rekabet halindedir. Bunlardan birisi de Müzik Dağıtım vs Awal şirketleridir. Her birinin kendine has özellikleri, hizmetleri, yayınlama hızları, fiyatları bulunmaktadır. Müzik Dağıtım vs Awal şirketlerini inceleyerek kendinize en uygun hizmeti seçebilirsiniz. O halde Müzik Dağıtım vs Awal firmaların özelliklerini ve hizmet kalitesini tek bir listede öğrenin.

1. Ödeme Yöntemleri

Müzik Dağıtım vs Awal ödeme yöntemleri

Ödeme Yöntemleri, bir müzik dağıtım şirketi için ödeme alabileceğiniz yöntem veya araçları içermektedir. Müziğinizi yüklediğinizde telif hakkı kazancı elde edersiniz ve bu paraya çekmek istersiniz. Bu nedenle paranın hangi ödeme yöntemi ile çekebileceğinizi öğrenmek önemlidir. Müzik Dağıtım vs Awal ile ödeme yöntemlerinin ne olduğunu görebilirsiniz.

Awal şirketi ile çalıştığınızda herhangi bir ödeme yöntemi olmadığını farketmiş olabilirsiniz. Çünkü her hangi bir ödeme yöntemi, hizmetlerinde ve web site adresinde bulunmamaktadır. Bu, paranızı çekmek için bir ödeme yöntemi varlığını bilmek Türkiye’de ikamet edenler için önemlidir, belirli bir ibare bulunmadığından eksi bir özellik olarak bilinmektedir.

Müzik Dağıtım şirketi ile çalıştığınızda ise seçebileceğiniz 2 farklı ödeme yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan biri telif hakkı kazancınızı, direkt olarak herhangi bir komisyon ödemeden banka hesabınıza çekmektir. Diğer yöntem ise üçüncü parti ödeme aracı olarak kabul edilen Payoneer ile paranızı çekmektir. Her biri telif hakkı kazancınızı çekmek için geçerli bir yöntem olmaktadır.

2. Müzik Dağıtım vs Awal Fiyatlar

Müzik Dağıtım vs Awal Fiyatlar

Fiyatlar, müziğinizi lisanslamak, promosyon, dağıtmak gibi faktörlerin tümünün bulunduğu hizmetlerin karşılığıdır. Bu yüzden bir müzik dağıtım şirketi ile çalışırken, fiyatlarının hangi politikaları kapsadığı ve ne özelliklerinin olduğunu bilmek önemlidir. Müzik Dağıtım vs Awal karşılaştırması, farklı fiyat politikaları izlemektedir.

Awal şirketi ile çalışmayı düşündüğünüzde ücretsiz fiyat politikasını izlemektedir. Fakat her yüklenen şarkı için telif hakkı kazançlarından %15 komisyon almaktadır. Bu aynı zamanda Awal’da bulunan şarkılarınız üzerinden maksimum %85 gelir elde edeceğiniz anlamına gelmektedir.

Müzik Dağıtım şirketi ile çalıştığınızda ise ücretsiz ve profesyonel paketler ile farklı fiyat politikası izler. Yüklenen her şarkı için dağıtım ücreti olarak ekstra veya komisyon almamaktadır. Bunun yerine herhangi bir paketi seçtiğinizde %100 dijital platformlardan elde ettiğiniz telif hakkı kazancı sizde kalır. Böylelikle uzun vadeli olarak telif hakkı kazançlarını tümüyle korumuş olursunuz.

3. Yayınlama Hızı

Müzik Dağıtım vs Awal yayınlanma hızı

Yayınlama hızı, bir müziğin lisanslamasından, müzik akış servislerinde yayına alınmasına kadar geçen süreyi ifade etmektedir. Yayınlama hızı ne kadar hızlı olursa belirli tarihler için hayran kitleniz için ön gösterim yapabilme hakkınız bulunur. Böylelikle Spotify gibi editöryal listede bulunma şansınız artar ve daha fazla kitleye erişirsiniz.

Awal şirketi ile çalışmak istediğinizde rakiplerinin aksine müziğin yayınlama süresi oldukça uzundur. Müzikler ortalama olarak 4 ile 6 hafta arasında yayınlanmaktadır. Bazı durumlarda ise yayınlama süresi için en az 6 hafta sonrası için beklemeniz istenmektedir. Bu, gelişen müzik teknolojileri düşünüldüğünde oldukça yavaş bir yayınlama hızı olmaktadır.

Müzik Dağıtım şirketi ile çalıştığınızda 4 veya 6 hafta beklemenize gerek yok. Çünkü tüm yüklenen müzikler, 3 ile 15 gün içerisinde yayınlanmaktadır. Bazı durumlarda ise nadir olmak kaydıyla Spotify’da bu süre 20 güne kadar çıkabilmektedir. Genel hatları ile bakıldığında Müzik Dağıtım rakiplerine nazaran hızlıdır.

4. Müzik Dağıtım vs Awal Özellikler

Müzik Dağıtım vs Awal Özellikler

Özellikler, bir dijital müzik dağıtım servisi için platformlardan elde ettiğiniz kazanç gibi birçok faktörü bünyesinde bulunan hizmetleri içermektedir. Birçok müzik dağıtımı servisi kendine has özellikler, benzerlikler ve farklılıklar bulunmaktadır. Müzik piyasası tarafından tercih edilen Müzik Dağıtım vs Awal için özelliklere bakarak, hangi hizmeti seçeceğinize karar verebileceksiniz.

Awal şirketini tercih ettiğinizde elde edebileceğiniz özellikler aşağıdaki gibidir:

 • Youtube Content ID
 • Apple Music, Youtube Music, Spotify gibi 100’den fazla dijital müzik platformu dağıtımı
 • Ödeme limiti $45 (Çekebileceğiniz minimum miktar)
 • Sınırlı panel kullanımı (Giriş için form doldurmanız gerekir)
 • Sınırlı müşteri hizmetleri
 • Ücretsiz paket kullanımı
 • %85 Telif hakkı kazancı
 • Radyo hizmetleri dağıtımı
 • Beatport
 • UPC ve ISRC (Ücretsiz)
 • Cover, remix, sampler, beat destekler

Müzik Dağıtım şirketini tercih ettiğinizde ise aşağıdaki özelliklere sahip olacaksınız:

 • Youtube Content ID (Ücretsiz)
 • Apple Music, Spotify, Youtube Music vb. 100’den fazla dijital müzik mağazası ve akış servislerine dağıtım (Yerli ve Global dahildir)
 • Para çekmek için ödeme limiti: 200 TL’dir
 • Ücretsiz, gelişmiş ve herkes tarafından kullanılan panel
 • Gelişmiş müşteri hizmetleri (Telefon destek, Mail destek, Blog ve sayfa kaynakları, teknik kaynaklar, canlı destek vb.)
 • %100 Telif hakkı kazancı (%0 Komisyon)
 • Ücretsiz ve Profesyonel paketler
 • Promosyon müzik dağıtım hizmetleri (Radyo PR, Spotify PR, Sosyal medya vb.)
 • Video Dağıtım
 • Mekanik Dağıtım
 • Youtube MCN hizmeti
 • Beatport
 • Cover, remix, sampler, beat destekler
 • Albüm ve single destekler
 • UPC / ISRC / EAN (Ücretsiz destek)

5. Kullanım Kolaylığı

Müzik Dağıtım vs Awal kullanım kolaylığı

Kullanım kolaylığı, müzik dağıtım şirketlerinin size sunduğu paneller ile güvenli müzik yüklemek için kullanılan platformun basitliğidir. Kullanım kolaylığının iyi olması, ses ve müzik parçalarınızın yüklenirken kişisel verilerin korunması gibi güvenli platform olması işinizi kolaylaştırmasıdır. Böylelikle hangi hizmeti seçerseniz seçin müzik yüklemek, dağıtım yapmak, müzik akış servislerini incelemek, analitikleri bakmak basit olacaktır.

Müzik Dağıtım vs Awal karşılaştırmasın bakıldığında önemli farklar ortaya çıkmaktadır. Awal şirketi ile çalışmak için öncelikle form doldurmanız ve şarkınızın uygun olması gerekmektedir. Eğer tüm şartları sağlıyorsanız, giriş bilgileriniz e-posta adresinize gönderilmektedir.

Bekleme sürenizi uzatmak ve kabul edilip edilmemeyi beklemek birçok kişi için olumsuz özellik olarak bilinmektedir. Panel kullanımı için giriş ve kayıt bilgilerin basit olmaması ve uzun süre beklemek eksi bir özellik olmaktadır.

Müzik Dağıtım şirketi ile çalıştığınızda ise panele giriş yapmak oldukça basittir. Fiyatlar sayfasından isteğinize özel bir paketi seçerek kayıt olabilir ve giriş yapabilirsiniz. Panel kullanımı ise herkes tarafından kullanılabilir yapısı, ara yüz sadeliği, profesyoneller ve acemiler için ayrı yerler bulunmaktadır. Böylelikle ister bir Label sahibi olun isterseniz de bağımsız müzik üreticisi olun, sizin için her zaman yer var.

6. Müzik Dağıtım vs Awal Müşteri Hizmetleri

Müzik Dağıtım vs Awal Müşteri Hizmetleri

Müşteri hizmetleri, bir dijital müzik dağıtımı şirketleri ile çalıştığınızda teknik sorunlar, öneriler gibi destek servisi içeren bölümdür. Müzik Dağıtım vs Awal için müşteri hizmetlerinin güçlü olması işinizi hızlı yapmaktır. O nedenle işinde hızlı müşteri hizmetleri içeren bir müzik dağıtım firması ile çalışmak önemlidir.

Awal şirketi ile çalıştığınızda müşteri hizmetlerinin dünya çapında iyi çalışmadığını herkes tarafından bilinmektedir. Örnek olarak bir şarkı yüklemek istediğinizde yayınlanması için en az 6 hafta beklemeniz istenmektedir. Müziğin yayınlamanın yanı sıra müşteri destek servisine ulaşmak istediğinizde mail üzerinde veya bloglarda bulunan içerikleri okumanız gerekir. Bu da vakit ve para kaybı demek ile eşdeğer olmaktadır.

Müzik Dağıtım şirketi ile çalıştığınızda ise müşteri hizmetleri oldukça gelişmiş yapıdadır. Müzik Dağıtım için aşağıdaki yollar ile yeni bir öneri, istek ve teknik sorunlarınız için destek alabilirsiniz:

 • Canlı destek
 • Blog veya sayfalar
 • Sıkça sorulan sorular
 • Telefon destek
 • Mail destek
 • Teknik kaynaklar

7. Ödeme Limiti

Müzik Dağıtım vs Awal ödeme limiti

Ödeme limiti, bir müzik dağıtım şirketi ile çalıştığınızda ödeme yöntemleri üzerinden hesabınızdan çekeceğiniz minimum miktarı göstermektedir. Piyasa da sınırsız şarkı yükleme, Spotify şarkı yükleme gibi birçok hizmet sağlayıcıları vardır. Bunlardan her biri için platform kullanıldığınız müzik üreticisine telif hakkı kazancı aktarılır. Telif hakkı kazancı ise Müzik Dağıtım vs Awal için çeşitli ödeme limitlerini içermektedir.

Awal şirketi ile çalıştığınızda elde ettiğiniz kazanç üzerinden %15 komisyon alır ve ödeme limiti eşiği olan $45’a ulaşmanız istenmektedir. Ödeme yöntemlerinin bilinmemesi ve hangi sürelerde ödeme alacağınızın ilgili konuların olmaması eksi bir özellik taşımaktadır. 100’den fazla dijital platform servisine sahip olsa da bu gibi olumsuz özelliklerden dolayı rakiplerinin gerisinde kalmaktadır.

Müzik sektörüyle ilgili olarak araştırma yaptığınızda ödeme limitinin düşük olan Müzik Dağıtım şirketi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Müzik Dağıtım şirketini tercih ettiğinizde ödeme limiti sadece 200 TL’dir. Kısaca hesabınızda sadece 200 TL olduğunda paranızı kolaylıkla çekebilirsiniz. 100’den fazla Spotify ve diğer müzik akış servislerine ileterek %100 telif hakkı gelir elde etme ile ilgileniyorsanız, bu firmayı tercih edebilirsiniz.

8. Dijital Platformlar

Müzik Dağıtım vs Awal dijital platformlar

Dijital platformlar, bir dijital müzik dağıtım fiyatları olarak araştıran insanlar için önemli olmaktadır. Temelde dijital platformlar, müzik dağıtıcı şirketlerinin sanatçı eserlerinin yüklendiği müzik akış servisleridir. Dijital müzik platformları fiyatları değişiklik gösterse de çoğu müzik akış servisine iletmek her zaman daha iyidir.

Awal, dijital platform ile sunduğu bazı hizmetleri bulunmaktadır. Dağıtılan her müzik 100’den dijital platformda dağıtılır ve en az 6 hafta beklemeniz gereklidir. Müzik akış servisleri daha çok bölgeseldir ve yerli dijital platform içermemektedir.

Müzik Dağıtım şirketi ile çalıştığınızda ise 100’den fazla dijital platforma dağıtmasının yanı sıra dağıtımından ekstra ücret almamaktadır. Ücretsiz veya profesyonel paketlerinden hangi paketi seçerseniz seçin %100 komisyon kazancı sizde kalmaktadır. Ayrıca dağıtılan her müzik Spotify, Apple Music gibi Global pazarlarda ve Muud gibi yerli pazarlarda da dağıtılmaktadır.

9. Müzik Dağıtım vs Awal Telif Hakları

Müzik Dağıtım vs Awal Telif Hakları

Telif hakkı veya lisanslar, UPC / EAN / ISRC gibi numaralar ile korunan hakları içermektedir. Bazı dijital müzik dağıtım şirketleri ile çalıştığınızda müziğin lisanslanması için ekstra ücret talep edilmektedir. Her zaman olduğu gibi bu şarkınız için ekstra ücret veya fazladan komisyon ile eşdeğer olabilmektedir. Bu yüzden Müzik Dağıtım vs Awal içi telif hakları, lisanslar oldukça önemlidir.

Awal şirketi ile çalıştığınızda UPC ve ISRC kodlarını ücretsiz olarak temin edebilirsiniz. Böylelikle ekstra para vermenize gerek kalmaz. Fakat müziklerin 6 hafta gibi geç yayınlanması ve %85 telif hakkı hak edişinin olması uzun vadede eksi bir özellik olmaktadır.

Müzik Dağıtım şirketini tercih ettiğinizde ise UPC / ISRC / EAN kodları ücretsiz olarak temin etmenizin yanında ücretsiz veya profesyonel paketlerden herhangi birini seçtiğinizde %100 telif hakkı kazancı size kalmaktadır. Ayrıca yayınlama hızının Awal’a göre daha hızlı olması ve 100’den fazla yerli ve Global olmak üzere dağıtması birçok insan tarafından tercih edilmektedir.

  MÜZİK DAĞITIM Awal
ÖDEME YÖNTEMLERİ Payoneer, Banka Havalesi Bilgi yok
FİYATLAR Ücretsiz (%100 Hak ediş) ve Profesyonel Paketler Ücretsiz gönderim (%15 komisyon)
YAYINLAMA HIZI 3 ile 15 gün arasında yayınlanır 4 hafta veya 6 hafta
ÖZELLİKLER Yerli ve yabancı olmak üzere Global çapta hizmet verir. Global çapta hizmet vermektedir (Yerli yoktur).
KULLANIM KOLAYLIĞI Basittir ve herkes tarafından kullanılabilir Panel kullanımı hakkında bilgi yok
MÜŞTERİ HİZMETLERİ Maximum 24 saat içerisinde geri dönmektedir 48 saat içinde geri dönmektedir
ÖDEME LİMİTİ 200TL ‘dir. $45
DİJİTAL PLATFORMLAR Apple Music, Spotify ve 100’den fazla mağaza (Yerli + Yabancı platformlar) Apple Music, Spotify ve 100’den fazla mağaza
LİSANS Cover şarkılar için mekanik lisans dahil olmak üzere tüm lisans türleri Cover, remix, sample, beat, mekanik, video lisans
MEKANİK LİSANS Var Var
CONTENT ID Var Var
ALT KULLANICI Var Var
MAİL DESTEK Var Var
TELEFON DESTEK Var Yok
BEATPORT Var (Manuel) Var

Müzik Dağıtım vs Awal Hakkında İnsanların En Çok Aradıkları Konular

Müzikleri göndermek için bir yöntem aradığınızda bunu dağıtım şirketleri ile yapabilirsiniz. Dağıtım şirketleri, müziğiniz kendi yazılımı ile akış sistemlerine iletir. Şarkınız uygun olduğunda ise belirli gün içinde yayınlanır. Böylelikle hayran kitlenize ulaştırmanın yolunu bulmuş olursunuz.

Müzik Dağıtım vs Awal, müzik dağıtımı yapan şirketlerdir. Sanatçı tarafından alınan eserleri, doğrudan dinleyiciye ulaştırmayı amaçlar. Şarkı gönderiminde çok fazla işlem olsa da bunu hiçbir zaman sanatçıya yansıtılmaz. Bu geçen süre son kullanıcıya onaylama veya yayınlama süreci olarak belirtilir.

Müzik Dağıtım vs Awal şirketlerin yukarıdaki maddelerde birbiri ile farklılık ve benzerlik konularını inceledik. Ancak yine de birçok kullanıcı, Google üzerinden yaptıkları araştırmanın tam yanıtını bulmak istemektedir. Bizde sizler için Google gibi arama motorlarınca araştırılan önemli konuların yanıtlarını aşağıda listeledik.

Müzik Dağıtım vs Awal Nedir?

Sanatçı veya müzisyen tarafından üretilen eserlerin popüler akış platformlarına gönderimi için dağıtım şirketleri kullanılır. Temel bir müzik dağıtım şirketi, eserlerinin dağıtım süreci ile ilgilenir. Ancak kullanıcıya tam olarak belirli süre vermek için müziğin yayınlanmasını bekler. Böylelikle şarkı yayınlandıktan sonra son kullanıcı (Sanatçı) haberdar edilir.

Müzik Dağıtım, eserlerinizi dağıtacağınız Türk dağıtım şirketlerinin arasındadır. Global çapta ve ülke çapında 100’den fazla müzik akış servisine şarkı gönderimi yapmaktadır. Ayrıca size sunulan ücretsiz yönetim paneli eser kontrolü, ödeme istatistikleri veya hayran kitle analizi etkili yapmanıza olanak tanır.

Awal ise müziklerinizi doğrudan gönderim yapabileceğiniz dağıtım şirketlerinden biridir. Yalnızca Global gönderim seçenekleri olup Türkiye veya belirli bölge için dağıtım yapılmaz. Genelde müzik gönderimi sınırlı kullanıcılar için açıktır. Kısaca yönetim paneli ile herhangi bir bilgi web site veya kaynaklarında bulunmaz.

Müzik Dağıtım vs Awal Spotify

Spotify, dağıtım şirketleri tarafından genelde ön sırada tercih edilen ve sanatçıların müziklerini yönetmeye yarayan müzik akış servislerinden birisidir. Müzik Dağıtım vs Awal gibi şirketler destekler ve kitle istatistik bilgisi olarak genelde bu dijital servis önerilir. Ancak insanların çoğu bu iki şirketin Spotify ile çalışma prensibini merak etmektedir.

Müzik Dağıtım Spotify için gelişmiş özellikleri kullanan ve sanatçının yararına sunulan tüm detayları kullanır. Genelde müzik yayınlanma süresi Spotify için 3 ile 20 gün arasındadır. Ayrıca Spotify mavi tik almak istediğinizde sizlere yardımcı olan nadir şirketler arasındadır. Kısaca müziğinizi Spotify’a göndermek istediğinizde; mavi tik, editöryal listeye girmek veya promosyon araçlarını kullanmak istediğinizde Müzik Dağıtımı seçin.

Awal Spotify kullanan benzer müzik dağıtım şirketleri arasında gösterilmektedir. Awal şirketi ile çalışmayı düşündüğünüzde müzikleri ücretsiz olarak gönderimi sağlanır. Ücretsiz gönderimden gelen telif hakkı kazancını ise sanatçıdan %15 pay ücreti adı altında keser. Müzikler Spotify’da gönderimi yapılırken bu süre 4 hafta veya 6 hafta arasındadır.

Müzik Dağıtım vs Awal Support (Müşteri Destek Hizmetleri)

Müşteri destek hizmetleri bir şirket ile çalışacaksınız, görüşmelerin sürdürebilir olması sebebiyle önemlidir. Müzik piyasası hareketli bir sektördür o yüzden iletişimde kalmak gereklidir. Müşteri destek ağı güçlü olan şirket ile çalışmak, müzik kariyerinizi şekillendiren temel yapı taşlarını oluşturur.

Müzik Dağıtım Support (Müşteri Destek Hizmetleri), gelişmiş iletişim ağını kullanmaktadır. Birincisi iletişime geçmek istediğinizde (0 850 304 6767) numaralı telefonu hattında sorularınız veya önerileriniz hakkında bilgi almanızdır. İkincisi ise e-posta adresi ([email protected]) ‘ne mail atarak sorunlarınızın etkili çözümlenmesidir. Üçüncüsü ise özellikle şirketin Türkiye’de bulunması sebebiyle direkt olarak ofisi ziyaret edebilmenizdir.

Awal Support (Müşteri destek hizmetleri) ise gelişmiş iletişim ağına sahip değildir. İletişime geçmek istediğinizde yalnızca web sitesi üzerinden veya e-posta ile ulaşabilirsiniz. Şirketin genelde iletişim ağının 48 saat ile sınırlı olması birçok müşterisini bekletebilmektedir. Ayrıca Awal ile yine de çalışmayı düşündüğünüzde yönetim panellerindeki bilgi olmayışı ilerlemenizi yavaşlatabilecektir.

Müzik Dağıtım vs Awal Payment Method (Ödeme Yöntemleri)

Payment method (Ödeme yöntemleri) bir müzik şirketi ile anlaştığınızda akış servislerinden gelen kazançlarınızı çekeceğiniz metotlardır. Ödeme yöntemleri ne kadar erişebilir veya basit olursa o derece uzun vadeli çalışabilirsiniz. Aksi halde ülkenizde geçerli olmayan veya yüksek komisyon kesilen ödeme yöntemi nakit çekimlerinizi sizi zora düşürecektir.

Müzik Dağıtım, gelişmiş ödeme yöntemlerinden Payoneer ve banka havalesi kullanır. Türkiye’de yaşıyorsanız, para çekimi işlemleri genelde havale yöntemi yapılır. Türkiye dışında ikamet ediyor veya yaşıyorsanız, kolayca Payoneer üzerinden nakit çekiminiz yapabilirsiniz. Bunların her biri sanatçı telif hakkı kazançlarını basitleştiren adımlardır.

Awal payment method (ödeme yöntemleri), para çekimleriniz için genel bir ödeme aracı kullanmaz. Genelde nakit çekimi olduğunda sanatçıya bilgi verilir ve anlaşma doğrultusunda ödeme yapılır. Ancak ödeme yöntemlerinin gizli olması birçok sanatçının şirkete güvenini azaltmaktadır.

Müzik Dağıtım vs Awal Login (Giriş)

Eserlerinizi göndermek için bir müzik şirketi ile çalışırken Login (Giriş) bilgilerine ulaşmak önemlidir. Müzik Dağıtım vs Awal şirketleri karşılaştırıldığında her birini giriş kısımları farklılık gösterir. Temelde bir sanatçının eser gönderimi, müzik yönetimi gibi bilgilerine erişmek için gereklidir.

Müzik Dağıtım giriş yapmak istediğinizde teknik ekip size ulaşmadan önce web URL (https://muzikdagitim.com/kayit/) bağlantısından sayfaya ulaşabilirsiniz. Bu sayfayı açtığınızda hemen aşağıda form görünecektir. Gerekli bilgileri doğru doldurduğunuzda teknik ekip, giriş bilgileri size sunmak için iletişim hatlarından ulaşacaktır. Böylelikle şarkılarınızı gönderirken güvenli bir şekilde şarkılarınız yönetebileceksiniz.

Awal Login sekmesine ulaşmak için web URL (https://apply.awal.com/zh-hant/log-in/) üzerinden oturum açmanız gereklidir. Şarkı gönderimini Awal ile daha önce yapmadıysanız, kayıt bilgilerine ulaşmak için şarkınız ile ilgili formu (https://apply.awal.com/submit-form/) bağlantısı üzerinden doldurmanız gerekecektir. Tüm şartları sağladığınıza eminseniz, yazılıma kayıt olabilir veya kullanabilirsiniz.

Müzik Dağıtım vs Awal Para Çekme İşlemi

Para çekme işlemleri bir dağıtım şirketi ile çalıştığınızda basit olması uzun vadeli projelerinizi etkileyecektir. Böylelikle hem şirkete güvenmeniz hem de promosyon çalışmalarına etkili devam etmenizi sağlayacaktır. Bu tip analizleri yaptığınızı varsayarak, sizler için Müzik Dağıtım vs Awal şirketlerince kullanılan para çekme işlemlerini listeledik.

Müzik Dağıtım, 100’den fazla müzik akış servisine şarkılarınızı göndereceğiniz dijital müzik servislerinden birisidir. Müziklerden gelen kazançlardan %100 oranında faydalanırsınız ve ödemelerinizi kolayca yapabilirsiniz. Müzik Dağıtım para çekme işlemi, akış servislerinden gelen ödemelerin tamamlanması ardından 200 TL ödeme alt limite ulaştığında gerçekleşir.

Awal para çekme işlemi ise genelde akış servislerinden gelen kazançların 2-3 ay içerisinde yansıtmasıyla gerçekleşecektir. Platformda belirli bir ödeme aracı kullandığına dair bilgi bulunmamakla birlikte yalnızca belirli sanatçılar ile birlikte çalışmaktadır. Para çekme işlemi için ödeme alt limiti $45 olarak bilinmektedir.

Müzik Dağıtım vs Awal Şarkı Kaç Günde Yayınlanır?

Şarkı yayınlanma süreçleri genelde dağıtım şirketlerini etkileyen ve müzik akış servislerine göre değişen zamandır. Müzikler genelde 3 işlemden geçer; gönderim (onaylanma), dağıtım, yayınlanma. Bu sürenin her biri dahil edildiğinde 1 günden 6 haftaya kadar uzadığı bilinmektedir. Ancak hızlı olan firma ile çalışmak albüm çıkış tarihini belirlemek gibi plan yapmanızı sağlar.

Müzik Dağıtım kullandığınızda şarkı 3 ile 15 gün içerisinde yayınlanır. Bu süre Spotify gibi popüler müzik akış servislerinde 20 güne kadar uzayabilir. Ancak bu süre, dağıtım şirketi ile değil, akış servisine gönderilen şarkıların yoğunluklarına göre değişecektir.

Awal tercih ettiğinizde ise şarkınız 4 hafta – 6 hafta arası bir süre içinde yayınlanacaktır. Müziklerinde uzun vadeli planları olacaklar için sorun teşkil etmeyebilir. Ancak müzik tanıtımı, promosyon çalışmasının etkili yapılması için genelde müziklerin yayınlanması beklenir. Kısaca uzun zamanda şarkınızın yayınlanması birçok durumu kaçırmanız ile sonuçlanacaktır.